Artykuły

Poznań. Przewodnik po lecie w mieście

0Wakacje na półmetku. Jeśli w sierpniu będziecie w Poznaniu, sprawdźcie, co się dzieje w mieście.

Lato na Wolnym

Po cyklu muzycznym i filmowym, w sierpniu Wolny Dziedziniec przejmą teatry. Od 17 do 26 sierpnia na dziedzińcu zaprezentowanych zostanie łącznie 13 przedstawień. Zacznie Wrocławski Teatr Komedia z "Kolacją dla głupca" z Mirosławem Kropielnickim w roli tytułowego Głupca. Poznański Teatr Wielki pokaże kameralny spektakl "Kafka/Schulz: objawienia i herezje".

Na dziedziniec wróci warszawski Och-Teatr Krystyny Jandy, który pokaże monolog "One Mąż Show" Szymona Majewskiego. Komik opowie o relacjach kobieta-mężczyzna, mąż-żona i kłopotach w związku.

Sama Krystyna Janda wystąpi w spektaklu muzycznym "Piosenki z Teatru" z utworami Agnieszki Osieckiej. Więcej piosenek z tekstami poetki usłyszymy w recitalu Julii Rybakowskiej "Osiecka. Byle nie o miłości" przygotowanym przez Teatr Nowy w Poznaniu.

Utworów Leonarda Cohena w wykonaniu Renaty Przemyk będzie można natomiast posłuchać w spektaklu Teatru Starego z Lublina "Boogie Street". Teatr Kamienica Emiliana Kamińskiego pokaże "Kolację na cztery ręce"[na zdjęciu]. Do fortepianu zasiądą wielcy kompozytorzy XVIII w.: Jerzy Fryderyk Haendel i Jan Sebastian Bach.

Teatr Muzyczny w Poznaniu pokaże "Mayday", a Polski Teatr Tańca spektakl "Żniwa".

Cykl wydarzeń "Na Wolnym" zamknie potańcówka w sobotę, 26 sierpnia o godz. 22. Wcześniej tego dnia o godz. 16 finał warsztatów tanecznych "Dancing Fairplayce Poznań" organizowanych przez Ewę Wycichowską.

Na dziedzińcu także szereg wydarzeń dla dzieci. Kabaretową wersję bajki Jana Brzechwy "Pchła Szachrajka" przygotował dla najmłodszych widzów Teatr Muzyczny. Spektakl odbędzie się 19 sierpnia o godz. 11.

20 sierpnia o godz. 12 Teatr Animacji zaprasza dzieci na "Miłość nie boli, kolano boli" - spektakl z muzyką na żywo, gdzie autorami słów do wszystkich piosenek są dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

Na zakończenie, 26 sierpnia o godz. 11 i 13, najmłodsi obejrzą kameralne przedstawienie "Sens życia" poznańskiego Teatru Sytuacje Grupa.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Wyjątkiem jest musical "Skrzypek na dachu", na który obowiązywać będą bezpłatne wejściówki - do odbioru w Teatrze Muzycznym.

Darmowe wejściówki obowiązywać będą także na wszystkie spektakle teatralne. Przygotowano ich 8 tys. Można je rezerwować na portalu bilety24.pl lub odbierać w Centrum Informacji Miejskiej, Centrum Inicjatyw Senioralnych i Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

Szczegóły na stronie www.poznan.pl/nawolnym.

Lato na MTP

Plaża, boiska do gry, pokazy naukowe, zajęcia dla dzieci i młodzieży, a co czwartek kino pod chmurką - już po raz trzeci Międzynarodowe Targi Poznańskie organizują "Lato na targach".

W programie animacje, zabawy, konkursy, turnieje siatkówki i piłki nożnej, wrotki, pilates, warsztaty naukowe i czytelnicze oraz zwiedzanie targów. Dla łasuchów - kiełbaski, łakocie serwowane z food trucka, degustacje dań z grilla i wata cukrowa.

W programie "Lata" są zajęcia piłkarskie prowadzone przez trenerów Akademii Reissa, odbędą się turnieje drużyn amatorskich. Osoby jeżdżące na rolkach i wrotkach będą mogły doskonalić umiejętności pod okiem instruktora, a od wtorku do soboty na dzieci czekają animatorzy, którzy pokażą, jak aktywnie spędzać czas na plaży.

W każdą sobotę najmłodsi mogą pobawić się w małego chemika. Koło Naukowe BioInicjatywa z Politechniki Poznańskiej prowadzi pokazy naukowe dla dzieci w wieku 4-12 lat.

Goście "Lata na Targach" wybiorą się też na wycieczkę szlakiem historycznym MTP z przewodnikiem. W programie zwiedzanie terenów targowych z początku XX wieku, mnóstwo ciekawych anegdot i opowieści o historii Miasta i Targów Poznańskich.

"Lato na Targach" to nie tylko rekreacja. W tym roku program wzbogacono o zajęcia plastyczne, zabawy edukacyjne, gry logiczne i planszowe. W ramach akcji "Odzyskaj-Korzystaj" przygotowano na nagrody dla uczestników konkursów 300 gier karcianych popularyzujących wśród najmłodszych problematykę segregacji odpadów.

W programie po raz pierwszy "Lato z książką". W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni są regały do wymiany książek. Zależnie od pogody na plaży lub w pomieszczeniach Hallu Południowego odbywają się zajęcia, konkursy z nagrodami i warsztaty popularyzujące czytelnictwo. Młodsi i starsi mogą posłuchać najpiękniejszych bajek, baśni i opowiadań. Pojawi się również współczesna literatura dla dzieci i młodzieży, a niektóre z pozycji będą oferowane w promocyjnych cenach.

W programie lata na MTP znalazło się też kino plenerowe. W wakacje poznaniacy będą mogli za darmo obejrzeć hity kinowe. Aktualnych informacji szukajcie na: www.mtp.pl/lato

Miejskie Granie

To sponsorowany przez Żywiec cykl miejskich koncertów. Odbywa się w parku przy Starym Browarze, występują tu czołowi polscy artyści różnych gatunków. Od spokojnego folku, przez hip-hop, po rock. Przed nami jeszcze koncerty: 9 sierpnia - Natalia Przybysz, 16 sierpnia - Pablopavo i Ludziki, 23 sierpnia - Kari i 30 sierpnia - Muchy. Wstęp wolny.

Kulturalny Stary Rynek

Do końca września znajdą tu coś dla siebie miłośnicy różnych stylistyk i gatunków - od jazzu, przez reggae, blues po muzykę klasyczną. Na Starym Rynku czekają nas m.in. spotkania z kulturą olędrów. Nie zbraknie też spotkań z fotografią - Fundacja Fotspot przygotowała m.in. wystawy i spotkania autorskie. Chętni mogą wziąć udział w spacerach fotograficznych wokół Starego Rynku. Twórcy Kulturalnego Starego Rynku zaproszą też publiczność do tańca. W ramach Poznań Street Festiwal w trzy kolejne piątki sierpnia na Starym Rynku będzie się odbywał widowiskowy konkurs dla młodych tancerzy. Finał - na Scenie Quadro.

Podobnie jak podczas ubiegłych edycji na każdy weekend wakacji zaplanowano spektakle dla dzieci. Początek - o godz. 12.30. Szczegóły - na Facebooku.

Nic Się Tu Nie Dzieje

4-8 sierpnia

Druga odsłona projektu, który w ubiegłe wakacje w bardzo udany sposób połączył poznańskie kina studyjne i wyciągnął poznaniaków z domów w sezonie tylko pozornie ogórkowym. Tym razem organizatorzy zaanektują też parki, domy kultury, szkoły i opuszczone boiska. Co ważne - filmy oglądać będziemy w ciekawej formule. Twórcy zaproszą nas na maraton chodzony "Letnicy na mieście" (w kolejnych kinach zobaczymy filmy "Królowie lata", "Najlepsze, najgorsze wakacje" i "Vicky Cristina Barcelona"). Będą projekcja plenerowa na pl. Wolności, spacery filmowe po mieście, zwiedzanie zakamarków kin, filmowe szybkie randki, a nawet joga przy fontannie i bieg na dystansie 5 km. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci - m.in. projekcji czy warsztatów z taśmą filmową.

Gdzie: kino Muza, kino Rialto, kino Pałacowe Szczegółowy program - www.nicsietuniedzieje.pl.

Akademia Gitary

11 sierpnia - 10 września

Doroczne święto gitary obchodzi w tym roku 10. urodziny. Festiwal potrwa pięć tygodni. Rozpocznie się 11 sierpnia w Gnieźnie i dzień później w Poznaniu. Na obu koncertach inauguracyjnych wystąpią Łukasz Kuropaczewski, Marcin Wyrostek i Kammerorchester Berlin. Podczas festiwalu wystąpi także Julia Pietrucha. Nie zabraknie happeningu gitarowego. 27 sierpnia poprowadzi go Wojciech Pilichowski. 2 września w Auli UAM zagra legenda flamenco, Hiszpan Tomatito. Finał festiwalu 10 września w Teatrze Wielkim to koncert Dire Straits Symfonicznie. Koncertów wirtuozów gitary będzie można posłuchać także w Wielkopolsce, m.in. Stęszewie, Szamotułach, Czerwonaku czy Jarocinie.

Dancing fairPlayce Poznań

19-26 sierpnia Kontynuacja Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego - autorskiego projektu utworzonego przez Ewę Wycichowską w 1994 r. w Polskim Teatrze Tańca. W tym roku pierwszy raz warsztaty odbędą się nie w centrum miasta, lecz na Naramowicach. Zapisy rozpoczęły się już w czerwcu. Organizatorzy przygotowali 400 miejsc. Kursy poprowadzą m.in. pedagodzy znani z poprzednich lat - w większości byli tancerze PTT. W programie wydarzenia integrujące uczestników z mieszkańcami - otwarte taneczne wieczory za torami, spotkania dotyczące zdrowego odżywiania, sposobów radzenia sobie ze stresem czy szukania energii. Będzie można też popracować nad siłą i elastycznością. 26 sierpnia na dziedzińcu urzędu miasta odbędzie się finałowy warsztatowy pokaz. Podczas sierpniowych warsztatów za jeden kurs zapłacimy 320 zł. Przy drugim, trzecim czy czwartym wykupionym kursie (w poprzednich latach zdarzało się, że uczestnicy łączyli różne style tańca) obowiązują zniżki - od 10 do 30 proc. Na ulgę mogą liczyć także studenci, uczniowie szkół tańca i osoby w starszym wieku. Więcej - www.dancingpoznan.pl.

Gdzie: Park rekreacyjno-sportowy fairPlayce, ul. Bożydara 10

Nocny Targ Towarzyski

Każdy weekend

To najnowsze miejsce na gastronomiczno-muzyczno-weekendowej mapie Poznania. Nocny Targ odbywa się w starej zajezdni pociągów przy ul. Kolejowej. To miejsce niesamowite. Wewnątrz oprócz baru, parkietu i sceny można podziwiać pociągi parkujące na drugim końcu. Dobrze jest też na zewnątrz - wokół budynku hali z czerwonych cegiełek porozstawiano leżaki, są stragany z jedzeniem. Spróbować można dań meksykańskich, sushi czy kuchni arabskiej. Nocny Targ to także występy didżejów i koncerty. Jest muzyka elektroniczna, jak Baasch czy Novika, ale też klimaty bałkańskie od Bum Bum Orkestry. Wieczorne życie kwitnie tam w piątki i soboty. W niedzielę targ jest czynny w ciągu dnia i zmienia się w strefę chilloutu. Wstęp wolny.

KontenerART

Całe lato

Tego miejsca poznaniakom przedstawiać nie trzeba. Kontenery wróciły nad Wartę, zanim to było modne, i od lat oferują program artystyczny, warsztatowy i koncertowy. Działa tam galeria sztuki, jest miejsce dla muzyków, stand-upy. To miejsce do spędzania wolnego czasu w ciągu dnia i wieczorem. Muzycznie jest w czym wybierać. Grają tam dobrze znani polscy artyści, ale można też odkryć mniej oczywistych wykonawców zagranicznych. Najbliższy koncert w czwartek da Łagodna Pianka, a tydzień później Patrick The Pan. Za dwa tygodnie izraelski psychodeliczny kwartet Ouzo Bazooka. Wstęp wolny.

Pyrlandia

2 września

Tradycyjnie na koniec wakacji odbywa się festiwal Pyrlandia. Duża rodzinna impreza w parku na Łęgach Dębińskich przyciąga setki poznaniaków. Na dzieci czekają takie atrakcje, jak zawody sportowe, gry i zabawy. Organizowane są zajęcia i animacje dla seniorów. Na festiwalu zawsze można też skosztować pyr przyrządzanych na wiele sposobów. A wieczorem koncerty. Wiadomo już, że w tym roku wystąpi rockowy zespół Happysad. O tym, kto jeszcze, organizatorzy poinformują wkrótce. Festiwal 2 września. Wstęp wolny.

Gdzie: Łęgi Dębińskie

Lato nad Maltą

Całe lato

Taras widokowy, plaża i strefa gastronomiczna z food truckami. Do tego muzyka, film, stand-up i spotkania z podróżnikami. Z początkiem czerwca ruszył Projekt Malta, czyli letnia strefa relaksu i rekreacji przygotowana przez Brzeg Wschodni dla Galerii Malta.

Na terenie między Galerią Malta a ulicą abp. Baraniaka przez całe lato odbywają się imprezy - najwięcej wydarzeń i atrakcji zaplanowano na dni od czwartku do niedzieli. W czwartki o 18 instruktorzy Pure Jatomi Fitness poprowadzą otwarte zajęcia zumby, w sobotę o 18.30 - spinning na dachu, a w niedzielne południa - trening na trampolinach. Piątkowe wieczory to spotkania z podróżnikami przygotowane przez Poznański Klub Podróżnika, seanse kina letniego i pokazy stand-upu. W soboty DJ-e proponują muzyczne seanse house, hip-hop, reggae i innych gatunków muzycznych. Na niedziele zaplanowane zostały kreatywne warsztaty dla dzieci i rodziców.

W strefie są też kontenery gastronomiczne z barem oferującym zimne napoje, food trucki i ławy piknikowe, taras z widokiem na jezioro oraz kilkadziesiąt leżaków, puf i stolików.

Projekt Malta potrwa do końca sierpnia i będzie dostępny dla wszystkich. Udział w wydarzeniach jest otwarty i bezpłatny. Wyjątkiem są treningi na trampolinach, na które obowiązują wcześniejsze zapisy w recepcji klubu Pure Jatomi Fitness.

Więcej informacji oraz harmonogram wydarzeń: www.galeriamalta.pl oraz fanpage facebook.com/galeriamalta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji