Artykuły

Gdańsk. Szekspir wróci na ściany w przejściu podziemnym

W przejściu podziemnym pod skrzyżowaniem ulic Okopowa i Podwale Przedmiejskie po sześciu latach przerwy ponownie pojawi się nowy mural. Tworzą go uczestnicy warsztatów Iwony Zając. Wernisaż pracy zaplanowano na 6 sierpnia.

Mural w tym miejscu nie jest niczym nowym. Przez kilka lat w ramach Festiwalu Szekspirowskiego powstawały tu różne murale pod okiem Iwony Zając, wykonywane przez uczestników jej warsztatów malarskich. Były tu m.in. prace "Szekspir na ulicy", "Logo Szekspir", "Szekspir z Zającem" czy "Szekspir na różowo". Po raz ostatni pracę w przejściu podziemnym pod skrzyżowaniem ul. Okopowa i Podwale Przedmiejskie wykonano w 2011 roku, gdy bez Iwony Zając mural w przyjściu podziemnym odświeżyli jej uczniowie.

- Od kilku lat myślę o tym, by wrócić do malowania murali w tym przejściu podziemnym. Murale powinny powstawać co roku, bo czynniki atmosferyczne i różni graficiarze przyczyniają się do ich degradacji. Z doświadczenia wiem, że bez wsparcia instytucji takie inicjatywy się nie udają, więc konsekwentnie od lat staram się zarazić tym pomysłem Akademię Sztuk Pięknych i Gdański Teatr Szekspirowski oraz Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Ponieważ Teatr Szekspirowski ma w tym roku dofinansowanie na tego typu działania, jest okazja, by pomalować przejście już w tym roku, choć myślałam o tym raczej w nieco dalszej perspektywie. Dwie dziewczyny z GTS zaoferowały pomoc w oczyszczeniu ściany, farby otrzymaliśmy od sponsora i dostaliśmy zielone światło do działania - mówi Iwona Zając, pomysłodawczyni i koordynatorka prac z szekspirowskimi motywami w przejściu podziemnym na skrzyżowaniu ulic Okopowa i Podwale Przedmiejskie.

Murale przygotowują uczestnicy warsztatów Iwony Zając. Grupa liczy 13 osób, w dużej mierze są to studenci ASP. Ponieważ praca ma nawiązywać do motywów z "Zakochanego Szekspira", najnowszej produkcji Teatru Szekspirowskiego, każdy z uczestników obejrzał spektakl i razem z Iwoną Zając (zatrudnioną jako przewodnik po Teatrze Szekspirowskim) zwiedził teatr. Praca już powstaje. Jej wernisaż zaplanowano na 6 sierpnia.

- Mamy skromną ekipę, w której część osób dopiero uczy się malowania na ścianach, dlatego skupimy się w tym roku na głównym przejściu. Liczę jednak na cykliczność projektu i rozwijanie muralu także w innych częściach przejścia. Jego odświeżanie jest ważne, bo tylko wtedy, gdy malunki są w dobrym stanie, taki projekt na dłuższą metę ma sens - dodaje Iwona Zając.

W prace nad muralem zaangażowały się trzy instytucje: Gdański Teatr Szekspirowski, Akademia Sztuk Pięknych i gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Mural jest częścią projektu "Zakochani w Szekspirze. In(ter)wencje w Mieście", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2017".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji