Artykuły

Gdańsk. Festiwal Szekspirowski: dziesięć dni z Szekspirem

Od piątku, 28 lipca, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim można oglądać szekspirowskie realizacje z kilku kontynentów. Przegląd rozpocznie najnowsza premiera Teatru Pieśni Kozła.

To jedna z najważniejszych teatralnych imprez w Gdańsku, i jeden z najważniejszych festiwali artystycznych w Europie. Jak wskazuje już sama jej nazwa, Festiwal Szekspirowski to przegląd realizacji scenicznych opartych na tekstach Williama Szekspira, przygotowywanych przez twórców teatralnych z całego świata. Program główny tegorocznego festiwalu pokazuje bardzo wyraźnie rozmach, z jakim jego autorzy realizują to zamierzenie: przez kilka dni w Gdańsku pojawią się artyści m.in.: z Rosji, Hong Kongu i Indii. Nie zabraknie także zespołów teatralnych z Polski. Każdy z uczestników imprezy do szekspirowskiej klasyki podchodzi w bardzo różny sposób.

Festiwal rozpocznie prezentacja jednej z najbardziej zasłużonych dla polskiego teatru offowego grup artystycznych, Teatru Pieśni Kozła. W ich wykonaniu można zobaczyć najnowszą produkcję zespołu - "Wyspę" [na zdjęciu]. Spektakl miał swoja premierę ledwie kilka miesięcy temu. To przestawienie oparte bardzo mocno na motywach zaczerpniętych z szekspirowskiej "Burzy".

Dzień później zespół pod kierunkiem Tanga Shu-winga z Hong Kongu zaprezentuje "Tytusa Andronikusa", sztukę Szekspira, w której krew leje się litrami, a przeciwnikom podaje się potrawkę z ich zamordowanych wcześniej dzieci. Ten dość makabryczny tekst, przez długie lata raczej zapomniany, w ostatnim czasie jest bardzo chętnie przypominany przez twórców reprezentujących różne dziedziny: od teatru, przez film, aż do muzyki.

Festiwal da możliwość sprawdzenia, jak z najbardziej znanym tekstem Szekspira, czyli "Hamletem" poradzili sobie twórcy z zupełnie innych światów: jedną wersję tego dramatu pokaże Oliver Frljić, znany z tego, że inscenizuje raczej bardzo aktualne komentarze do klasycznych tekstów, niż je same - tak było choćby w przypadku głośnej "Klątwy" Stanisława Wyspiańskiego, którą przygotował w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Z Ukrainy przyjedzie natomiast do Gdańska "Hamlet" zrealizowany przez twórców Teatru Muzyczno-Dramatycznego z Iwano-Frankiwska. Posłużyli się oni swoją ulubioną formułą: dramma per musica.

Festiwal to jednak nie tylko jego zasadniczy program, obok spektakli z tzw. Głównego Nurtu, organizatorzy przygotowali także liczne prezentacje zespołów offowych i alternatywnych, ujęte w cykl nazwany SzekspirOFF. Imprezie towarzyszyć będą także najróżniejsze imprezy dodatkowe: warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte czy seminaria poświęcone twórczości Szekspira i teatralnym wersjom jego dramatów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji