Artykuły

Gdynia. Letni Festiwal Teatru Gdynia Główna

Już po raz trzeci Teatr Gdynia Główna zamienia latem piwnice dworca Gdynia Główna na miejskie plenery. Festiwal Pociąg do Miasta to wyjście do publiczności w różne plenery miejskie, gdzie obecność teatru jest zaskoczeniem. Impreza potrwa od 24 do 29 lipca w różnych punktach Gdyni. Wstęp wolny.

W tym roku na Festiwal Pociąg do Miasta składa się sześć propozycji Teatru Gdynia Główna, zagranych dwukrotnie. Dwie z nich znalazły się w programie festiwalu po raz drugi.

- Staramy się pokazywać nowe spektakle. Pod tym kątem pierwsza i druga edycja festiwalu były łatwiejsze, bo mieliśmy sporo przedstawień w repertuarze. Teraz jest trudniej - nowych spektakli nie ma tak wiele, dlatego dwa tytuły powtarzamy, a trzeci przywróciliśmy do repertuaru po kilku latach niegrania. Najważniejsze jest spotkanie z widzem. Także tym przypadkowym, który do naszego teatru raczej nie trafi. Gdy przyjdziemy do niego ze sztuką, może zatrzyma się, zastanowi, może mu się spodoba i odwiedzi naszą siedzibę? Część widowni wypełniają właśnie przypadkowi widzowie, część to "nasza" publiczność, która gości u nas regularnie w Teatrze Gdynia Główna. Ważna jest także architektura - wyszukujemy przestrzenie mniej dostępne i mniej gdynianom znane, do których trudno samemu trafić. Dla nas to dodatkowo świetna forma promocji miasta i naszej sceny - mówi Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna.

Każdy z sześciu spektakli zagrany zostanie dwa razy, dzień po dniu, w tej samej przestrzeni o godzinie 21. I tam przegląd zainaugurują "Pomiędzy" [na zdjęciu] wg "Ślubu" Gombrowicza w reżyserii Ewy Ignaczak (plac przed Klubem Muzycznym Ucho) oraz "Vin Bingen. Historia prawdziwa" Sandry Szwarc wyreżyserowaną przez Błażeja Tachasiuka (taras Szkoły Podstawowej nr 26 w Gdyni przy ul. Tatrzańskiej). Oba spektakle grane będą 24 i 25 lipca o godz. 21. W pierwszym "autor" (Gombrowicz) będzie wodzirejem na ślubie Henryka, w drugim poznamy drogę do świętości Hildegardy z Bingen.

Z kolei 26 i 27 lipca o 21 obejrzeć będzie można "Batszebę" według noweli "Bat i Seba" Torgny'ego Lindgrena w reżyserii Idy Bocian (taras Muzeum Miasta Gdynia) oraz "Burmistrza" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, przygotowanego przez Ewę Ignaczak (taras Muzeum Marynarki Wojennej, Restauracja Vinegre). w "Batszebie" widzowie w roli ławników rozpatrywać będą kwestię winy i kary tytułowej bohaterki, zaś w "Burmistrzu" śledzić będziemy zakamarki małego polskiego miasteczka, z jego bagażem lęków, traum i doświadczeń, które skumulują niezwykłe odwiedziny.

- Lokalizacje "Batszeby" i "Burmistrza" są to dla nas nowe miejsca, z bardzo malowniczym widokiem na Zatokę Gdańską. Jednak podczas obu tych spektakli na tarasach Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej pomieści się ograniczona do 100 osób publiczność. Dlatego jak za pierwszym razem nie uda się dostać na przedstawienie, zapraszamy dzień później - dodaje Grzegorz Kujawiński.

Letni Festiwal Teatru Gdynia Główna zakończy się spektaklami "Emigrantka" Szymona Jachimka w reżyserii Tomasza Valldal-Czarneckiego (zielona strefa między budynkami III i IV Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni) oraz powstałe cztery lata temu przedstawienie "Kawa, chleb i ser" na podstawie "Menueta" Louisa Paula Boona w reżyserii Ewy Ignaczak (ulica, w bramie firmy Madang).

"Emigrantka" przybliża Polskę widzianą oczami norweskiej emigrantki Vilde Valldal-Johannessen (aktorki spektaklu) od jej pojawienia się w Polsce do momentu poznania swojego przyszłego męża w Gdyni (reżysera przedstawienia). Natomiast "Kawa, chleb i ser" ukazuje kryzys w związku i miłosny trójkąt wywołany stagnacją, brakiem zaangażowania i walki o relację przez małżeństwo z długoletnim stażem.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji