Artykuły

Kraków. Lato z Cricoteką

Polifoniczne koncerty i spektakle pod gołym niebem, przegląd awangardowej twórczości Drugiej Grupy, wieczory z tangiem oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i seniorów. Dzięki bogatej ofercie kulturalnej Cricoteki nikt, kto wakacje spędza w Krakowie, nie będzie się nudził.

Metafora działań wielowątkowych, których fundament stanowią muzyka i dźwięk. Tak w skrócie opisać można Polifonie, festiwal organizowany od pięciu lat przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w drugiej połowie roku. - Zasadą jest współistnienie różnych form ekspresji - muzyki, ruchu, formy teatralnej i tekstu w zdarzeniach wielowymiarowych. Festiwal Polifonie wyrasta z obszaru muzyki i sztuki dźwiękowej, ale wykracza poza niego, inspirując, stając się miejscem spotkania, dialogu postaw, gatunków i indywidualności - tłumaczy Anna Szwajgier, kuratorka i pomysłodawczyni festiwalu. Historia Polifonii sięga lata 2013 roku. - Cykl zaczęliśmy organizować razem z kompozytorką Anią Szwajgier, jeszcze zanim Cricoteka miała nową siedzibę. Od tego czasu, co roku, Ania zaprasza artystów działających na styku muzyki eksperymentalnej, nowoczesnej, performance'u i innych dziedzin, które lubią się spotykać - wyjaśnia Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki. Polifoniczne spotkania to zatem koncerty, produkcje i performance'y. Dotychczas wydarzenia były organizowane jesienią. W tym roku organizatorzy postanowili uruchomić nowy, eksperymentalny dział Polifonii - Open Stage to nieco mniej zobowiązujące koncerty artystów związanych z Krakowem, eksperymentatorów, niekiedy dopiero rozpoczynających swoją działalność na styku różnych dziedzin, w tym w muzyce. Nasi goście będą prezentować się w każdy czwartek sierpnia (od 3 sierpnia) o godz. 20 (z jednym wyjątkiem: 17 sierpnia - o 21), na świeżym powietrzu przed Cricoteką - mówi Zarzecka. Na pytanie o szczególne rekomendacje dyrektorka uśmiecha się: - Każdy koncert trzeba zobaczyć.

RUCH I ŚWIATŁO

Kogo zatem posłuchać będzie można podczas sierpniowych koncertów? Wystąpią Kerry Kenny (3 sierpnia), Rinus van Alebeek (10 sierpnia), Marcin Janus/Grzegorz Kaliszuk (17 sierpnia), Grzegorz Mart/Maciej Koczur/Jakub Gucik/Piotr Peszat (24 sierpnia) oraz Dominika Śniegocka (31 sierpnia).

Tradycyjnie pozostałe wydarzenia w ramach Polifonii od października do grudnia. - Z nowym materiałem wrócą do nas artyści, którzy już wcześniej występowali w Cricotece. Po raz kolejny współpracujemy też z festiwalem Unsound - zdradza dyrektorka. Wspólnym koncertem będzie premiera projektu "The Bad Weather" litewskiego kompozytora Arturasa Bumšteinasa, gdzie scenografia zyska nową, dźwiękową funkcję. - Każdy element budujący spektakl - muzyka, rekwizyty, światło, ruch na scenie oraz multimedia - traktowany jest przez twórców w sposób indywidualny i głęboki - mówi Szwajgier.

Ponadto w repertuarze spektakl "The Brink" zespołu teatralnego Walkabout Theater z Chicago, "Elementy Ruchu" grupy Moon2 oraz "Itinerário Do Sal" Miso Ensemble, gdzie prezentacja nieoczywistych związków między dźwiękiem, ruchem i światłem może stać się formą dialogu z otwartą postawą samego Kantora wobec sztuki i sposobów poszukiwania nowych form ekspresji.

TO CO MIELIŚMY ZROBIĆ, TOŚMY ZROBILI

W latach 60. i 70. tworzyli indywidualną, hipsterską w tym czasie grupę artystyczną. Wymyślali pełne humoru i fantazji obiekty, zadziwiali, ożywiali także przestrzeń miasta. Dziś można spotkać ich podczas spaceru po Rynku Głównym czy uliczkach Starego Miasta albo w Jadłodajni U Stasi przy Mikołajskiej, najpyszniejszym w centrum Krakowa lokalu obiadowym. Druga Grupa, czyli bracia Lesław i Wacław Janiccy oraz Jacek Maria Stokłosa, na stałe wpisała się w obraz naszego miasta. Dlatego to właśnie im jest poświęcona wystawa "Druga Grupa - To co mieliśmy zrobić, tośmy zrobili" organizowana przez Związek Polskich Artystów Fotografików Okręgu Krakowskiego i Cricotekę, którą można oglądać nad Wisłą do 1 października. Ekspozycja jest pierwszą w historii próbą monograficznego ujęcia dziesięcioletniego dorobku krakowskich twórców. - Druga Grupa to artyści, którzy w czasach komunizmu byli mocno awangardowi i ekstrawaganccy. Warto zobaczyć, jak niesamowite rzeczy tworzyli w tamtych latach. Na wystawie prezentujemy fotografie Jacka Marii Stokłosy oraz Wojciecha Plewińskiego dokumentujące działania Drugiej Grupy, obiekty zachowane z jej happeningów, jak i rekonstrukcje niektórych z nich (m.in. pierwsze złoże kamieni szlachetnych stworzonych przez artystów), pamiątki, a także materiały filmowe - opowiada Zarzecka. W ramach wystawy poświęconej Drugiej Grupie Cricoteka zaprasza na projekcję filmu "Szklana kula" w reżyserii Stanisława Różewicza (29 lipca, godz. 20). Poprzedzi ją prelekcja Piotra Zdybała.

"PANORAMICZNY HAPPENING MORSKI"

Co jeszcze w letnim programie artystycznym Cricoteki? Najbliższy weekend (22 i 23 lipca o 17) to odsłona Lata w Teatrze, projektu dla dzieci organizowanego przez MKiDN. W jego ramach najmłodsi mieszkańcy Krakowa zostali zaproszeni na półkolonie, którym przewodziła, rzecz jasna, twórczość Tadeusza Kantora. - Na plaży w Cricotece zobaczymy efekt 2-tygodniowych warsztatów, czyli to, co udało się dzieciom stworzyć w oparciu o "Panoramiczny happening morski" Tadeusza Kantora [na zdjęciu]. Zatem zapraszamy do zadaszonej przestrzeni, gdzie będzie można się schłodzić - mówi dyrektorka.

Ponadto 5, 12 i 19 sierpnia Cricoteka zaprasza wszystkich na wieczory taneczne z tangiem argentyńskim pod okiem Marianny Dąbek, a 13 i 27 sierpnia juniorzy i seniorzy będą mogli wziąć udział w spotkaniu edukacyjnym "Laboratorium w Archiwum". Każda wakacyjna sobota to z kolei zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka na stronie news.cricoteka.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji