Artykuły

Katowice. Trwa Letni Ogród Teatralny

Na stałych bywalców i okazjonalnych uczestników 19. Letniego Ogrodu Teatralnego czeka tym razem mniej zabawny, a bardziej refleksyjny spektakl. Będzie to słynny już "Kopidoł" amatorskiego Teatru Naumionego z Ornontowic.

Niech was nie zniechęci fakt, że nie jest to komedia, że w tytule pojawia się tak nielubiana postać (kopidoł to po śląsku grabarz), ani to, że spektakl grany jest przez zespół amatorów. Jest to bowiem wyjątkowe przeżycie, w szczególności dla ludzi związanych emocjonalnie ze śląską tradycją (nie tylko pogrzebową, obyczajową też), którą reżyserka Iwona Woźniak w urzekający sposób pokazuje na scenie. Aktorzy zachwycają swobodą bycia w roli i melodyjną gwarą, którą władają bez problemu. Nie brakuje też w tym wzruszającym i miejscami bardzo poważnym widowisku o śmierci dowcipu, zaś całość jest lekka i wciąga jak najlepszy film.

Teatralne katharsis

Akcja "Kopidoła" toczy się dwutorowo. Sceny ukazujące chwile z życia śląskiej rodziny, która musi zmierzyć się ze śmiercią dziadka, przeplatane są monologami tytułowego bohatera. Odziany w ciemny garnitur kopidoł wyłania się raz po raz z mroku, by snuć swoją opowieść o przenikaniu się życia i śmierci. - To spektakl o odchodzeniu nestora śląskiej rodziny. Doświadczyłam tego w dzieciństwie, szybko straciłam mojego tatę. Byłam świadkiem tradycyjnych obrzędów, jakie kiedyś stosowano wobec umarłego w domu. Dobrze je pamiętam. Jednocześnie chciałam pokazać cały ten proces, uświadomić widzom, że człowiek ma potrzebę, by się pożegnać z innym (...) Uwielbiam obserwować publikę podczas trwania tego spektaklu. Mój ulubiony moment to obmywanie ciała. Ludzie siedzą i patrzą na to, co się dzieje, w kompletnej ciszy. Następuje w nich chyba jakieś katharsis - mówi o swoim dziele reżyserka. Początek w sobotę o godz. 21.

W niedzielę (godz. 15) dzieci zobaczą "Baśń o grającym imbryku" z Teatry Wariate z Poznania. To opowieść z cyklu "przypadkowy przedmiot odmienia życie bohatera". Tutaj jest nim Kowal, który - zmęczony wykuwaniem podków - postanawia zmienić fach i poszukać swojego miejsca na ziemi. Zadanie ułatwia mu niezwykły prezent, który pewnego dnia trafia w jego ręce. To oczywiście zaczarowany imbryk, za sprawą którego codzienność Kowala staje się zupełnie inna. Ale czy lepsza?

Bilety: 15 zł, na spektakl dla dzieci wstęp jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji