Artykuły

Lublin. Kto chce kierować Teatrem Andersena?

Są już wyniki pierwszego etapu konkursu na dyrektora Teatru Andersena. W grze pozostało siedem osób. Zwycięzca ma być wybrany do 3 sierpnia. Pracę zacznie od września.

O fotel ubiegało się dziesięć osób. Trzy z nich odpadły już w pierwszym etapie, podczas formalnej oceny kandydatów, którzy musieli między innymi wykazać się określonym stażem pracy.

Do drugiego etapu przeszło siedem osób:

Marzena Adamczyk, menadżer kultury, była wicedyrektor TVP Kultura, wcześniej związana z redakcją Teatru Telewizji

Tomasz Grabiński, tłumacz

Krzysztof Kutarski, były dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie

Krzysztof Rzączyński, reżyser i scenarzysta

Czesław Sieńko, aktor-lalkarz i reżyser, wieloletni dyrektor toruńskiego teatru Baj Pomorski i założyciel bydgoskiego nieinstytucjonalnego teatru "Buratino"

Wioletta Tomica, aktorka lubelskiego Teatru Andersena od 1984 r. aktor i reżyser

Jerzy Turowicz, założyciel lubelskiej Akademii Wokalno-Teatralnej Jerzego Turowicza

Każda z tych osób ma być teraz zaproszona na rozmowę z komisją oceniającą kandydatów na dyrektora Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Rozmowy zaplanowano na 24 i 25 lipca.

Dodajmy, że wszyscy uczestnicy konkursu już na starcie musieli przedstawić własny pomysł na działanie teatru. Musiała to być koncepcja na najbliższe trzy sezony artystyczne, zawierająca m.in. plan premier w sezonie 2017/18, pomysły na promocję, na współpracę z innymi placówkami i na zdobywanie funduszy ze źródeł innych niż kasa miasta, które prowadzi teatr.

Ratusz zakłada, że nowego dyrektora zdoła wybrać na początku sierpnia, a stanowisko obejmie on od września. Teraz teatr ma "tymczasową" szefową. Jest nią Karolina Rozwód, dyrektor miejskiego Teatru Starego, której powierzono stanowisko w "Andersenie" po tym jak zrezygnował z niego Arkadiusz Klucznik.

W komisji oceniającej kandydatów na nowego dyrektora zasiadają: Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych

Michał Karapuda, szef Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Lublin Agnieszka Barańska-Szamryk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury ds. miejskich instytucji kultury i kontroli

Agnieszka Komar-Morawska, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży, będący tu przedstawicielem ministra kultury

Adam Dacka, szef komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w Teatrze Andersena

Kacper Kubiec, przewodniczący komisji zakładowej Związku Zawodowego Aktorów Polskich przy Teatrze Andersena

Monika Szela, dyrektor teatru "Maska" w Rzeszowie będąca w komisji przedstawicielem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów Maria Wąsiel, przedstawiciel ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji