Artykuły

Białystok. "Dobranoc, Marvin" na początek Lata w Akademii Teatralnej

Mamy wakacje, białostockie teatry zawodowe są zamknięte. Ale nie scena Akademii Teatralnej. Przez trzy lipcowe tygodnie można tam wpaść na spektakle, warsztaty, wystawy, w programie są też słuchowiska.

To propozycje dla dzieci maleńkich, większych i dla dorosłych. Na wszystkie wydarzenia - wstęp wolny. Pierwsze przedstawienie i warsztaty - już we wtorek (11.07). I tak do 29 lipca.

Taka teatralna darmowa propozycja jest możliwa w ramach dwóch programów: Letniej Akademii oraz Dziecięcej Akademii Teatralnej. Projekt inauguruje wtorkowy spektakl "Dobranoc, Marvin", który w dniach 11-14 lipca oglądać można w godz. 9, 11 (szczegółowy program pokazów - niżej).

- Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, dorosłych, grup zorganizowanych, osób indywidualnych, białostoczan i turystów. A wszystko bezpłatnie, dzięki wsparciu Miasta Białystok - zaprasza Anna Danilewicz z Akademii Teatralnej. - Letnia Akademia to wakacyjny mini-przegląd teatralnych rozmaitości, efekt działań studentów i wykładowców Wydziału Sztuki Lalkarskiej AT. W programie są spektakle, słuchowiska, warsztaty edukacyjne i wystawa.

Dziecięca Akademia Teatralna to z kolei seria pokazów, na które składają się: inaugurujący Lato w Akademii Teatralnej spektakl "Dobranoc, Marvin" oraz warsztaty teatralne inspirowane przedstawieniem i prowadzone przez aktorki grające w spektaklu. To znakomity pretekst do rozmów na ważne tematy, takie jak: przyjaźń, akceptacja, a nawet strach.

Wszystkie działania odbywać się będą w Akademii Teatralnej przy ul. Sienkiewicza 14, ale jedno wydarzenie - słuchowisko wyjątkowo także w kampusie uniwersyteckim przy ul. Ciołkowskiego 1.

**

Program

* 12 lipca, godz. 11, 17 - słuchowisko "BLEEE" + warsztaty // (Uniwersyteckie Centrum Kultury (ul. K. Ciołkowskiego 1M)

* 19 i 20 lipca, g. 13 - słuchowisko "BLEEE" + warsztaty // (Akademia Teatralna, ul. Sienkiewicza 14)

* 19-21 lipca, g. 10, 22 lipca, g. 15 - spektakl (NIE)GRZECZNA + warsztaty // (Akademia Teatralna, ul. Sienkiewicza 14)

* 26-29 lipca, g. 18 - spektakl ZIMA // (Akademia Teatralna, ul. Sienkiewicza 14)

*wystawa "LALKA I JEJ TWÓRCA" (grupy zorganizowane): przez cały lipiec

*11-14 lipca, g. 9 i 11; 15 lipca, g. 13 i 15 - spektakl "DOBRANOC, MARVIN" +warsztaty (Akademia Teatralna, ul. Sienkiewicza 14)

Jak wejść na spektakle

Po sprawdzeniu daty wydarzenia na stronie www.atb.edu.pl, wystarczy zadzwonić pod nr 85 743 54 53 (codziennie w godz. 9-19) lub przyjść osobiście (ul. Sienkiewicza 14) i odebrać wejściówkę. W taki sposób można zapisać pojedyncze osoby lub całą grupę. Zarezerwowane, a nieodebrane wejściówki tracą ważność na dzień przed datą wybranego wydarzenia.

Organizatorami obydwu programów są: Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy oraz Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

**

Opisy spektakli:

[według organizatorów]

DOBRANOC MARVIN! (spektakl+ warsztat)

Lato w Akademii Teatralnej. Spektakl 'Dobranoc, Marvin'5 ZDJĘĆ

Lato w Akademii Teatralnej. Spektakl 'Dobranoc, Marvin' Materiały Akademii Teatralnej

Każdy z nas się czegoś boi, ale czasami strach jest już tak wielki, że aż nie można zasnąć! I co wtedy? Taki właśnie strach przeżywa tytułowy bohater naszego spektaklu: Marvin - Dinozaur. Ale też w jego przypadku jest się czego bać Otóż Marvin boi się tego, że jest gatunkiem skazanym na wyginięcie. Że jest sam. Ale czy na pewno? Na pomoc przybywa wolny i bez nałogów żółw Finn oraz roztrzepany motyl Ulisses. Czy razem uda im się pokonać strach? W jaki sposób mogą pomóc Dinozaurowi? Podczas spektaklu wszystko jest możliwe - poduszki latają, skarpetki mówią, buty zamieniają się w ryby, a koce w potwory - jednym ograniczeniem jest wyobraźnia (lub jej brak).

Spektakl zrealizowany na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej "Marvin". W ramach projektu DAT spektaklowi towarzyszą warsztaty. Prowadzące zajęcia studentki-aktorki porozmawiają z młodymi odbiorcami o samym spektaklu oraz na tematy z nim powiązane, wprowadzą też podstawowe pojęcia i terminy z wiedzy o teatrze, które młodym widzom pozwolą sprawniej poruszać się po tym świecie. Nie zabraknie zabaw i ćwiczeń inspirowanych przedstawieniem.

Łącznie cały pokaz (spektakl + warsztat) potrwa 90 minut. Czas trwania: 30 min spektakl + 60 min warsztat; wiek:4+

*

(NIE)GRZECZNA (spektakl + warsztat)

To historia Lusi, dziewczynki, która przystosowując się do oczekiwań innych osób, powoli traci swoją tożsamość. Jest ładna, pilna, cichutka i nieszczęśliwa. Z pogodnej, pełnej życia dziewczynki, staje się po prostu... grzeczna. Tak grzeczna, że aż pewnego dnia... znika.

Historia inspirowana książką Gro Dahle "Grzeczna" to opowieść o dążeniu do ideału, komunikacji z drugim człowiekiem i odkrywaniu siebie. Opowieść, która dzieciom pomoże zrozumieć samych siebie, a dorosłym - pozwoli lepiej zrozumieć dzieci. Spektaklowi towarzyszą warsztaty - wizyta na wystawie "Lalka i jej twórca", wprowadzające młodych widzów w arkana sztuki lalkarskiej.

Czas trwania: 30 min spektakl + 30 min warsztaty; wiek: 6+

*

ZIMA (spektakl)

Dwóch młodych żołnierzy zostaje wysłanych bardzo daleko z ważną misją: mają wysadzić w powietrze Ważny Obiekt. Tylko nie wiedzą dokładnie co i kiedy. Czekają zatem na rozkaz i to czekają już dość długo. Absurd sytuacji potęguje fakt, że to zadanie odbywa się w ramach telewizyjnego reality show, toczącego się w bliżej nieokreślonym miejscu, w którym panują ekstremalne warunki. Jest zimno, bardzo zimno. Czasem odwiedza ich... no właśnie, kto?

Beznadziejna sytuacja, tyle tragiczna, co komiczna, rozpisana na dwóch aktorów, lalki i ożywioną formę. Projekt zrealizowany na podstawie tekstu Jewgienija Griszkowca pt.: "Zima" (tłum. Irena Lewandowska).

Czas trwania: 40 min; spektakl dla widzów od lat 16.

*

BLEEE... (słuchowisko + warsztat)

Opowieść o Motylu, który ośmielił się stwierdzić, że skoro Królowa Motyli jest zawsze "akurat nieobecna", to zwyczajnie jej nie ma, nie istnieje. Za niewierność zostaje skazany na odsiadkę w starym, nieczynnym autobusie, tkwiącym na zapomnianej przez wszystkich pętli. Poznaje tam pozostałych więźniów, odrzuconych przez inne owady, albo przybyłych tu z własnej woli, np. z powodu kompleksów i poczucia, że są bezużyteczni. Spotkamy tu m.in. Darię, która od dwóch lat nie chce się przepoczwarzyć w motyla, bo się obawia, że pod kokonem jest gruba i brzydka; Wiktora - pająka bez odnóży; a także Antonia i Bandersa - karaluchy wygnane za nieprzyjemny zapach, który im towarzyszy. Stopniowo dociera do nich wszystkich, że wygląd nie jest tym, co musi nas ograniczać.

"Bleee" to opowieść o zwątpieniu i wierze, przełamywaniu kompleksów i odnajdywaniu piękna w sobie, doskonała dla całych rodzin. Słuchowisko zostało zrealizowane na podstawie tekstu Maliny Prześlugi.

**

UWAGA: Wszystkim emisjom słuchowiska towarzyszyć będą specjalne warsztaty, łączące teatr, sztukę i przyrodę, adresowane do dzieci w wieku 6-10 lat (dorośli też mogą brać w nich udział).

Podczas warsztatów w UCK (12 lipca o godz. 11 i 17) na młodych teatromanów czeka m.in. Wizyta w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym, warsztaty plastyczne i spacer z atrakcjami.

Podczas zajęć w Teatrze Szkolnym (19 i 20 lipca o godz. 13) zajęcia plastyczno-teatralne odbędą się w przestrzeni specjalnej, letniej wystawy.

Czas trwania: 45 min. słuchowisko + 45 min warsztaty. Wiek: 6+

*

LALKA I JEJ TWÓRCA (wystawa)

Szeroki przekrój lalek, zrealizowanych w różnych technikach, okresach, stylach. Są tu jawajki, lalki stolikowe, marionetki (niciowe, sycylijskiej), a także lalki oparte na konstrukcji typu bunraku, obsługiwane przez kilku aktorów; są kukły, ale też kukły zmechanizowane, maski pełne i półmaski. Zaprojektowali je świetni scenografowie, wykładowcy, twórcy sztuki lalkarskiej: Wiesław Jurkowski, Mikołaj Malesza, Zenobiusz Strzelecki, Rajmund Strzelecki, Halina Zalewska-Słobodzianek, Sylwin Mydlak, Maria Balcerek, Tomasz Jaworski, Marika Wojciechowska, Agnieszka Jałowiec czy Andrzej Dworakowski; znakomici artyści plastycy jak Małgorzata Roman, a nawet studenci - Milena Kramik.

Wszystkie prezentowane lalki to unikatowe konstrukcje, jedyne w swoim rodzaju - wykonane w pracowniach Wydziału Sztuki Lalkarskiej, ręcznie, zgodnie z najlepszymi tradycjami tej sztuki.

Autorami lalek są: Małgorzata Roman, Helena Popławska, Zbigniew Romaryk, Karolina Barczar, Anna Chilińska, Czesław Lewicki.

Czas trwania wystawy: przez cały lipiec 2017 r. (wystawa jest czynna przed i po wydarzeniach z cyklu LA oraz DAT, a także po uprzednim umówieniu się telefonicznym w godzinach 9-15 - tylko grupy zorganizowane).

Wiek: 6+

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji