Artykuły

Warszawa. Krzesimir Dębski został odznaczony medalem "Pro Patria"

Krzesimir Dębski został uhonorowany medalem "Pro Patria" za "szczególnie zasługi dla tradycji niepodległościowej". Wręczenie odbyło się w poniedziałek w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, podczas koncertu "Oratorium Wołyńskie", które skomponował odznaczony kompozytor.

P.o. szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że uroczystość wręczenia medalu, odbywa się w wigilię 11 lipca - "73. rocznicy +krwawej niedzieli+ - zbrodni ludobójczej dokonanej na polskich Kresach, na Wołyniu przez nacjonalistów ukraińskich".

Jak zaznaczył Kasprzyk, Dębski to człowiek, który "rozsławia polską kulturę w świecie i poprzez swoją twórczość czyni nas wszystkich mocniejszymi i pełniejszymi ducha".

"Piękno znajdujące się w utworach Krzesimira Dębskiego, zachęca nas wszystkich - za przykładem obecnych tutaj weteranów - do pracy dla Rzeczpospolitej - po to, aby zmartwychwstał duch narodu. Za to, że przez tyle lat, możemy dzięki Krzesimirowi Dębskiemu przeżywać i obcować z pięknem. Za przypomnienie wielkiej tradycji kresowej, za to wszystko, co czyni on dla pamięci o zbrodni dokonanej na Wołyniu. Rzeczpospolita bardzo serdecznie panu dziękuje" - powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Medale "Pro Patria" przyznawane są osobom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Medale przyznał Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Rodzina Rudnickich zamordowana przez UPA we wsi Chobułtowa (powiat Włodzimierz). Fot. IPN

11 lipca 1943 roku - kulminacja Zbrodni Wołyńskiej

Koncert zorganizowano w ramach XXXVIII Zjazdu żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Weterani uczcili w ten sposób 73. rocznicę Akcji "Burza" oraz 74. rocznicę ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce. Wykonawcami była Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ z Akademii Muzycznej w Łodzi oraz chór z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawy. Utwór pt. "Litania Wołyńska" został napisany do tekstu kresowego poety Krzysztofa Kołtuna. Zadedykowany został ofiarom Wołynia i ziem wschodnich II RP.

Krzesimir Dębski (ur. 1953 r.) jest polskim kompozytorem, dyrygentem, skrzypkiem jazzowym, aranżerem i producentem muzycznym. Studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego. Skomponował ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną - ponad 40 premier. W roku 1985 amerykański magazyn muzyczny "Down Beat" umieścił go na liście 10 najlepszych skrzypków jazzowych na świecie. W roku 1991 podjął również działalność dyrygencką. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O'Connor, John Blake i Nigel Kennedy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji