Artykuły

Nie takie krótkie podsumowanie

w sezonie 2016/2017 zaproponowaliśmy Państwu aż 321 wydarzeń, w tym 240 spektakli i 81 imprez okołoteatralnych. Łącznie odwiedziło nas 26 337 widzów! Dziękujemy! - Teatr Polski w Poznaniu podsumowuje sezon.

PREMIERY

Sezon otworzyliśmy polską prapremierą "Scen myśliwskich z Dolnej Bawarii" Martina Sperra w reż. Grażyny Kani. W dalszej kolejności zaprosiliśmy Państwa na sześć nowych produkcji: prapremierę "Myśli Nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski (nieautoryzowana biografia)" Anny Wojnarowskiej i Grzegorza Laszuka w reż. Grzegorza Laszuka, "Great Poland" Krzysztofa Szekalskiego w reż. Aleksandry Jakubczak, "Hymn do miłości" (na zdjęciu) w reż. Marty Górnickiej, prapremierę "Malowanego ptaka" wg. Jerzego Kosińskiego w reż. Mai Kleczewskiej, "Pieśni Czarownic" w reż. Michała Buszewicza, Ewy Łowżył i Zbigniewa Łowżyła, "Portret trumienny" Kuby Wojtaszczyka w reż. Michała Kmiecika oraz na Małą Premierę "Płomieni" inspirowanych powieścią Stanisława Brzozowskiego w reż. Anny Rozmianiec.

WYJAZDY W POLSKĘ I W ŚWIAT

Ogromną radość sprawiły nam zaproszenia na polskie i europejskie festiwale. Dzięki nim dotarliśmy do tysięcy nowych widzów.

"Hymn do miłości", "Malowany ptak", "Krakowiacy i Górale", "Drugi spektakl", "Ojczyzna", "Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii" - Berlin, Ateny, Nitra, Marchtrenk, Kolonia, Opole, Warszawa, Lublin, Kraków, Katowice, Szczecin, Kalisz, Gdynia, Łódź, Toruń, Koszalin. To tytuły spektakli i miasta, w których prezentował się poznański Teatr Polski. "Ojczyzna" wyruszyła w trasę w ramach programu TEATR POLSKA już we wrześniu: Nowa Sól, Jarocin, Gostyń, Konin, Krotoszyn, Sulejów, Radomsko. W październiku zespół Teatru Polskiego w Poznaniu wziął udział w dwóch prestiżowych festiwalach: w najważniejszym kulturalnym wydarzeniu dla najmłodszych, czyli Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak" w Warszawie oraz w 21. Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie. Warszawska publiczność zobaczyła "Ojczyznę" w reż. Justyny Sobczyk. W Lublinie poznański zespół wystawił "Drugi spektakl" w reż. Anny Karasińskiej, który następnie został zaprezentowany podczas: 7. Koszalińskich Konfrontacji Młodych "m-teatr" 2016, podczas których Anna Karasińska zdobyła nagrodę za najlepszą reżyserię. Natomiast na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE spektakl został nagrodzony w kategorii MŁODE INTERPRETACJE. Ponadto zespół "Drugiego spektaklu" wystąpił przed krakowską publicznością na 9. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia, wziął udział w 52. Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie, 12. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT w Gdyni oraz w theaterszene europa / ein polnisch-deutsches Festival w Kolonii.

Łódzka publiczność miała okazję zobaczyć "Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii" Martina Sperra w reż. Grażyny Kani w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W maju spektakl wystawiony został na IV Ogólnopolskim Festiwalu Debiutantów PIERWSZY KONTAKT w Toruniu. Do Opola, na 42. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa", zaproszono "Krakowiaków i Górali" Wojciecha Bogusławskiego w reż. Michała Kmiecika.

W maju miała miejsce, entuzjastycznie przyjęta, warszawska premiera "Malowanego ptaka" wg Jerzego Kosińskiego w reż. Mai Kleczewskiej w TR Warszawa.

Maj to też początek międzynarodowego tournée "Hymnu do miłości", który pokazany został podcza: 57. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, następnie otworzył festiwal Athens and Epidaurus Festival (1-2.06). W czerwcu odbyła się jego premiera w Maxim Gorki Theater w Berlinie w ramach wydarzenia "Berlin Calling Polska", gdzie przyjęty został owacjami na stojąco, a następnie wybrzmiał w Nowym Teatrze w Warszawie. W połowie czerwca ponownie zagraliśmy "Hymn do miłości" w Maxim Gorki Theatre, by następnie wyruszyć na otwarcie festiwalu Festival of Regions, Marchtrenk (Austria).

KONKURSY I FESTIWALE ORGANIZOWANE PRZEZ TEATR POLSKI

Warto wspomnieć, że udało nam się zorganizować klika dużych przedsięwzięć o charakterze ogólnopolskim. Kontynuowaliśmy działalność Festiwalu Spotkania Teatralne "Bliscy Nieznajomi", na którym gościliśmy najważniejsze spektakle tego i ubiegłego sezonu, a także konkursu na polski dramat "Metafory Rzeczywistości" w odświeżonej formule. Ogłosiliśmy Międzynarodowy Konkurs "Modjeska Calling" dla aktorek i aktorów na interpretację monologów Szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej. Wśród jurorów zasiadała m.in. wybitna aktorka Maja Komorowska.

DEBATY, SPOTKANIA, WARSZTATY, KONCERTY

Uzupełnieniem naszej repertuarowej oferty był szereg przedsięwzięć, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Cykle debat i spotkań: "Nie-boskie narracje. O lęku i gniewie rozmowy z pisarzami", "narodsobie.pl", "Szumy, zlepy, ciągi", odczyty Komisji Historycznej Teatru Polskiego w Poznaniu. Kontynuowaliśmy działalności Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu (6 koncertów), a w rocznicę Powstania Wielkopolskiego wspólnie z Wielkopolanami zaśpiewaliśmy powstańcze pieśni. W każdą niedzielę gościliśmy w naszych murach najmłodszych widzów wraz z rodzicami, którzy wspólnie bawili się podczas Teatranków. Dużą popularnością cieszyły się również akcje tematyczne, jak choćby "Polski_Babski", "Polski_Dzieciom", czy cykle spotkań z najmłodszymi pod tytułami: "Opowiadania Świata" i "Dziecięce Atelier".

Możemy bez fałszywej skromności powiedzieć, że Teatr Polski w Poznaniu tętni życiem. Staramy się szeroko otwierać na kulturalne, intelektualne czy społeczne potrzeby mieszkańców i cieszy nas, że nasze działania są zauważane i doceniane.

Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, by nadchodzący sezon obfitował we wspaniałe doświadczenia teatralne. Uchylając rąbka tajemnicy: do współpracy z Teatrem Polskim w Poznaniu udało nam się zaprosić kolejnych znakomitych twórców, czego efekty będziecie Państwo mogli zobaczyć w nowym sezonie 2018/2019.

Dziękujemy, że byli Państwo z nami i do zobaczenia we wrześniu!

Zespół i Dyrekcja Teatru Polskiego w Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji