Artykuły

Warszawa. Premiera "Cezary idzie na wojnę" w Komunie

Komuna// Warszawa zaprasza 8 i 9 lipca o g. 19.00 na premierę kolejnego spektaklu z cyklu "Przed wojną. Wojna. Po wojnie" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

Opowieść performatywna o wyprawie na przedwojnie mitologicznego, wielogłowego bohatera o tym samym imieniu i nazwisku, co reżyser spektaklu, i o wojnie, jaką wypowiada on widmom wojny.

PREMIERA

8, 9 lipca 2017, g. 19.00

BILETY

20 zł ulgowy

30 zł normalny

***

"Przed wojną / Wojna / Po wojnie", to nowy, 3-letni cykl Komuny//Warszawa opisujący permanentny stan, w jakim znajduje się świat.

Wojny mogą być zbrojne i psychologiczne, zamorskie i domowe, międzynarodowe i rodzinne. Wojna krąży po świecie: "trudno bez niej żyć, łatwiej z nią umierać".

Impulsem, który skłonił K//W do zajęcia się wojną, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie - Brexit - wygrana Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią. Stąd potrzeba zadania pytań o to: Czy jesteśmy przygotowani do wojny? Czy pamięć o wojnie ułatwia podtrzymanie pokoju? Czy woja może być sprawiedliwa? Czy polityki historyczne otwierają rany i zbroją społeczeństwa do walki?

K//W będzie opowiadać o wojnie i wojnach - w ich różnych kontekstach i odsłonach, z naciskiem jednak na ich realny - nieheroiczny i osobisty wymiar. Podejście K//W jest czysto pragmatyczne - skupione na praktyce i cenie przetrwania.

W 2017 roku w tworzeniu spektakli cyklu wzięli lub wezmą udział: Komuna// Warszawa we współpracy z Joanną Wichowską i Rosa Sarkasian (odc. I) , Agnieszką Jakimiak (odc. II), Pawłem Mościckim (odc. III); a także Anna Smolar. W następnych latach planujemy wojenne spektakle m.in.: Wojtka Ziemilskiego, Weroniki Szczawińskiej, Pawła Passiniego.

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji