Artykuły

Katowice. W sobotę ruszy 19. Letni Ogród Teatralny

To miejsce i tę imprezę znają chyba wszyscy mieszkańcy Katowic i okolic. W szczególności ci, którzy lubią teatr. Mam na myśli oczywiście podcienia instytucji Katowice Miasto Ogrodów, które w wakacyjne weekendy zamieniają się w amfiteatr po brzegi wypełniony widzami, którzy w doskonałych humorach oglądają spektakle w ramach Letniego Ogrodu Teatralnego.

- Nie wyobrażam sobie, aby latem w Katowicach nie odbywał się Letni Ogród Teatralny. Wtedy, gdy inne teatry się zamykają, to teatr Korez się otwiera. Nie ma tak wyjątkowego wydarzenia w skali całego regionu, adresowanego zarówno do dzieci, jak i młodzieży - mówi Marzena Szuba, wiceprezydent miasta.

Trzy wyjątkowe koncerty

Gwoli przypomnienia - spektakle dla dorosłych odbywają się zawsze w soboty o godz. 21. Przedstawienia dla dzieci w cyklu Letnia Grządka Teatralna mają miejsce w niedziele o godz. 15 i są bezpłatne. Dodatkowo, w wybrane niedziele, dzieją się tu dodatkowe imprezy. W tym roku będą to trzy koncerty i jeden wieczór z kabaretem (o godz. 20). I tak - Filip Łobodziński z kolegami muzykami będzie śpiewał pieśni Boba Dylana (23 lipca), a Renata Przemyk songi Leonarda Cohena (20 sierpnia). Trzeci z koncertów (6 sierpnia) to tajemnica - o tym, kto wystąpi na scenie w podcieniach dowiemy się dopiero pod koniec lipca. - Sami organizatorzy tego koncertu prosili nas o to, aby nie zapowiadać na razie, co się będzie działo. Ale nie mam wątpliwości, że będzie to wspaniały koncert! - tłumaczy Mirosław Neinert, dyrektor festiwalu i teatru Korez.

Kabaret i nowy program

Z kolei o ból brzucha ze śmiechu przyprawi nas kabaret Hrabi, który pojawi się w Katowicach już w najbliższą niedzielę, czyli 2 lipca. Pokaże swój najnowszy program pt. "Cyrkuśnik". "Patrzcie, idzie nasz miejscowy cyrkuśnik"! Lata temu słowa te usłyszał Dariusz Kamys, jeden z członków kabaretu Hrabi, wchodząc do sklepu spożywczego. - Niech więc tak będzie! Cyrkuśniki to aktorzy na usługach publiczności. Wszystko dla niej. Hrabi do usług - tłumaczą genezę powstania programu znani w Polsce kabareciarze. Będzie wiele improwizacji w dobrym tempie, pomysłowe interakcje z publicznością oraz mnóstwo udanych skeczy, śmiesznych gagów i zabawnych piosenek.

Komedia z duchami w tle na początek

Na inaugurację 19. Letniego Ogrodu Teatralnego, a więc w sobotę 1 lipca, zobaczymy świetną, bo wesołą, ale i mądrą komedię z Och-Teatru z Warszawy - "Kto nas odwiedzi" [na zdjęciu] z Janem Peszkiem i Jadwigą Jankowską-Cieślak w obsadzie i w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Jest to bardzo wymagający pod względem aktorskim spektakl, ukazuje więc w pełnej okazałości kunszt grającego w nim duetu. - Sztuka Igora Sawina jest wielowektorowa, złożona z rozmaitych gatunków popularnych jak kryminał w stylu Agaty Christie, farsa, ale nie taka, jaką znamy, że ktoś się z kimś przespał i są cztery pary drzwi. Jest bardziej skomplikowana i śmieszniejsza, także dzięki temu, że aktorzy należą do najciekawszych zjawisk w teatrze - mówi reżyser.

Na starym zamku

Rzecz dzieje się nocą na starym zamku. Dostojna milady w podeszłym wieku świętuje pieczołowicie kolejną rocznicę śmierci swojego ukochanego męża, chcąc wyjaśnić tajemnicę jego tragicznej śmierci. W przeszłości z tej okazji sędziwą arystokratkę odwiedzali zwykle miejscowy pastor, notariusz i lekarz. Ale że już dawno nie żyją, na potrzeby rytuału odgrywa ich lokal milady, w którego wciela się Jan Peszek. W niego i trójkę pozostałych postaci. I robi to koncertowo. - Mam przed sobą pięć kompletnie innych charakterów: trzech gości, mojego bohatera oraz osobę, która pojawia się na samym końcu. To żaden kłopot, postaci są wyraziste i bardzo różne od siebie. Ciekawie robi się dopiero, kiedy wszyscy grają na raz, a ja jestem jeden - przyznaje aktor.

Bajka o pantofelku

Dzieci z kolei zobaczą w niedzielę 2 lipca bajkę z Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej "Po nitce do kłębka, czyli jak to z wdzięcznością było" w reżyserii Lucyny Sypniewskiej na podstawie książki Liliany Bardijewskiej. Zabawne, kolorowe i radosne przedstawienie opowiada historię małego pantofelka, który wyrusza na poszukiwanie braciszka do pary. Jest to jednocześnie mądra opowieść o wartości niesienia bezinteresownej pomocy i sile, jaka tkwi w przyjaźni.

Spektakle co tydzień

19. Letni Ogród Teatralny potrwa do końca wakacji. W kolejne soboty będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. zabawny thriller "Sąsiedzi" z Teatru Ludowego w Krakowie (22 lipca) oraz farsę "Skok w bok" stołecznego Teatru Capitol (26 sierpnia). Nie braknie też poważniejszych propozycji, w tym "Kopidoła" Teatru Naumionego z Ornontowic w ramach Dnia Śląskiego (15 lipca) oraz "Jaskini" z Teatru Studio z Warszawy (5 sierpnia). - Zawsze staramy się, aby w repertuarze gościły lekkie, dobre komedie oraz spektakle mniej śmieszne, trudniejsze i po prostu warte zobaczenia - dodaje Neinert.

Trzy wystawy

W trakcie festiwali będą również do obejrzenia trzy wystawy: "Wyjście awaryjne" Izabeli Josch (1-30 lipca), "Stachaże. Fotokolaże/Nierowerzyści" Darka Stacha, aktora związanego z Korezem (5-27 sierpnia) oraz ekspozycja dedykowana twórczości Jerzego Nowosielskiego i Wojciecha Fangora (13 sierpnia - 30 września). Pierwsze dwie w Galerii teatru Korez, trzecia - w Galerii Ściana Sztuki Dziecka.

Bilety: 15 zł (spektakle), 20 zł (koncerty i kabaret). Można je zakupić na godzinę przed każdym wydarzeniem przy wejściu na teren Miasta Ogrodów. Pełen program festiwalu na stronie: letniogrodteatralny.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji