Artykuły

Kraków. Premiera Karsińskiej kończy sezon w Starym

Narodowy Stary Teatr zaprasza na ostatnią premierę w sezonie 2016/2017. Spektakl Anny Karasińskiej, eksplorujący autorskie strategie przetrwania i sposoby radzenia sobie z rzeczywistością przez medium teatru, powstaje metodą pracy z procesem.

To intymna i wymagająca obopólnego zaufania forma tworzenia, podczas której elementy scenariusza budowane są niekiedy z przypadkowych wydarzeń, sytuacji międzyludzkich czy treści istniejących w danym miejscu, w danym teatrze, które czekały na swoją kolej, żeby znaleźć odbicie na scenie.

Proces może się zacząć od myślenia o spektaklu w tajemniczym mieście spowitym mgłą, a zakończyć spektaklem o ożywionych skamielinach, których zagadkowe odgłosy zahipnotyzują publiczność. Przedstawienia, które powstają dzięki takiej pracy, są powiązane z miejscem, budzą intensywność skojarzeń, mają moc i bezpośredniość oddziaływania, mogą jednak i wymykać się oczekiwaniom.

Przygotowując się do swojej pierwszej realizacji z udziałem zespołu aktorskiego Starego Teatru, reżyserka natrafiła na następujący cytat z książki Yoko Tawady Fruwająca dusza:

"Być może pisany jest mi los księżniczki Sagihime, o której mówią stare księgi: nie mając własnego zdania jak słomiana kukła zostanę wyniesiona na fali wydarzeń, ludzie będą mówić do mnie słodkie słowa, tak jak i ja do nich, a na koniec stanę się niewygodna, więc mnie spalą na stosie".

W scenariuszu spektaklu wykorzystane zostały teksty powstałe podczas improwizacji aktorskich.

**

Autorem zdjęcia na plakacie spektaklu jest Tytus Szabelski.

"Niektóre miejsca i rzeczy są tak bardzo zmyślone, że aż zdają się być prawdziwe. Inne z kolei, mimo że dojmująco prawdziwe, sprawiają wrażenie kompletnej fikcji. Gdzie na tym kontinuum sytuuje się teatr? To chyba pytanie do każdego pojedynczego widza; tak samo, jak pytanie o niniejszy plakat" - Tytus Szabelski - rocznik 1991, absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jego zdjęcia ukazywały się zarówno w prasie lokalnej jak i ogólnopolskiej, współpracował z toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, Galerią Miłość oraz Krytyką Polityczną. W swojej praktyce artystycznej stara się zwracać uwagę na zachowania i relacje ludzi między sobą oraz z otaczającą ich przestrzenią, w szczególności wykreowaną sztucznie przez człowieka, jak również na kwestie związane z obiegiem informacji i zachodzącymi w nim manipulacjami. Autor dwóch wystaw indywidualnych i uczestnik kilku zbiorowych (m.in. w CSW w Toruniu, Galerii Miłość i Galerii Sztuki Wozownia), dwukrotny laureat stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury (2012 i 2016), autor fotograficznej dokumentacji wnętrz wykorzystanej na dwóch edycjach Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR w toruńskim CSW (2014 i 2015). Redaktor magazynu o współczesnej fotografii Magenta (www.magentamag.com), publikował w internetowym wydaniu magazynu SZUM.

***

Wydarzenia towarzyszące:

Focus: Autonomia

25 czerwca 2017, godz. 18.00

Miejsce: Strefa BE

Wstęp wolny

Tematem spotkania, towarzyszącego premierze spektaklu Anny Karasińskiej, będzie procesualne tworzenie przedstawienia.

Przybliżając specyfikę tej metody pracy w teatrze skupimy się na omówieniu autorskich, artystycznych strategii w zajmowaniu stanowiska wobec złożonej rzeczywistości. Nieprzypadkowo hasłem przewodnim rozmowy będzie zatem "autonomia", słowo-klucz w kontekście debaty o roli sztuki, szczególnie gdy niezależność myślenia i tworzenia bywa niemożliwa do oddzielenia od kontekstu powstawania dzieła, którym jest spektakl teatralny.

W cyklu "Focus" odbywają się spotkania, prezentacje i wykłady na temat twórców przygotowujących swoje realizacje w starym teatrze, a także podejmowanych w naszym teatrze tematów i zjawisk. Planowane działania kontekstowe mają poszerzyć narzędzia odbioru przygotowywanych wydarzeń artystycznych. Zapraszamy serdecznie do dzielenia się z nami inspiracjami, wątpliwościami i oczekiwaniami.

Udział wezmą: Anna Karasińska oraz aktorzy spektaklu Wszystko zmyślone

Prowadzenie: Szymon Adamczak

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji