Artykuły

Czeka nas "Widowisko z kluczem"

- Prezentowane postaci przeciwstawiają się nietolerancji, aktom agresji panującym we współczesnym świecie, pogoni za mirażem materialnego dobrobytu etc. Szukają intelektualnego, w oparciu o znane im pojęcia literackie i humanistyczne, rozwiązania tych problemów, kładąc na szalę Dobra swoje utwory - z Pawłem "Paulusem" Mazurem i Markiem Wojtasikiem o planowanym na jesień "Widowisku z kluczem" rozmawia Tomasz Rozwadowski w Polsce Dzienniku Bałtyckim.

Czym jest "Widowisko z kluczem"?

- To przedstawienie słowno-muzyczne, którego scenariusz oparty jest na wątkach zawartych w powieści Guentera Grassa pt. "Spotkanie w Telgte" zaliczanej do nurtu "powieści z kluczem". Utwór opisuje fikcyjne spotkanie poetów i pisarzy w 1647 roku mające na celu porozumienie zwalczających się katolików i protestantów i zakończenie Wojny Trzydziestoletniej. Widowisko dofinansowane jest ze środków miasta Gdańska oraz, dzięki życzliwości "Dziennika Bałtyckiego" i Teatru Miniatura, bez których nie mogłoby powstać.

Co zobaczą Czytelnicy "Dziennika Bałtyckiego", a co widzowie w Teatrze Miniatura? Czyli jak ma się komiks do widowiska?

- Instytucja teatru gwarantuje grającym podpowiedzi suflera. Komiks sprawia, że czytelnik jest sam dla siebie suflerem. Widzowie w Teatrze Miniatura zobaczą Hansa Memlinga, Daniela Chodowieckiego i Guentera Grassa, którzy wraz z innymi twórcami związanymi z Gdańskiem zaprosili gdańszczan na spotkanie do teatru we Wrzeszczu. Głównym elementem scenografii będzie wyświetlany na ekranie obraz Memlinga "Sąd Ostateczny" oraz waga z szalkami dobrych i złych uczynków.

Czytelnicy "Dziennika Bałtyckiego" zobaczą komiks w odcinkach nawiązujący do treści przedstawienia. Będą to impresje Pawła Paulusa Mazura z piórkiem i kreską wokół myśli przewodniej "Widowiska z kluczem".

Jakie jest przesłanie "Widowiska z kluczem"? Jak się ma do "Spotkania w Telgte?

- I miejsce (Wrzeszcz jest dzielnicą, w której mieszkał Guenter Grass) i data premiery (zbliżające się Zaduszki) symbolicznie nawiązują do treści przedstawienia. Prezentowane postaci przeciwstawiają się nietolerancji, aktom agresji panującym we współczesnym świecie, pogoni za mirażem materialnego dobrobytu etc. Szukają intelektualnego, w oparciu o znane im pojęcia literackie i humanistyczne, rozwiązania tych problemów, kładąc na szalę Dobra swoje utwory. Przeszłość odsłania rozliczne analogie do teraźniejszości. Propaguje historyczny, gdański, wolny etos życia i pracy. Widowisko kończy się zaproszeniem publiczności do wspólnego odśpiewania lejtmotywu. W ten sposób każdy z obecnych może położyć swoją cegiełkę na szalę Dobra. Może w ten symboliczny sposób zobaczyć na horyzoncie obraz wyższych wartości. W powieści "Spotkanie w Telgte" Guenter Grass opisuje fikcyjne spotkanie poetów i pisarzy w 1647 r. mające ne celu porozumienie zwalczających się katolików i protestantów i zakończenie Wojny Trzydziestoletniej.

Kiedy rozpoczną się próby spektaklu i kto w nim wystąpi?

- Partie wokalne powierzyliśmy Paulinie Mazur oraz członkom Chóru Barbershop Quartet, który w przyszłym roku będzie obchodził swoje 25-lecie. Oprócz własnych kompozycji artyści wykonają własne aranżacje takich utworów, jak: kantata Carla Orffa - Carmina Burana, "Bosch" i "Schultz" Jacka Kleyffa, "A kiedy znowu ruszą do mnie dni" Edwarda Stachury, "The Wall" Pink Floydów. Nie zawiodą się również miłośnicy poezji Mieczysława Czychowskiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Kamila Baczyńskiego. Do połowy września artyści będą ćwiczyć w podgrupach. Potem ustalimy wspólne próby (po zatwierdzeniu ostatecznego kształtu i składu widowiska), a Collaudo Finale oczywiście odbędzie się w "Teatro in Miniatura".

Jakie są cele działania i plany waszej fundacji?

- Po pierwsze zrealizujemy projekt pt. "Widowisko z kluczem" wspólnie z Teatrem Miniatura, "Dziennikiem Bałtyckim" i Radiem Gdańsk. Myślę, że nie odmówią współpracy TVP Gdańsk i TVP Kultura. O całej akcji będziemy informować również na stronie projektu - facebook.com/Widowisko-Z-Kluczem-299949173789046/. O celach statutowych i planach wydawniczych będziemy informować na bieżąco, na stronie Fundacji: Transgressive Art -Home/facebook.

Wojtek Stamm (LOPEZ MAUSERE), Zbyszek Sajnóg i Marek Wojtasik napisali dramat, a w zasadzie libretto do musicalu pt. "CINKCIARZEI MINISTRANCI", czyli pieśń o Ministrantach i Cinkciarzach - komedię w trzech aktach z kraju Pulardy. Współpracę przy tworzeniu muzyki i aranżacji zapowiedzieli tacy artyści, jak: Olo Walicki, Mikołaj Trzaska i Grażyna Łobaszewska. Przygotowujemy się również do edycji artystycznych komiksów Pawła Paulusa Mazura oraz esejów Zbigniewa Sajnóga. W tym względzie (oprócz funduszy grantowych) liczymy na wsparcie subskrybentów i dobrze ulokowane "darowizny" biznesu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji