Artykuły

Kraków. 10 lat Teatru Figur

W dniach 12-18 czerwca Teatr Figur Kraków będzie świętował jubileusz 10-lecia działalności. Z tej okazji zaprasza na wyjątkowy tydzień z teatrem cieni. W programie warsztaty, spektakle, instalacje, wspólne świętowanie.

W ramach 10-lecia teatru zaplanowano trasę spektaklu dla najmłodszych "Kartki Pana Andersena" po Małopolsce, pokaz instalacji teatralnej dla młodzieży i dorosłych w postindustrialnych przestrzeniach Zabłocia: "Jestem cały świat minus cały świat oprócz mnie" - to produkcja inspirowana twórczością awangardowych artystów: Franciszki i Stefana Themersonów. Odbędzie się także spektakl dla dzieci odważnie mierzący się z tematem śmierci pt. "Mglisty Billy" (na zdjęciu) - wielokrotnie nagradzany na festiwalach teatralnych. Natomiast w krakowskim Podgórzu będzie można obejrzeć "Huljet, huljet" - poetycką opowieść inspirowaną zdjęciami i historiami z krakowskiego getta. Oprócz spektakli, TFK proponuje także wspólne działanie i eksperymentowanie w Plenerowym Laboratorium Teatru Cieni w Parku Bednarskiego. Pod okiem profesjonalistów uczestnicy warsztatów - zarówno dzieci jak i dorośli - stworzą niepowtarzalne cieniowe obrazy.

Teatr Figur Kraków został założony w 2007 roku przez Dagmarę Żabską i Agatę Wilam jako objazdowy, niezależny teatr lalek. Po kilku latach eksperymentowania z formą, głównym środkiem teatralnego wyrazu stał się teatr cieni. W ciągu 10 lat działalności TFK zrealizował kilkanaście spektakli w technikach teatru cieni, stając się niewątpliwym specjalistą w tej dziedzinie.

TFK pokazuje swoje spektakle w Krakowie na zaprzyjaźnionych scenach, jednak najczęściej jest w drodze. W zeszłym roku odbył 3-tygodniową trasę po Rosji, w tym roku, około 30 razy pokaże spektakle w Niemczech, w przyszłym roku planuje trasę po Stanach Zjednoczonych.

W 2016 roku TFK powołał scenę dla najmłodszych - Teatr Figurki, która rezyduje w Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki". Drugim, obok artystycznego, polem działania TFK jest edukacja teatralna: organizuje warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, szkolenia dla nauczycieli, stale współpracuje ze szkołami, ośrodkami kultury.

***

Program obchodów 10-lecia Teatru Figur Kraków:

12-16 czerwca 2017

Spektakl "Kartki Pana Andersena" z repertuaru Teatru Figurki dla najmłodszych widzów, w wykonaniu Ally Maslovskiej w trasie po Małopolsce: Trzebinia - Lanckorona - Chełmek - Karniowice.

"Kartki Pana Andersena" to czarująca opowieść dla dzieci w wieku 4-7 lat, zbudowana z obrazów cieniowych i inspirowana baśniami Andersena. Spektakl powstaje w naturalnym dialogu z widzem i płynnie przechodzi we wspólną zabawę warsztatową.

--

Piątek, 16 czerwca 2017

18:00 - "Jestem cały świat minus cały świat oprócz mnie", reż. D. Żabska; dawna fabryka, ul. Romanowicza 4; dla widzów od 13 roku życia

Spektakl "Jestem cały świat minus cały świat oprócz mnie" inspirowany jest twórczością awangardowych artystów: Stefana i Franciszki Themersonów. Ma charakter instalacji: jest syntezą działań na pograniczu sztuk wizualnych i teatru.

Z ostatniej recenzji:

"I równie fascynujące jest obserwowanie tak ich [aktorów], jak i obrazów pojawiających się na ścianie. Czasem dwie osoby obsługują jeden rzutnik, tak skomplikowana bywa to praca. Ale też i sama projekcja jest niezwykła - jak film z dwóch źródeł na jednym ekranie. Przesuwane, przykrywane fragmentarycznie slajdy, łączą się, dialogują. Niektóre formy jakby żyły na ekranie. Rodzą się kolaże z anatomicznych, kostnych układów, rysunków o themersonowskim charakterze" (T. Kornaś, "Teatr Lalek", nr 1/127/2017)

--

KRAKOWSKA NOC TEATRÓW - sobota, 17 czerwca 2017

18:00 - "Mglisty Billy", reż. M. Przyłęcki; Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki - Zajazd Kościuszkowski; dla widzów od 10 roku życia

Spektakl teatru cieni dla wszystkich, którzy mają albo mieli kiedyś dziesięć lat, być może stracili kota, chomika czy papugę, chcieliby przechytrzyć śmierć i zamknąć ją w hermetycznym słoju. Na podstawie komiksu "Mglisty Billy" Guillaume'a Bianco.

Spektakl "Mglisty Billy" otrzymał główną nagrodę jury dziecięcego na Międzynarodowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży KORCZAK (2013); I nagrodę za "poruszające i odważne zmierzenie się z tematem śmierci, dowcipną narrację w poetyce teatru cieni, a także za mistrzowskie wykonanie" oraz nagrodę specjalną jury dziecięcego na Festiwalu Teatralna Karuzela w Łodzi (2014).

21:00 - Plenerowe Laboratorium Teatru Cieni - Park Bednarskiego - zapisy: teatr@teatrfigur.pl

W plenerze stworzymy cieniowy plac zabaw - dla małych i całkiem dorosłych; będziemy eksperymentować z materiałami i formami. W ramach warsztatów uczestnicy pod okiem specjalistów stworzą niepowtarzalne obrazy cieniowe.

20:00 i 21:30 - "Huljet, huljet", reż. D. Żabska, A. Maslovskaya; Rynek Podgórski; spektakl dla młodzieży i dorosłych

To poetycka opowieść o życiu w krakowskim getcie. Inspirowana zdjęciami i pamiętnikami z getta instalacja teatralna zrealizowana jest w formie cieniowego teatru mansjonowego; każda opowieść prezentowana jest na innej "scenie", w starych walizkach, pudełeczkach po lekarstwach, dziecięcym łóżeczku, stole.

Spektakl "Huljet, huljet" znalazł się w grupie 18. spektakli wybranych przez Komisję Artystyczną programu TEATR POLSKA do II etapu kwalifikacji ze stu dwudziestu siedmiu zgłoszonych do udziału, "kierując się ich wysoką wartością artystyczną, kulturotwórczym potencjałem oraz walorami edukacyjnymi".

(informacja na podstawie werdyktu Komisji Artystycznej z dn. 19.05.2017)

--

niedziela, 18 czerwca 2017

16:00 - "Huljet, huljet", reż. D. Żabska, A. Maslovskaya; Rynek Podgórski; spektakl

dla młodzieży i dorosłych

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji