Artykuły

Warszawa. Scena brytyjska na Big Book Festival

Spektakl multimedialny "Miłość", rekord świata z Jane Austen, wizje przyszłości, poetyckie improwizacje, rozmowy z autorami oraz biografia George'a Michaela zapisana w piosenkach. Big Book Festival i British Council zapraszają na brawurową prezentację literatury z Wysp.

Scena Brytyjska to trwająca trzy dni seria wydarzeń pokazujących kulturę i literaturę brytyjską z zaskakującej strony. Będzie odpowiedzią na tegoroczną prezentację naszych autorów na Wyspach - Market Focus Poland organizowaną przez British Council i Instytut Książki. Podczas Big Book Festival, w dniach 23-25 czerwca w Warszawie, odbędzie się dziewięć niepowtarzalnych spotkań.

- Nie sposób wyobrazić sobie współczesnego świata bez Brytyjczyków, powstającej tam sztuki, literatury, muzyki. I bez języka, który stał się kodem łączącym nie tylko ludzi. Angielski to także uniwersalna droga porozumienia ze sztuczną inteligencją, a więc w tym języku piszemy naszą przyszłość - mówią Anna Król i Paulina Wilk, organizatorki Big Book Festival. - Mimo swej wszechobecności kultura Wysp pozostaje nieodkryta, pełna niuansów, zmienia się i zawiera globalne pierwiastki. Dla naszego pokolenia stała się inspiracją, ale także powodem, by zapytać o unikalność własnej kultury - dodają.

Na Scenę Brytyjską złożą się spotkania z pisarzami, publiczne wystąpienia autorów, wykłady i produkcje specjalne piątej edycji festiwalu. - Bardzo się cieszymy, że po tegorocznej obecności Polski w roli gościa honorowego na targach w Londynie, możemy zaprosić pisarzy brytyjskich na Big Book Festival i w inspirujacy sposób wzbudzać zainteresowanie literaturą obu krajów - mówią Ewa Ayton i Iwona Łopacińska z British Council.

Gośćmi Sceny Brytyjskiej będą: Simon Beckett, autor bestsellerowych thrillerów, których akcja rozgrywa się na brytyjskiej prowincji, a głównym bohaterem jest wnikliwy antropolog; oraz Matthew Kneale - pisarz i podróżnik ze stemplami ponad 80 krajów w paszporcie, autor powieści "Anglicy na pokładzie" przełożonej na polski przez 20 tłumaczy. Po raz pierwszy do Polski przyjadą także: Laurie Penny - magnetyzująca eseistka, która zasłynęła błyskotliwym blogiem, a dziś jest ważnym głosem pokolenia millenialsów, opisuje sytuację kobiet, Brexit i nierówności społeczne; Inua Ellams - poeta i artysta graficzny - zaprezentuje wybór wierszy, w których zawiera przeżycia związane z migracją, tożsamością i życiem w ogromnej globalnej metropolii, jaką jest Londyn.

Odbędą się także oryginalne wykłady. Claire Armitstead, szefowa działu literackiego "The Guardian", jednego z największych serwisów informacyjnych świata, będzie przewidywać przyszłość czytania i pokaże, jak książki ratują przed zagubieniem w dobie post-prawdy. Anglistka Marzena Sokołowska-Paryż na przykładzie wybranych tekstów pokaże, jak Brytyjczycy fascynują się złem i przeżywają zbrodnie, które stały się filarami ich historii.

Superbohaterką tegorocznej edycji Big Book Festival jest Jane Austen, której twórczość pojawi się w dwóch odsłonach. Na otwarcie, w piątek 23 czerwca po zmroku odbędzie się premierowy pokaz spektaklu MIŁOŚĆ zderzającego dwie wizje uczucia i relacji. Klasyczny język powieści Austen spotka się z bezlitosną, ale zachwycającą narracją Jeanette Winterson. W spektaklu wystąpią m.in. Ilona Ostrowska i Janusz Chabior, udział specjalny weźmie Maria Peszek. Scenom aktorskim towarzyszyć będą te filmowe i muzyka Leskiego.

Pisarka powróci w zabawniejszym wydaniu w niedzielę, 25 czerwca - podczas W SAMO POŁUDNIE Z JANE AUSTEN ochotnicy ustanowią rekord świata w czytaniu wspólnie interpretując fragmenty "Dumy i uprzedzenia". Wystarczy przyjść, pobrać numerek i fragment, wziąć wdech, a potem czytać na cały głos według własnej interpretacji. - Zapowiada się najśmieszniejsza adaptacja tej słynnej miłosnej powieści. Zapraszamy rozważnych i romantycznych, dumnych i uprzedzonych - zachęcają organizatorki.

Na zamknięcie Big Book Festival przygotowane zostało wydarzenie łączące projekcje wideo, taniec i teksty piosenek. SOMETHING TO SAVE. GEORGE MICHAEL BIRTHDAY PARTY będzie celebracją urodzin zmarłego niedawno artysty. Trzy dekady przebojów to pełnokrwista biografia zapisana w piosenkach jednego z najbardziej lubianych muzyków brytyjskich. - Nie ma chyba trzydziestolatka, który nie znałby na pamięć wideoklipu "Freedom! '90", nie zdarł zelówek przy "Faith" i nie czekałby co roku na pierwsze radiowe "Last Christmas" przed Bożym Narodzeniem. George Michael jest ikoną popkultury, ale pozostaje także wielowymiarowym artystą, z którym nie chcemy się żegnać - wyjaśniają organizatorki. I zapraszają do tańca, najlepiej w strojach z lat 90., które znów są na topie.

Wstęp na spotkania jest wolny, na spektakl MIŁOŚĆ obowiązują bilety. Wszystkie wydarzenia odbywają się przy ul. Emilii Plater 31 (dawny kompleks szkół im. K. Hoffmanowej).

Pełny program na: http://bigbookfestival.pl/

***

SCENA BRYTYJSKA BIG BOOK FESTIVAL

MIŁOŚĆ - wydarzenie otwarcia

Spektakl multimedialny. Miłość, feminizm, przemoc i zdrada. Jane Austen kontra Jeanette Winterson. Występują: Ilona Ostrowska, Janusz Chabior, Magdalena Koleśnik, Michał Meyer. Ze specjalnym udziałem Marii Peszek. Muzyka - Leski, reżyseria - Anna Król

PT, 23.06, godz. 21.30, Dziedziniec

UWAGA - OBOWIĄZUJĄ BILETY! Cena: 15 PLN, do nabycia w przedsprzedaży od 10.06 w Big Book Café (ul. Dąbrowskiego 81 w godz. 10.00-17.00) oraz bezpośrednio przed spektaklem (przy ul. Emilii Plater 31 od godz. 20.00).

***

ZBRODNIE, KTÓRE WSTRZĄSNĘŁY WIELKĄ BRYTANIĄ

Dlaczego "w dzisiejszych czasach trudno o porządne morderstwo" i jak społeczne tło zabójstw opisują poeci oraz prozaicy z Wysp mówi dr hab. Marzena Sokołowska-Paryż.

SB, 24.06, godz. 12.00, Sala Antywykładów

***

ANGLIK NA POKŁADZIE

O podróżach poprzez język, wyprawach geograficznych i międzykulturowych.

Matthew Kneale opowiada Juliuszowi Kurkiewiczowi.

SB, 24.06, godz. 14.00, Audytorium Medium

***

AN EVENING WITH A POET

Miejska i globalna poezja w wykonaniu autora migrującego między kontynentami i dyscyplinami sztuki. Inua Ellams prezentuje wybór swoich wierszy.

SB, 24.06, godz. 18.00, Sala Eksperymentów. UWAGA: SPOTKANIE W JĘZYKU ANGIELSKIM

***

W SAMO POŁUDNIE Z JANE AUSTEN

Ustanawiamy rekord świata w liczbie osób czytających razem na wolnym powietrzu.

Czytamy jedną książkę na głosy i na czas. Przyjdź, pobierz numerek oraz fragment powieści "Duma i uprzedzenie" Jane Austen. Przeczytaj kilka zdań o miłości tak, by usłyszało całe miasto.

ND, 25.06., GODZ. 12.00, BOISKO, Rejestracja rusza o 11.00

***

JAK CZYTAĆ I PRZETRWAĆ W ŚWIECIE POST-PRAWDY?

Czy prawda literatury i sztuki może uratować przed inwazją faktów alternatywnych i jak będziemy czytać w przyszłości rozważa szefowa Guardian Books Claire Armitstead.

ND, 25.06, godz. 16.00, Audytorium Medium

***

CHEMIA ŚMIERCI

O tym, jak krwawe zbrodnie na brytyjskiej prowincji prowadzą do zgłębienia wiedzy o człowieku mówi Mateuszowi Trojanowi mistrz thrillerów Simon Beckett.

ND, 25.06, godz. 16.00, Audytorium Maximum

***

BITCH DOCTRINE

O złości na Brexit, feminizmie, niesprawiedliwości i sezonie na radykałów z pazurem i dowcipem opowiada elektryzująca Brytyjczyków eseistka Laurie Penny.

ND, 25.06, godz. 18.00, Sala Eksperymentów. UWAGA: SPOTKANIE W JĘZYKU ANGIELSKIM

***

SOMETHING TO SAVE. George Michael Birthday Party, czyli biografia zapisana w piosenkach - wydarzenie zamknięcia. Do słuchania, oglądania i tańczenia zapraszają Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś.

ND, 25.06, godz. 20.00, Dziedziniec

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji