Artykuły

Łódź. Premiery w Teatrze Powszechnym

Trwa XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym - 24 czerwca festiwalowa publiczność obejrzy jeszcze "Dryla" Wojciecha Bruszewskiego w reżyserii Marty Streker. Przed nami również szósty spektakl w ramach cyklu edukacyjnego "Dziecko w sytuacji".

Za nami pierwsza z dwóch prapremier gospodarzy - 20 maja na Małej Scenie zaprezentowane zostało "Arcydzieło na śmietniku" Stephena Sachsa w reżyserii Justyny Celedy. "Spektakl oparty na prawdziwej historii skłania nas do postawienia wielu pytań - o naturę relacji między ludźmi, ale również o sztukę współczesną" - mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Ewa Pilawska. "Nasza druga festiwalowa prapremiera powstaje na bazie jedynej sztuki napisanej przez łódzką legendę awangardy - Wojciecha Bruszewskiego. Spektakl reżyseruje Marta Streker" - dodaje Pilawska.

"Akcja "Dryla" rozgrywa się w zdegradowanej klinice dentystycznej. Nie jest jednak satyrą na służbę zdrowia. W zamkniętej przestrzeni obserwujemy chory porządek funkcjonowania małej społeczności - szpital staje się mikrokosmosem, w którym dochodzi do absurdalnych, wręcz surrealistycznych zachowań. W spektaklu zacierają się funkcje społeczne, moralność jest wypaczona. Dentyści stają się pacjentami, a pacjenci dentystami" - mówi reżyserka spektaklu Marta Streker. "Dyl" ma formę absurdalnego musicalu utrzymanego w klimacie czarnej komedii. Ta pozornie lekka formuła pozwala jednak podjąć bardzo ważne tematy. Sztuka stawia pytania o kondycję człowieka w świecie, w którym jednostka staje się przedmiotem eksperymentu. Mówi o poddawaniu społeczeństwa ciągłej manipulacji i indoktrynacji" - dodaje Streker.

8 czerwca na scenie Powszechnego odbędzie się również prapremiera spektaklu "Dziewczyna jak ta". Sztuka Evana Placeya adresowana jest do młodzieży. "Wszystkie premiery w ramach "Dziecka w sytuacji" prezentowaliśmy najpierw w ramach Teatru dla niewidomych i słabo widzących - podobnie było z tą sztuką. Pierwszy raz pokazaliśmy ją 24 maja podopiecznym łódzkiej Szkoły dla niewidomych" - przypomina Ewa Pilawska, która społecznie wyreżyserowała 56 premier w ramach autorskiego cyklu. "Spektakl mówi o problemach, które dotyczą współczesnej młodzieży - sextingu, internetowym hejcie, wykluczeniu z grupy i podejście do seksu" - dodaje dyrektor Powszechnego. Spektaklowi będą towarzyszyć warsztaty przygotowywane przez Andrzeja Jakubasa, który współtworzy cykl "Dziecko w sytuacji".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji