Artykuły

Kraj. 8 premier czerwca, na które czekamy

"Bzik. Ostatnia minuta" w reż. Eweliny Marciniak, "Dobry wojak Szwejk idzie na wojnę" w Och-Teatrze czy "Wszystko zmyślone" Anny Karasińskiej to część premier zapowiedzianych na koniec sezonu w polskich teatrach.

Tuż przed wakacjami premier teatralnych nie brakuje. Zapowiadamy osiem spektakli, na które się wybieramy, przygotowanych przez twórców z różnych pokoleń i różnych estetyk teatralnych.

1. "Bzik. Ostatnia minuta"

Teatr Współczesny, Szczecin

20 lat po premierze "Bzika tropikalnego" - debiutanckiego spektaklu Grzegorza Jarzyny, który otworzył nowy rozdział teatru w Polsce, po dramat "Mister Price, czyli Bzik tropikalny" Witkacego sięga Ewelina Marciniak. Reżyserka entuzjastycznie przyjmowanych spektakli (m.in. "Morfina", "Portret damy", "Śmierć i dziewczyna") wspólnie z autorem adaptacji Janem Czapińskim zastanawia się: "Być może bzika tropikalnego nie powoduje dziś upal tropików - może bzik to choroba, na którą cierpimy, w mniejszym lub większym stopniu, wszyscy?". Premiera: 9 czerwca.

***

2. "Umarłe miasto" [na zdjęciu]

Teatr Wielki-Opera Narodowa, Warszawa

Mariusz Treliński wystawia "Umarłe miasto" - operę Ericha Wolfganga Korngolda - kompozytora, który w Ameryce zrobił karierę jako autor muzyki filmowej (dwukrotny zdobywca Oscara). Korngold "Umarłe miasto" stworzył w 1920 roku jako 23-latek, libretto oparte zostało na powieści belgijskiego symbolisty Georgesa Rodenbacha. Dla dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego, światowej sławy twórcy operowego, ale też reżysera filmowego, kluczem do odczytania "Umarłego miasta" ma być kino. Znajdziemy tu elementy thrillera, filmu grozy, rozwiązania akcji jak u Hitchcocka. Spektakl powstaje w koprodukcji z brukselskim Theatre de la Monnaie / de Munt. Premiera: 10 czerwca.

***

3. "Wszystko zmyślone"

Narodowy Stary Teatr, Kraków

Anna Karasińska, autorka hitu "Ewelina płacze", z którym TR Warszawa jeździ po festiwalach i zdobywa nagrody, pracuje teraz w Krakowie. Reżyserka, która w swoich przedstawieniach ("Drugi spektakl" z Poznania, "Fantazja" w TR Warszawa) zajmuje się tematem teatralnej iluzji, granicą między prawdą a fikcją, wyobraźnią widza, przepływem energii między publicznością a sceną, swój najnowszy spektakl opatrzyła tytułem "Wszystko zmyślone". Premiera: 23 czerwca.

***

4-5. "Solidarność. Rekonstrukcja", "Workplace"

Teatr Polski, Bydgoszcz

Paweł Wodziński i jego zastępca Bartek Frąckowiak na zakończenie dyrekcji w Teatrze Polskim w Bydgoszczy przygotowują dwie premiery. Wodziński w projekcie "Solidarność. Rekonstrukcja" bada mit "Solidarności": Czy dziś polskim doświadczeniem, które wyznacza horyzont polityczny i ekonomiczny, jest wciąż "Solidarność?. Frąckowiak, reżyser "Workplace" (autorką scenariusza jest Natalia Fiedorczuk), opowie o kobietach, które tracą pracę, łącząc problemy bohaterek fikcyjnych z realną sytuacją trzech aktorek, które będą musiały odejść ze swojego teatru. Premiery: 23 i 24 czerwca.

***

6. "Dobry wojak Szwejk idzie na wojnę"

Och-Teatr, Warszawa

Zbigniew Zamachowski jako Józef Szwejk w nowym spektaklu w Och - Teatrze. Po słynną powieść Jaroslava Haska sięga Andrzej Domalik - twórca, który ma dobrą rękę do hitów. To on w teatrach Krystyny Jandy wystawiał m.in. "Boską", "Marię Callas. Master Class" i "32 omdlenia". Premiera: 27 czerwca

7. "Upadanie"

Teatr Powszechny, Warszawa

Węgierski reżyser Arpad Schilling w "Upadaniu" będzie próbował odpowiedzieć na pytanie, dlaczego współczesny świat się radykalizuje i gwałtownie skręca na prawo. Scenariusz powstaje na podstawie improwizacji aktorskich. Reżyserowi zależy, żeby stworzyć opowieść rodzinną, historię jak z Czechowa (ulubiony autor Schillinga!), w której stopniowo odsłaniaj ą się kolejne dramaty bohaterów. W obsadzie m.in.: Klara Bielawka, Anna Ilczuk, Ewa Skibińska, Arkadiusz Brykalski, Julian Świeżewski. Premiera: 30 czerwca.

***

8. "Zakochany Szekspir"

Gdański Teatr Szekspirowski/ Teatr Wybrzeże, Gdańsk

Paweł Aigner, który w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim dwa lata temu wystawił "Wesołe kumoszki z Windsoru" Szekspira, powraca do Trójmiasta. Tym razem reżyseruje sztukę, która powstała na podstawie scenariusza filmowego Maxa Normana i Toma Stopparda "Zakochany Szekspir". Możemy spodziewać się widowiska, które - tak jak "Kumoszki" - będzie grane w układzie tzw. sceny elżbietańskiej (część widzów zajmuje miejsca stojące, inni oglądają przedstawienie z galerii), a przy dobrej pogodzie przy otwartym dachu. Premiera: 30 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji