Artykuły

Poznań. Premiera "Iwony..." w Teatrze Nowym

"Iwona, księżniczka Burgunda" - spektakl o mechanizmach międzyludzkich istniejących nie tylko w świecie Witolda Gombrowicza, ale i współcześnie pokaże na swoich deskach poznański Teatr Nowy. Premiera sztuki w reżyserii Magdaleny Miklasz odbędzie się w sobotę.

Twórcy spektaklu podkreślają, że wśród rzeczy, których można nauczyć się od tytułowej Iwony, jest m.in. to, że "milczenie nie musi być wyrazem słabości" oraz że jeśli "autor umieszcza akcję w pałacu, zazwyczaj tak naprawdę opisuje ring bokserski".

- Ring bokserski w dosłowny sposób się nie pojawi, ale to właśnie metafora pewnej ostrości tego, że w pewnym momencie po prostu stosunki międzyludzkie zmieniają się z tkwienia w konwenansach w niemal dosłowne "pójście na noże" - mówił dramaturg spektaklu Żelisław Żelisławski.

- Zależało nam na ukazaniu tu pewnych metafor, które widać też np. podczas oglądania "House of Cards", gdzie są wszystkie reguły zachowane, póki się nie zamknie drzwi. A kiedy się je zamknie - nagle wszystko wybucha. Tak samo w naszym spektaklu - tu też będziemy obserwowali "wybuchy", począwszy od święta narodowego, gdzie wszystko jeszcze jest trzymane w ryzach, a później rozpętuje się prawdziwe szaleństwo - dodał.

Żelisławski podkreślił, że dramat Witolda Gombrowicza jest nadal niezwykle aktualny i wcale nie trzeba "ubierać go w baśniowe, dworskie szaty", bo jego przesłanie pozostaje niezmienne także w odniesieniu do dzisiejszych realiów.

Reżyserka sztuki Magdalena Miklasz powiedziała z kolei, że w spektaklu nie zabraknie nawiązań do współczesnej Polski, ale też do tego, jak Gombrowicz widział nasz kraj i samych Polaków.

- Ten tekst wydał nam się niesamowicie aktualny, szczególnie właśnie w tych czasach () Od samej Iwony widz będzie się mógł nauczyć przede wszystkim tego, by nie robić na sobie "testów". Mi się wydaje, że ona zrobiła niesamowity test na samej sobie, żeby zobaczyć, poznać mechanizmy tego świata. Ale ten test kończy się niestety tragicznie - powiedziała Miklasz.

W roli tytułowej Iwony wystąpi Alicja Juszkiewicz. W spektaklu widzowie zobaczą również m.in. Sebastiana Greka, Bożenę Borowską-Kropielnicką, Łukasza Chrzuszcza, Edytę Łukaszewską oraz Aleksandra Machalicę.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę w Teatrze Nowym w Poznaniu.

"Iwona, księżniczka Burgunda" to pierwszy dramat Witolda Gombrowicza, który ukazał się drukiem w 1938 roku w piśmie "Skamander". Polska prapremiera sztuki miała miejsce jesienią 1957 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji