Artykuły

Fajerwerki nie od zaraz

Rozmowa z Lechem RACZAKIEM, szefem artystycznym poznańskiego Teatru Polskiego - po premierze szekspirowskiej komedii "Jak wam się podoba".

Czy z większym optymizmem patrzy pan dzisiaj na swój teatr niż przed pół rokiem, kiedy obejmował pan funkcję jego szefa artystycznego?

- Nie! Poznaję bowiem mechanizmy finansowo-organizacyjne, w jakich musi tkwić dziś teatr, i jestem nieco przerażony. One krępują w sposób nieprawdopodobny. Ale plan mam prosty: doprowadzić artystycznie teatr do najwyższej ligi w Polsce. Zakładam, że mam na to dwa sezony. Wczorajsza premiera to pierwszy krok.

W jaki sposób poleciłby pan widzowi tę najnowszą propozycję Teatru Polskiego?

- Powiem tak: zobaczcie koniecznie co jest na początku mojej kadencji - i wspólnej pracy całego zespołu - żebyście mogli porównać z tym, co będzie na jej końcu.

Jaki rodzaj teatru będzie pan preferował?

- Żadnego. Najpierw będę się przyglądał, na co publiczność chce do nas przychodzić. A będzie tu z pewnością bywał ten widz, który w całej Polsce "uczęszcza" do teatru, czyli młodzież szkolna i studenci.

Czy to źle?

-Nie, to dobrze, ale źle, że ciągle nie udało się w Polsce wykształcić zwyczajów znanych w cywilizowanym świecie, a więc że dla dorosłych i samodzielnie myślących chodzenie do teatru jest jedną z potrzeb i sposobów spędzania czasu wolnego. U nas ta potrzeba zanika z chwilą założenia rodziny. Daj Boże więc, by to młode pokolenie, które dziś chodzi do teatru, chciało po 10 czy 15 latach nadal raz w roku tutaj wpadać. Wówczas raz na zawsze zniknie problem widza.

Czy ma pan jakiś sukces u progu sezonu?

- Owszem sukces organizacyjny: odzyskaliśmy małą salę, czyli tak zwaną Malarnię. Sukces artystyczny tylko w części będzie zależał ode mnie, przede wszystkim zaś od tego, czy potrafimy stworzyć poczucie zespołowości w teatrze i pełną gotowość dawania z siebie tego, co najlepsze. Ale na to trzeba czasu. Trudno od początku błyskać fajerwerkiem. Wierzę jednak w powodzenie. Tylko trochę cierpliwości!

Dziękuję za rozmowę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji