Artykuły

Białoruś. Swiatłana Aleksijewicz dementuje informację o swojej śmierci

Białoruska pisarka Swiatłana Aleksijewicz zdementowała w czwartek rano w rozmowie z Radiem Swaboda informację o swojej rzekomej śmierci, podaną wcześniej przez agencję Interfax-Zapad. Źródłem wiadomości było fałszywe konto na Twitterze.

"Ktoś nie może się doczekać" - tak fałszywą wiadomość skomentowała Aleksijewicz w rozmowie z Radiem Swaboda. Jak poinformowało radio na swoim portalu, pisarka - laureatka literackiej nagrody Nobla z 2015 r. - przebywa w Seulu, jest cała i zdrowa.

Agencja Interfax-Zapad powołała się na wiadomość podaną w interencie przez francuski dziennik "Le Figaro", który z kolei powołał się na rzekome konto na Twitterze nowej minister kultury Francji Francoise Nyssen.

Na portalu rzeczywiście widnieje świeżo założone konto pod tym imieniem i nazwiskiem, opatrzone zdjęciem minister kultury. W czwartek w godzinach przedpołudniowych umieszczono na nim informację po angielsku i francusku o śmierci Aleksijewicz. Następnie ukazał się wpis informujący o tym, że konto jest fałszywe, a założył je włoski dziennikarz Tommaso Debenedetti (De Benedetti), który - jak informuje Wikipedia - wielokrotnie zakładał na Twitterze konta znanych osobistości, by wykazać, jak łatwo jest w dzisiejszych czasach wprowadzić w błąd prasę i rozpowszechniać fałszywe wiadomości.

Dziennik "Le Figaro" przyznał, że oparł swoją wiadomość o śmierci pisarki na informacji z konta na Twitterze, które okazało się fałszywe.

Francoise Nyssen jest szefową wydawnictwa Actes sud, które publikowało twórczość Aleksijewicz.

67-letnia Swiatłana Aleksijewicz jest białoruską pisarką z rodziny białorusko-ukraińskiej. Zasłynęła przede wszystkim jako prozaiczka-dokumentalistka, autorka takich książek jak "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" o przeżyciach radzieckich kobiet walczących w II wojnie światowej, "Ołowiane żołnierzyki" opisujących losy żołnierzy z Afganistanu czy "Czasy Secondhand" - o trudnych latach 90. na terenie b. ZSRR.

W swoich powieściach pisarka przedstawia pomijane oficjalnie aspekty ważnych wydarzeń, takich jak katastrofa w Czarnobylu czy wojna w Afganistanie, opowiedziane z perspektywy pojedynczych ludzi. Aleksijewicz aktywnie komentuje bieżącą sytuację polityczną, jest krytyczna wobec białoruskich władz.

Pisze w języku rosyjskim. Jest również autorką sztuk i filmów dokumentalnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji