Artykuły

Korwin bis

Teatr Nowy w Łodzi przepo­czwarza się dość szybko w te­atrzyk rozrywki i coraz trudniej przypominam sobie, że ogląda­łem tutaj "Operetkę" Gombro­wicza, która była wydarzeniem. Dwóch Korwinów w Łodzi to lekka przesada. Oszalejemy z ra­dości i porozrywamy się tą rozrywką na strzępy.

W amerykańskim dziele "Spróbujmy jeszcze raz" Amery­kanina Murraya Schisgala mamy dwie amerykańskie pary: aktora i policjantkę, którzy napomykają o swoich byłych nie bardzo udanych związkach i parę drugą, małżeń­ską, która po ośmiu latach bycia razem zgubiła istotność kontaktu i teraz, przy pomocy medytacji i przepisanych ćwiczeń, próbuje ratować, co było zginęło.

Sztuczka jak sztuczka - nic wielkiego. Należy się tylko zgo­dzić, że tzw. "kochanie się" po­winno być nie tyle patetyczne, straszliwie poważne i z dodat­kiem pruderii, lecz przede wszy­stkim lekkie jak piórko, radosne i pełne szczęśliwości. A zresztą nigdy nie wiadomo co, kiedy i z kim może się sprawdzić...

Reżyserowi JACKOWI CHMIELNIKOWI nie udało się zrobić ze sztuki Schisgala przedstawienia lekkkiego. dowcipnego i utrzymanego w dobrym tempie. Aktorów też nie znalazłem w naj­lepszej formie. Lepiej grały jednak panie: Loretta CICHOWICZ (Mar­garet) i Beata Olga KOWALSKA (Sue), niż panowie: Adam MARJAŃSKI (Leon) i Jerzy PAL (Gus). Wobec tego wszystkiego najle­pszym komponentem przedstawie­nia stała się scenografia Jacka UKLEI, dość przeciętne współczesne wnętrze i to wszystko.

Teatrowi Nowemu w jednym nie można odmówić pomysłowości. W programie do przedsta­wienia znajduje się zdjęcie, a pod nim podpis następującej treści: "Zdjęcie Murraya Schis­gala okazało się być niemożli­wym do zdobycia, wobec czego drukujemy fotografię Artura Millera, równie znanego amery­kańskiego dramaturga".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji