Artykuły

Łódź. Festiwal Łódź Czterech Kultur z instalacją Rumasa

Robert Rumas stworzy autorską instalację zainspirowaną przestrzenią Starego Rynku. Interaktywne dzieło sztuki będzie można podziwiać od 8 września.

- Artysta otrzymał zadanie aby wpisać instalację w cztery maszty, które symbolicznie podkreślają funkcjonowanie czterech kultur i nawiązują do idei festiwalu - mówi Teresa Latuszewska-Syrda, kuratorka sekcji sztuk wizualnych Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Maszty to pozostałość po instalacji "Koncert na wstążki" Jerzego Janiszewskiego, która ozdabiała Stary Rynek w 2016 roku. Robert Rumas jest cenionym rzeźbiarzem, autorem interwencji artystycznych, a także kuratorem i scenografem, uznawanym za jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej lat 90-tych XX wieku. W twórczości podejmuje najczęściej problem współczesnej tożsamości polskiego społeczeństwa. Jego najnowsze dzieło ma nawiązywać do hasła tegorocznej edycji festiwalu - "Alfabetu dialogu".

Powrót do Łodzi

- Moja historia dorastania jako artysty jest bardzo silnie związana z Łodzią jako miejscem, a przede wszystkim z ludźmi, których tutaj spotkałem w czasie studiów i po studiach - mówi Rumas. Swoje prace prezentował w znaczących europejskich galeriach: Kunsthalle w Wiedniu, Moderna Musset w Sztokholmie, czy Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie, dzieła artysty posiada też Muzeum Sztuki w Łodzi. Artysta często wychodzi poza mury galerii i muzeów, tworząc interwencje w przestrzeni miejskie i obserwując reakcje przechodniów. Łodzianie mieli już wcześniej okazję podziwiać jego prace. W akcji "Kwadrans dla miasta Łodzi" w 2002 roku Rumas uruchomił nieczynny zegar na bramie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. W 2012 roku jako scenograf i projektant organizacji przestrzeni współtworzył inscenizację powieści Józefa Rotha "Hotel Savoy", odgrywaną w zaadoptowanej do tego celu scenerii łódzkiego Hotelu Savoy.

Dwie koncepcje

Artysta zaproponował dwie koncepcje, ale organizatorzy Festiwalu Łódź Czterech Kultur nie chcą na razie ujawnić zbyt wielu szczegółów. Wiadomo, że zostały one zainspirowane fotografiami Starego Rynku z czasów wojny. - Nie chciałem uciekać od historii i zrobić tylko czysto estetycznej realizacji - mówi Rumas. Instalacji będzie można dotknąć i poruszać się w jej obrębie, ma ona działać w ciągu dnia i w nocy, ale w odmienny sposób. - Widz będzie uruchamiał ją bezpośrednio i będzie miał wpływ na kształt wizualny tej instalacji poprzez system dźwiękowy oraz system świateł - wyjaśnia Rumas. Praca powstanie przed inauguracją festiwalu, jej otwarcie zaplanowano 8 września o godz. 12, ale dokończona zostanie dopiero w czasie imprezy. - Chciałbym w ten proces włączyć sporą część mieszkańców - dodaje autor.

Stary Rynek stanie się ważnym punktem na festiwalowej mapie, oprócz instalacji Rumasa będzie miejscem plenerowych koncertów. Festiwal Łódź Czterech Kultur odbędzie się w dniach 8-17 września i obejmie cztery obszary sztuki: teatr, muzykę, sztuki wizualne oraz literaturę i film. Szczegółowy program zostanie przedstawiony w czerwcu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji