Artykuły

Sosnowiec. Na "Cesarza" w Zagłębiu za grosze

19 maja w Teatrze Zagłębia będzie można zobaczyć "Cesarza" na podstawie reportażu Ryszarda Kapuścińskiego. Bilety w specjalnej cenie 500 groszy będzie można kupić osobiście w kasie teatru 13 maja od godz. 15.

W maju, z okazji Dnia Teatru Publicznego teatry w całej Polsce zagrają swoje spektakle w ramach organizowanej już po raz trzeci akcji biletu za grosze.

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz trzeci. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce - a więc teatr dostępny i mówiący w imieniu każdego - obchodził 250-lecie swojego istnienia.

Celem tegorocznej akcji "Bilet do teatru za 500 groszy" jest zwrócenie uwagi, że teatr jest miejscem dostępnym oraz reagującym żywo na otaczającą nas rzeczywistość. I właśnie do tej żywej problematyki nawiązuje w tym roku cena biletu - 500 groszy odpowiada liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty.

Bilet za 500 groszy będzie można kupić w Teatrze Zagłębia 13 maja od godz. 15:00 - jedynie w kasie. Teatr nie prowadzi rezerwacji na ten spektakl, nie ma też możliwości zakupu biletów online. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety.

W akcji "Bilet do teatru za 500 groszy" z okazji Dnia Teatru Publicznego weźmie udział 97 teatrów z 38 polskich miast, a więc o osiem teatrów więcej niż w roku ubiegłym. Repertuar można sprawdzić na stronie www.dzienteatrupublicznego.pl.

Akcję finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynuje ją Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Grosze grają rolę!

"Cesarz" - informacje o spektaklu:

Ryszard Kapuściński - wybitny reportażysta, nazywany też cesarzem reportażu - międzynarodową sławę zdobył właśnie dzięki "Cesarzowi". Uznano go za najlepszą książkę roku wg "Sunday Times", stał się światowym bestsellerem i wielokrotnie był wystawiany na teatralnych scenach.

W "Cesarzu" Kapuściński opisuje ostatnie lata panowania władcy Etiopii Hajle Sellasje. Dzięki rozmowom z ludźmi z najbliższego otoczenia cesarza - urzędnikami, służbą, ludźmi pałacu - Kapuściński zagłębia się w sekrety życia na dworze władcy. Opowiadają oni o służalczości, strachu, konkurowaniu o względy, intrygach, uległości i lizusostwie, które przez lata budowały absolutną władzę cesarza.

- "Cesarz" jest moim zdaniem w dużo większym stopniu formą refleksji o istocie władzy niż opisem konkretnej sytuacji w Etiopii. Opisywane wydarzenia w istocie niczym nie różnią się od tego, co można zaobserwować w innych państwach. Dla mnie jest to książka nie o cesarzu, a o ludziach dworu, a dokładniej: o tym, jak wygląda, czym się charakteryzuje i co robi z ludźmi fakt, kiedy sięgają po władzę. Siła książki Kapuścińskiego leży właśnie w umiejętności pokazania mechanizmów i zależności między "tymi wyżej" a "tymi niżej" w hierarchii.

Jak nisko potrafimy upaść, sięgając po zaszczyty, czemu się sprzeniewierzyć dla własnych partykularnych interesów? - zastanawia się Aneta Głuch-Klucznik, reżyserująca przedstawienie.

Adaptację przygotował Tomasz Man, scenografię - Marianna Lisiecka, choreografię - Maćko Prusak, muzykę - Marek Otwinowski, światła - Robert Baliński.

Na scenie zobaczymy: Agnieszkę Bałagę-Okońską, Agnieszkę Bieńkowską, Marię Bieńkowską, Ryszarda Celińską, Beatę Deutschman, Michała Bałagę, Przemysława Kanię, Krzysztofa Korzeniowskiego, Tomasza Muszyńskiego, Sebastiana Węgrzyna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji