Artykuły

Warszawa. W Instytucie Teatralnym spotkanie wokół filmu "WoT"

Dziś o 19.00 zapraszamy do Instytutu Teatralnego na pokaz oraz internetową premierę filmu dokumentalnego "WoT" Ewy Hevelke i Michała Januszańca.

40 lat historii Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie opowiedziane w 40 minut. Wśród bohaterów: najwybitniejsi historycy, krytycy oraz kuratorzy teatralni, znani reżyserzy, popularni dziennikarze, politycy. W tle: cztery dekady z dziejów najnowszych polskiej sceny, od połowy lat 70. aż do współczesności. Pokazowi towarzyszyć będzie dyskusja poświęcona prof. Zbigniewowi Raszewskiemu - na kilka miesięcy przed 25. rocznicą jego śmierci. W dyskusji udział wezmą Jolanta Kowalska, Piotr Mitzner i Tomasz Kubikowski. Nazajutrz po pokazie w IT film zostanie bezpłatnie udostępniony w internecie, na stronach Instytutu Teatralnego (Encyklopedia Teatru Polskiego) oraz w serwisie Narodowego Instytutu Audiowizualnego Ninateka (ninateka.pl).

Wydział Wiedzy o Teatrze powstał w 1975 roku z inicjatywy dwóch postaci absolutnie nietuzinkowych: Jerzego Koeniga i ówczesnego rektora warszawskiej PWST Tadeusza Łomnickiego. Pomysł był prosty, a zarazem przełomowy: chodziło to, by ludzi, którzy będą w przyszłości pisać i mówić o teatrze, kształcić w tym samym miejscu, w którym uczy się teatralnych artystów. Tak, by teoria mogła spotkać się z praktyką. Udało się to - i dużo więcej. WoT na lata stał się wzorcem transdyscyplinarnego modelu edukacji, punktem odniesienia dla podejmowanych znacznie później inicjatyw w rodzaju Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych czy Artes Liberales. Dawał wiedzę szczegółową (o teatrze uczyli tu m.in. Zbigniew Raszewski, Marta Fik, Zbigniew Wilski, Jerzy Timoszewicz, Andrzej Wanat), ale i szerokie kompetencje ogólnohumanistyczne (w kadrze wydziału znaleźli się wybitni filozofowie, historycy, literaturoznawcy, historycy sztuki). W filmie Ewy Hevelke i Michała Januszańca dzieje świetności wydziału, a także późniejszych kłopotów, które WoT przeżywał w zderzeniu z nową, odmienioną po 1989 roku rzeczywistością, zostają rekonstruowane z opowieści najlepiej poinformowanych: wydziałowych absolwentów.

***

"WoT"

Realizacja: Ewa Hevelke, Michał Januszaniec

Produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji