Artykuły

Poznań. Performerzy wolności na debacie w Polskim

9 maja o godz. 19 w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się debata z cyklu "narodsobie.pl" pt. "Performerzy wolności".

Kto definiuje dzisiaj wolność?

Jakie siły zarządzają solidarnością?

Kto się boi katastrofy smoleńskiej?

Jak chronić wolność i solidarność?

Wolność przestała być (znowu) własnością dyskursu politycznego. Piękniej i autentyczniej mówią dziś o niej inni aktorzy codziennego, społecznego teatru. Wśród nich są artyści, naukowcy i aktywiści społeczni, zabierający głos w teatrze, na ulicy, w muzeum. To właśnie performerzy wolności - goście kolejnej debaty narodsobie.pl.

Co znaczące, performerzy wolności sięgają zarówno po idiom satyryczny, jak i patetyczny. Można to odczytywać dwojako. Być może chodzi o próby znalezienia języka, w którym da się jakoś wyrazić odczuwalne zagrożenia dla wolności. Z drugiej strony sięganie po ironię, wzruszenie czy współczucie jest jednak bazowaniem na emocjach. A odwoływanie się do emocji stanowi filar programu obecnej władzy, traktowanej przecież jako antypoda wolności i solidarności. Mamy zatem paradoks - o tyle istotny, że dotyczący tych wartości, które dla wielu z nas są fundamentalne.

***

Debata z udziałem: Iwony Katarzyńskiej-Czaplewskiej (specjalistki ds. edukacji obywatelskiej, Europejskie Centrum Solidarności), Marty Malikowskiej (aktorki - rola w spektaklu "O dwóch takich, co ukradli Księżyc"), Krzysztofa Skiby (satyryka, felietonisty, showmena), Wojtka Zrałka-Kossakowskiego (dramaturga spektaklu "O dwóch takich, co ukradli Księżyc", kuratora muzycznego, animatora kultury).

Prowadzenie: prof. Waldemar Kuligowski

***

Krzysztof Skiba

Satyryk, felietonista, showmen, radiowiec, wokalista rockowy, autor tekstów piosenek (m.in. "Makumba", "Dres", "Berlin Zachodni"). Od 29 lat występuje z zespołem Big Cyc, z którym nagrał 18 płyt.

W latach 80. organizator antysystemowych happeningów Pomarańczowej Alternatywy i działacz organizacji antykomunistycznych (RSA, Ruch Wolność i Pokój). Po 1989 roku prowadził wiele programów rozrywkowych w TVP2 i telewizji Polsat (m.in. Lalamido, Podróże z żartem, Uwaga Hotel, Mini Szansa). Dubbingował filmy komediowe i podkładał głosy do gier komputerowych (m.in. Fallout 3). Przez lata publikował felietony w pismach takich jak "CKM", "Gazeta Wyborcza" czy tygodnik "Wprost".

Opublikował kilka książek m.in. zbiór felietonów "Skibą w Mur", zbiór opowiadań satyrycznych "Opowiadania podwodne" i książki o czasach PRL pt. "Artyści, wariaci, anarchiści" i "Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia". W rockowej stacji AntyRadio prowadzi codzienną audycję satyryczną pt. "Szyderczym Okiem Skiby (S.O.S)".

--

Marta Malikowska

Aktorka, performerka, wokalistka, ukierunkowana na serce, ciało i umysł. W 2005 roku ukończyła PWST w Krakowie. Mieszka w Warszawie. Współpracuje z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Rozmaitości w Warszawie oraz Teatrem Maxim Gorki w Berlinie. W 2006 roku otrzymała nagrodę za debiut aktorski na FPFF za rolę w filmie "Przebacz". Rok później, za rolę Panny Młodej w "Weselu" w reż. Anny Augustynowicz, została uhonorowana I nagrodą na Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Utworów Stanisława Wyspiańskiego. Przez miesięcznika "Teatr" nominowana w kategorii "Najlepsza aktorka 2011" za rolę Judyty w spektaklu "Judyta" (reż. Wojciech Klemm). Dwa razy nominowana w konkursie Warto we Wrocławiu. W 2016 uhonorowana nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

--

Iwona Katarzyńska-Czaplewska

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, specjalność teatrologia. Pracowała w instytucjach kultury oraz organizacjach pozarządowych, gdzie zajmowała się kreowaniem i realizacją projektów społeczno-kulturalnych, szczególnie w obszarze tańca współczesnego i teatru. W ECS pracuje od pięciu lat współtworząc między innymi takie projekty jak Zrozumieć Sierpień, All Abou Freedom Festival.

--

Wojtek Zrałek-Kossakowski

Artysta działający na pograniczu teatru i muzyki. Jako dramaturg współpracował m.in. ze Zbigniewem Brzozą, Natalią Korczakowską, Krzysztofem Minkowskim, Katarzyną Raduszyńską. Reżyser muzycznych (od)czytań dramatów "Austria" Cecilie Lveid i "Mżawka Górna" Salki Gumundsdóttir, a także własnego tekstu "Taśmy gdańskie".

Zdobywca - razem z Natalią Korczakowską - nagrody w II edycji konkursu Klasyka Żywa za adaptację "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Laureat - wraz ze Zbigniewem Brzozą - Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za scenariusz i ideę zrealizowanego w gdańskim Teatrze Wybrzeże spektaklu "Sprawa operacyjnego rozpoznania"; nagrody dziennikarzy i Nagrody im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu Kontrapunkt; Nagrody za oryginalny polski tekst dramatyczny lub adaptację na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji "Dwa Teatry" za scenariusz przedstawienia "Obwód głowy" z poznańskiego Teatru Nowego. Oba spektakle znalazły się także w finałach 18. i 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Twórca słuchowisk - m.in. z djLenarem (Marcin Lenarczyk) i Marcinem Maseckim. Kurator muzyczny, m.in. warszawskiego Nowego Wspaniałego Świata, programu muzycznego 7. Berlin Biennale. Okazjonalnie DJ i producent muzyczny.

W roku 2013 zastępca dyrektora artystycznego i współautor programu festiwalu Łódź Czterech Kultur. Od roku 2016 dramaturg warszawskiego Teatru Studio. Członek zespołu Krytyki Politycznej. Współtwórca, z Krzysztofem Minkowskim i Martą Malikowską, zrealizowanego w berlińskim Gorki Theater spektaklu "O dwóch takich, co ukradli księżyc".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji