Artykuły

Kraków. Wyspiański schodzi ze znaczków wprost w miasto

Kraków chce być miastem kojarzonym z autorem "Wesela" i "Wyzwolenia". Stąd pomysł całorocznej akcji, w którą włączyły się różne instytucje kultury. Początek w sobotę

"Wyspiański wychodzi na pole" to pierwsza odsłona akcji. Przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie w sobotę sadzone będą - wspólnie przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej i muzeum, a także mieszkańców - rośliny znane z prac artysty; maki, chabry, szałwie, irysy. Z kolei pomiędzy Domem Mehoffera a Teatrem im. Słowackiego będzie można trafić na motywy z twórczości Wyspiańskiego, wymalowane z pomocą szablonów na... chodnikach. Zaplanowano też - jako wstęp do Muzealnego Szlaku Stanisława Wyspiańskiego - spacery po Krakowie śladami artysty (godz. 11, 13 i 15; zgłoszeń można dokonać na: rezerwacja@mnk.pl).

O godz 16 w Kinie Kijów obejrzymy "Wesele" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Z kolei o godz. 20 przy pomniku Wyspiańskiego Bartosz Szydłowski wygłosi manifest o potrzebie nieustającego wsłuchiwania się w twórczość wieszcza z przełomu XIX i XX wieku, a w muzealnym holu będzie można zobaczyć spektakl-koncert na podstawie dialogu Konrada z Maskami z dramatu "Wyzwolenie", przygotowany przez Małgorzatę Warsicką dla Teatru im. Słowackiego, jako fragment większego projektu "Wyspiański Wyzwala".

Nie tylko na rocznicę

To, że akurat teraz rusza projekt "Kraków Miasto Stanisława Wyspiańskiego", to nie przypadek. W tym roku przypada bowiem 110. rocznica śmierci dramatopisarza i malarza. Za dwa lata z kolei obchodzona będzie 150. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego. - Nie chcemy, by była to akcja obliczona tylko na jeden rok, przedsięwzięcie okazjonalne. Wyspiańskiego trzeba naszemu miastu przywrócić na stałe - tłumaczy Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Zaznacza też, że w program wpisało się swoimi działaniami wiele instytucji kultury - nie tylko tych zależnych od prezydenta miasta. Są wśród nich bowiem instytucje podlegające marszałkowi województwa (jak Teatr im. Słowackiego w Krakowie), a także ministrowi kultury (Muzeum Narodowe w Krakowie). - Dziękuję za tę postawę otwartości i dyskusji - stwierdza Andrzej Kulig.

I dodaje, że miasto myśli o budowaniu strategii promocyjnej w oparciu o postać słynnego artysty.

Rok z Wyspiańskim

Akcja przy Muzeum Narodowym w Krakowie to dopiero początek. Do końca roku planów jest sporo. 11 czerwca podczas organizowanego przez Teatr Łaźnia Nowa "Bulwar(t)u Sztuki" nad Zalewem Nowohuckim zaplanowano widowisko multimedialne pod hasłem "Bądź jak meteor...". 17 czerwca podczas Nocy Teatrów wręczona zostanie Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego. Odbędzie się też przygotowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa pochód Lajkonika, którego strój został zaprojektowany przez Wyspiańskiego. We wrześniu z kolei festiwal Łaźni Nowej - Genius Loci, który "opanować ma cały Kraków". - Stanisław Wyspiański schodzi ze znaczka pocztowego wprost w przestrzeń Krakowa - mówi Łukasz Gaweł, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji