Artykuły

Radom. W sobotę premiera w Powszechnym

29 kwietnia o godz. 19 na Scenie Kameralnej Teatru im Kochanowskiego, premiera 'Seksu dla opornych" w reż. Henryka Jacka Schoena.

Komedia dla dorosłych. Karol i Barbara, małżonkowie z kilkunastoletnim stażem, uzbrojeni w egzemplarz "Seksu dla opornych", meldują się w modnym hotelu z misją rewitalizacji swojego związku.

Przeżyte lata odcisnęły na nich swoje piętno, dołożyły się do tego dzieci, stres i codzienna rutyna. Wzajemne pretensje i urazy zaprowadzą małżonków niemal do ostatecznego zerwania, a poradnikowe recepty dostarczą zdecydowanie groteskowych przeżyć

Kolejne spektakle: 30 kwietnia godz. 19.00; 12 maja godz. 19.00 oraz 13, 14 maja godz. 16.00 i 19.00

**

Henryk Jacek Schoen

Krakowianin. Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Bagatela. Studiował chemię przemysłową na Politechnice Krakowskiej, filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz (przez rok) reżyserię teatralną w krakowskiej PWST. Na polsko-brytyjskim Polish Open University ukończył studia licencjackie z zarządzania, reklamy i marketingu, a w Akademii Finansów i Biznesu Vistula studia magisterskie w zakresie zarządzania personelem w środowisku międzynarodowym (jako temat pracy magisterskiej obrał zarządzanie talentem).

Od 1973 był wykonawcą filmowych epizodów jeździeckich i kaskaderskich (m.in. "Potopie" czy "Nocach i dniach"). Podczas zdjęć do "Pasji" S. Różewicza (1977), gdzie był konsultantem do spraw jeździeckich i kaskaderskich, zastąpił chorych asystentów reżysera w czasie realizacji dużej sceny z setkami statystów, koni i pojazdów, a Różewicz zaproponował mu pracę asystenta przy następnych produkcjach Zespołu Filmowego "Tor".

W latach 1975-77 był dyrektorem studenckiego teatru alternatywnego "Inferno". Przez kilka lat był II reżyserem w zespołach filmowych "Tor" i "X". Współpracował m.in. z A. Holland, K. Kieślowskim, F. Falkiem, F. Bajonem, J. Domaradzkim, S. Różewiczem i L. Adamikiem.

W latach 1991-92 był dyrektorem Ośrodka TVP w Krakowie. Wtedy również zaprosił do Krakowa Stevena Spielberga. W 1997 przebywał na stypendium w Niemczech i RPA.

W latach 1998-99 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. organizacyjnych w Teatrze Bagatela, zaś od 1999 jest jego dyrektorem naczelnym i artystycznym. Z okazji jubileuszu 90-lecia Bagateli odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2016 wyróżniony prestiżowym tytułem "Lider z Powołania" w kategorii "sztuka i zarządzanie" w konkursie organizowanym przez magazyn WHY Story pod patronatem Szkoły Głównej Handlowej i International Coach Federation oraz "Gazety Wyborczej".

O swoich nietypowych początkach w kontekście piastowanego dziś stanowiska tak opowiadał w wywiadzie: "To prawda, że kaskaderka ma w sobie obok ryzyka wielką dozę romantyzmu. Ale polega też na bardzo precyzyjnym zaplanowaniu wszystkiego, na pełnym profesjonalizmie i na absolutnym spokoju. W momencie, kiedy pojawia się kryzys, są dwa wyjścia: można likwidować cały interes i cicho płakać albo realizować projekt pod tytułem ucieczka w górę. Wybieram to drugie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji