Artykuły

Katowice. Czytali książki na rynku

Kilkadziesiąt osób zebrało się w niedzielę na katowickim rynku, aby wziąć udział w happeningu "Cały Śląsk czyta populistom". Fragmenty powieści, esejów i wierszy publicznie przeczytali dziennikarze, aktorzy i naukowcy. Organizatorzy akcji chcieli w ten sposób zachęcić do częstszego sięgania po książki.

Pomysłodawcami akcji "Cały Śląsk czyta populistom" byli Jarosław Makowski, filozof, publicysta, radny sejmiku województwa śląskiego oraz Marcin Musiał, polityk Nowoczesnej, bloger i literaturoznawca. Jak podkreślili organizatorzy happeningu, jego data nieprzypadkowo zbiegła się z Międzynarodowym Dniem Książki.

- Chcemy w ten sposób zachęcić do czytania. Ostatnie raporty są alarmujące i pokazują, że Polacy nie czytają. Ponad 60 proc. z nas w ciągu roku nie miało ani jednej książki w ręku. To zła wiadomość. Społeczność, która czyta jest bardzo odporna na pokusy nacjonalizmu, ksenofobii, rasizmu, które - jak wiemy - przeczołgują się dzisiaj nie tylko przez Polskę, ale Europę i Świat. Książki to doskonałe antidotum przeciwko złu i bezmyślności. Narody, które czytają budują tolerancyjną, otwartą i przyzwoitą wspólnotę. Czytanie uzbraja nas w ważny aparat krytyczny pokazujący, że świat nie jest czarno-biały, że mnóstwo w nim światłocieni. I tylko ten, kto potrafi się poruszać w tak skomplikowanym świecie, unika wielu nieszczęść - podkreślił Jarosław Makowski.

Mimo chłodu i deszczowej aury, na katowickim rynku zebrało się kilkadziesiąt osób. Do publicznego czytania organizatorzy zaprosili m.in. Mirosława Neinerta [na zdjęciu], aktora i dyrektora Teatru Korez, Dariusza Kortko, redaktora naczelnego katowickiej "Wyborczej", Monikę Rosę, posłankę Nowoczesnej, Artura Madalińskiego, literaturoznawcę i dyrektora Mysłowickiego Ośrodka Kultury, Bartłomieja Gabrysia, ekonomistę z Uniwersytetu Ekonomicznego, Karolinę Pospiszil, literaturoznawczynię z Uniwersytetu Śląskiego oraz Jerzego Ciurloka, dziennikarza radiowego, felietonistę i kabareciarza.

Uczestnicy happeningu czytali "Przeciw nienawiści" Barbary Skargi, "Drugie przyjście" Wiliama Yeatsa, "Korzenie totalitaryzmu" Hannah Arendt, "Dzienniki" Sandora Maraiego, "Dwa patriotyzmy" Jana Józefa Lipskiego, "W krainie schorowanej wyobraźni" ks. Józefa Tischnera, oraz przetłumaczone na język śląski "Aforyzmy" Franza Kafki i "Czekając na barbarzyńców" Konstandinosa Kawafisa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji