Artykuły

Pojedynek dnia z nocą

Nie przedstawienie operowe, ale spektakl muzyczny na podstawie jednej z najsłynniejszych europejskich oper - "Czarodziejski flet" - pokaże Wrocławski Teatr Lalek.

Arie wiedeńskiego klasyka młodzi widzowie (spektakl jest przeznaczony dla dzieci w wieku 6+) usłyszymy w nowych aranżacjach Vratislava Šramká - czeskiego kompozytora muzyki scenicznej.

- Skróciliśmy opowieść operową, tworząc prostą historię, bajkę dla dzieci - mówi Marek Zákostelecky, razem z Elżbietą Chowaniec współautor adaptacji libretta Emanuela Schikanedera. - Królowa Nocy chce, żeby zawsze była noc, Sarastro mówi, że ważne jest, by czasem był dzień. To opowieść o pojedynku dnia z nocą - dodaje. Elżbieta Chowaniec, także dramaturg przedstawienia, podkreśla, że twórcy mówią do widzów współczesnym, zrozumiałym językiem. Przecież na początku przedstawienia Mozart, biegający po scenie w trampkach, wyjmie z ust gumę do żucia i przyklei ją do instrumentu. W roli Mozarta zobaczymy Grzegorza Mazonia (znanego m.in. jako Sam w "SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie", także muzycznego aktora). Do tej roli Grzegorz Mazoń musiał nauczyć się gry na kontrabasie, będzie też grać na gitarze, flecie poprzecznym, pianinie, instrumentach perkusyjnych, a nawet butelkach z wodą. Mozart Grzegorza Mazonia to tak naprawdę "nie-Mozart". - Mój "nie-Mozart" jest przewodnikiem po świecie. Wymyśla operę "tu i teraz", muzyka pochodzi z jego gorącego serca - opowiada aktor. O czym będzie bajka? Książę Tarnino (Sławomir Przepiórka) zakochuje się w córce Królowej Nocy (Patrycja Łacina-Miarka), Paminie (Marta Kwiek), i zamierza uratować ją z rąk okrutnego Sarastra (Krzysztof Grębski). W drodze towarzyszy mu Papageno (Marek Koziarczyk), pomagają Trzy Damy Królowej Nocy (Anna Bajer, Kamila Chruściel i Jolanta Góralczyk)... A ich poczynania będzie komentować Mozart - "nie-Mozart". Premiera w sobotę o godz. 17 we Wrocławskim Teatrze Lalek przy pl. Teatralnym 4, następny spektakl w niedzielę o godz. 11.

We wtorek, środę i czwartek przedstawienie będzie grane o godz. 10.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji