Artykuły

Kompromitacja tancerzy zawodowych na 20. Ogólnopolskim Konkursie Tańca

Słodko-gorzkie wnioski płyną z 20. Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku, który od 4 do 9 kwietnia odbywał się Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku i Operze Bałtyckiej. Część nagrodzonych tancerzy prezentuje bardzo wysoki poziom techniczny, jednak trudno o prawdziwe objawienia na miarę Grand Prix, którego ponownie nie przyznano. Na tle uczniów fatalnie zaprezentowali się tancerze profesjonalni. Żaden z nich nie zakwalifikował się nawet do trzeciego etapu konkursu - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.

Sześciodniowe zmagania tancerzy szkół baletowych przeprowadzono po raz 20. Po dłuższej przerwie do rywalizacji wrócili także tancerze teatrów operowych. Wydarzenie jest najważniejszym tego typu konkursem, skupiającym reprezentantów wszystkich pięciu państwowych szkół baletowych w Polsce: z Gdańska, Warszawy, Łodzi, Bytomia i Poznania. Impreza odbywa się co dwa lata, przygotowania do niej w tych ośrodkach trwają nawet rok.

Gdańsk ma w tańcu klasycznym wspaniałe tradycje. Wymieniając tylko tych z XXI wieku nie sposób zapomnieć Marcina i Dawida Kupińskich, Elenę Karpuhinę czy Izabelę Sokołowską-Boulton, wychowanków szkoły mieszczącej się przy al. Legionów 3 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku Wrzeszczu, którzy zrobili międzynarodowe kariery (Izabela Sokołowska-Boulton pracuje obecnie w Operze Bałtyckiej z zespołem baletu). Tym razem reprezentanci gdańskiej "baletówki" okazali się gościnni dla tancerzy z innych ośrodków, zajmując w sumie jedno drugie i trzy trzecie miejsca w swoich kategoriach.

Skromny dorobek gdańskich tancerzy

Z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak czołowe miejsca w 20. Konkursie Tańca w Gdańsku zajęli: Julia Niekowal (II miejsce, kategoria tańca klasycznego, grupa młodsza), Julia Rogowska (III miejsce, kategoria tańca klasycznego, grupa średnia), Mateusz Dryll (III miejsce, kategoria tańca klasycznego, grupa starsza) i Wiktoria Patok (III miejsce, kategoria tańca klasycznego, grupa starsza). Wiktoria Patok otrzymała również Nagrodę Publiczności.

Wszyscy gdańscy tancerze bardzo dobrze zaprezentowali się podczas Koncertu Galowego. Drapieżne solo przygotowała Julia Niekowal, wysoki poziom techniczny miał występ Julii Rogowskiej, za który otrzymała jeden z największych aplauzów, zaś Mateusz Dryll, tańczący w duecie z utalentowaną Wiktorią Patok, także zaprezentował się z bardzo dobrej strony.

Zdecydowanie najsilniejszym ośrodkiem baletowym okazała się Łódź, której reprezentanci triumfowali w czterech z ośmiu możliwych kategorii, choć byli najmniej liczną ekipą podczas Konkursu (do Gdańska przyjechało tylko 9 tancerzy, z czego sześcioro wyróżniono czołowymi lokatami). Szczególnie dobre wrażenie podczas Koncertu Galowego zrobiła łódzka zwyciężczyni grupy starszej tańca współczesnego - Hanna Szychowicz. Niewiele w sukcesach na tegorocznym Konkursie ustępowała Łodzi Warszawa z kilkoma bardzo uzdolnionymi tancerzami (m.in. Zofią Dzedzej, najlepszą w grupie średniej w kategorii tańca klasycznego). W sumie przedstawiciele najliczniejszej dla odmiany grupy tancerzy (21 zgłoszonych do Konkursu) uzyskali najwięcej, bo 8 miejsc w pierwszej trójce w poszczególnych kategoriach. Bytom wyjeżdża z Gdańska z dwoma miejscami "na podium" (w tym z tytułem najlepszej tancerki w kategorii tańca klasycznego grupy starszej dziewcząt dla Pauliny Bidzińskiej), Poznań również z dwoma wyróżnieniami.

Kompromitacja profesjonalistów

Po dłuższej przerwie do Ogólnopolskiego Konkursu Tańca ponownie dołączono kategorię A, przeznaczoną dla tancerzy profesjonalnych. Zgłoszono 16 tancerzy i tancerek z różnych teatrów operowych. Operę Bałtycką reprezentowała Megan Hill z Kanady, jeden z najnowszych nabytków operowego zespołu baletu. Niestety, okazało się, że poziom zgłoszonych tancerzy zawodowych jest bardzo niski. Jurorzy nie zdecydowali się na przepuszczenie któregokolwiek z profesjonalistów do III etapu konkursu, o nagrodach nie wspominając. Wyższe oceny od nich dostawali uczniowie. Oby wyraźny falstart tej kategorii w Konkursie nie oznaczał jej porzucenia na kolejnych kilka czy kilkanaście lat.

Koncert galowy uświetnił występ pierwszych solistów Polskiego Baletu Narodowego: Dawida Trzensimiecha (jednego z jurorów tegorocznego Konkursu) i Yuki Ebihary w świetnym technicznie pas de deux. Ich występ przekonuje, że balet na poziomie mistrzowskim powinien gościć na festiwalu. I wypada życzyć sobie, by tancerze profesjonalni prezentowali zbliżony poziom do wspomnianej dwójki.

Co dalej z Ogólnopolskim Konkursem Tańca?

Takie pytanie zadał przewodniczący tegorocznej Kapituły Konkursu, Emil Wesołowski. Bronisław Prądzyński, od 45 lat dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku i dyrektor oraz organizator Konkursu przechodzi na emeryturę. Podczas Koncertu Galowego otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Konkurs na nowego dyrektora gdańskiej placówki zostanie przeprowadzony w najbliższym czasie. Na tę chwilę nie wiadomo, jaka przyszłość czeka Ogólnopolski Konkurs Tańca (którego wartość jest bezsporna), ani kto go poprowadzi w kolejnej edycji. Warto, jak sądzę, utrzymać w nim obie kategorie i za dwa lata ponownie zaprosić tancerzy profesjonalnych.

Niestety, trwa regres gdańskiej Szkoły Baletowej, co nie oznacza, że nie ma w niej utalentowanych tancerzy. Martwi, że gdańscy laureaci z poprzedniej edycji Konkursu (Gdańsk miał wtedy sześcioro tancerzy na II i III lokatach) z kategorii młodszych i średnich nie znaleźli się w gronie nagrodzonych w tym roku, chociaż kilkoro nagrodzonych tancerzy z innych ośrodków swoje sukcesy na gdańskim Konkursie sprzed dwóch lat "przeniosło" na starsze kategorie w tym roku. Cała gdańska czwórka wyróżniona w tegorocznej edycji zaprezentowała się z dobrej strony, co dobrze rokuje na przyszłość. Jednak na sukcesy, jakie gdańska "baletówka" odnosiła jeszcze dekadę temu, wciąż musimy poczekać.

***

Laureaci 20. Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku:

Kategoria tańca klasycznego:

- grupa młodsza dziewcząt: I miejsce - Natalia Augustyniak (Łódź), II miejsce ex aequo: Nikola Dworecka (Warszawa) i Julia Niekowal (Gdańsk), III miejsce - Zofia Wara-Wąsowska (Łódź);

- grupa młodsza chłopców: I miejsce - Kasper Górczak (Łódź), II miejsce - Alan Polański (Warszawa), III miejsce - nie przyznano;

- grupa średnia dziewcząt: I miejsce - Zofia Dzedzej (Warszawa), II miejsce - Maja Rymek (Bytom), III miejsce ex aequo: Amelia Małysz (Poznań) i Julia Rogowska (Gdańsk);

- grupa średnia chłopców: I i II miejsce - nie przyznano, III miejsce - Mikołaj Czyżowski (Warszawa);

- grupa starsza dziewcząt: I miejsce - Paulina Bidzińska (Bytom), II miejsce - Oliwia Górecka (Warszawa), III miejsce ex aequo: Wiktoria Patok (Gdańsk) i Patrycja Szynkarczuk (Warszawa);

- grupa starsza chłopców: I miejsce - Mariusz Morawski (Łódź), II miejsce - Adam Huczka (Warszawa), III miejsce ex aequo: Mateusz Dryll (Gdańsk) i Cezary Wąsik (Warszawa).

Kategoria tańca współczesnego:

- grupa młodsza: I i II miejsce - nie przyznano, III miejsce - Viviana Zajączkowska (Poznań);

- grupa starsza: I miejsce - Hanna Szychowicz (Łódź), II miejsce - Klaudia Tkaczyk (Łódź), III miejsce - nie przyznano.

Nagrody dla pedagogów:

- Magdalena Rytlewska (Łódź) - nagroda za przygotowanie laureatów Konkursu: Natalii Augustyniak, Zofii Wary-Wąsowskiej i Klaudii Tkaczyk;

- Bogumiła Szaleńczyk (Łódź) za przygotowanie laureatów Konkursu: Hanny Szychowicz, Klaudii Tkaczyk i Mariusza Morawskiego.

Nagroda za akompaniament do lekcji tańca klasycznego grupy starszej chłopców:

- Łukasz Michalski (Gdańsk).

Nagroda za przygotowanie etapów Konkursu i gali na scenie Opery Bałtyckiej:

- Sławomir Gidel (Gdańsk).

Nagroda za przygotowanie choreografii "24" dla Cezarego Wąsika:

- Nikola Ziętarska (Warszawa).

Nagroda za przygotowanie dla siebie choreografii "Marionetka życia":

- Klaudia Tkaczyk (Łódź).

Nagrody dodatkowe:

- Ewa Głowacka (Gdańsk) - statuetka "Orfeusz" za szczególne zaangażowanie na rzecz Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego;

- Kasper Górczak (Łódź) i Patrycja Szynkarczuk (Warszawa) - Nagroda ZASP za wybitne osiągnięcia podczas 20. Ogólnopolskiego Konkursu Tańca;

- Bogumiła Szaleńczyk (Łódź) - Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za choreografię;

- Katarzyna Gdaniec - Nagroda Związku Artystów Scen Polskich, sekcji tańca i baletu - statuetka Terpsychory;

- Wiktoria Patok (Gdańsk) - Nagroda Publiczności.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji