Artykuły

Warszawa. Plany repertuarowe Teatru Powszechnego

Teatr Powszechny przygotował plany repertuarowe na najbliższe miesiące. Wśród nowych propozycji m.in. "Mewa" i "Chłopi".

8 kwietnia odbędzie się premiera "Mewy" Antona Czechowa w reżyserii Wojciecha Farugi.

Jak zapowiada reżyser: "(...) to chyba mój najwierniejszy literaturze spektakl, dopisaliśmy Czechowowi bardzo niewiele (...). Najważniejsze jest pytanie o funkcjonowanie artystów w społeczeństwie. Przypomina mi się kwestia Wokulskiego z "Lalki" - "Podsunięto mi fantastyczne marzenia zamiast programu", w tej chwili jesteśmy w takiej sytuacji - potrzebujemy programu, odpowiedzi na pytanie, jak my jako artyści, środowisko, mamy pracować i współpracować przez najbliższe lata? Potrzebujemy długofalowej strategii. (...) Jest w tym tekście dużo o miłości, pragnieniu drugiego człowieka, ale też portret tych ludzi, którzy nie są w stanie przekroczyć pewnych granic samouwielbienia" ("Gazeta Wyborcza. Co Jest Grane", 07.04.2017).

Z kolei na 13 maja zaplanowana jest premiera spektaklu "Chłopi" Władysława Stanisława Reymonta w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego, a 30 czerwca węgierski reżyser Árpád Schilling zaprezentuje spektakl "Upadanie", oparty na improwizacjach aktorskich i autorskim scenariuszu.

W dniach 15-21 maja gościć będziemy Międzynarodowy Festiwal Literatury "Apostrof", który obfitować będzie w liczne spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami, premiery książek i wydarzenia w klubie festiwalowym. Pod koniec tego wydarzenia rozpocznie się kolejna odsłona Festiwalu Sztuki i Społeczności "Miasto Szczęśliwe", w ramach którego oprócz działań w Ogrodzie Powszechnym (czytania dramatów, dyskusje prowadzone m.in. przez Tomasza Stawiszyńskiego czy Romana Kurkiewicza, warsztaty artystyczne dla dzieci), ponownych pokazów "PARK-OPERY" Wojtka Blecharza oraz rozmaitych spotkań, zaplanowane są nowe produkcje podejmujące lokalne problemy, a także pokazy zagranicznych spektakli. Podczas miesięcy wakacyjnych realizowana będzie trzecia edycja Festiwalu Otwarta Ząbkowska, tworzonego we współpracy z praskimi organizacjami kulturalnymi. Jak co roku, na zamkniętej dla ruchu samochodowego ul. Ząbkowskiej, odbywać się będą liczne wydarzenia artystyczne i wspólnotowe: koncerty, performanse, spektakle, słuchowiska, wystawy, kiermasze i otwarty antykwariat. "Miasto Szczęśliwe" zakończy - jednocześnie otwierając nowy sezon teatralny - premiera "Mefista" Klausa Manna w reż. Agnieszki Błońskiej, z dramaturgią Joanny Wichowskiej. Szczegółowy program festiwalu "Miasto Szczęśliwe" ogłoszony zostanie niebawem.

W październiku czeka nas Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak", którego w tym roku Teatr Powszechny będzie współorganizatorem, razem z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia ASSITEJ. Festiwal zgodnie z tradycją będzie przeglądem wielu spektakli z całego świata, przeznaczonych dla niezwykle wymagającej widowni: od "najnajów" do młodzieży licealnej oraz ich rodziców, nauczycieli i opiekunów. Oprócz spektakli planowane są także warsztaty i inne wydarzenia towarzyszące.

W najbliższych miesiącach czekają nas również prestiżowe wyjazdy na festiwale oraz pokazy gościnne. Podczas 52. Przeglądu Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" w Szczecinie zaprezentujemy dwa spektakle - "Każdy dostanie to, w co wierzy" w reż. Wiktora Rubina weźmie udział w nurcie konkursowym, a "Kuroń. Pasja według św. Jacka" zamknie festiwal jako przedstawienie finałowe. Na początku czerwca w Gorki Theater w Berlinie odbędą się dwa pokazy "Klątwy" w reż. Olivera Frljicia. Pod koniec lipca zaś spektakl "Wściekłość" Elfriede Jelinek w reż. Mai Kleczewskiej otworzy teatralne Biennale w Wenecji, a reżyserka odbierze nagrodę specjalną - "Srebrnego Lwa za innowacje w teatrze".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji