Artykuły

Gdynia. Teatr Gdynia Główna z szansą na 100 tysięcy złotych

Teatr Gdynia Główna i jest projekt spektaklu plenerowego "Maska" znalazły się w finałowej piętnastce konkursu Lechstarter. Główna nagroda to 100 tysięcy złotych na realizację wygranego założenia.

Projekt zgłoszony przez gdyński teatr polegać ma na przygotowaniu spektaklu plenerowego "Maska" według prozy Stanisława Lema oraz prezentowanie go w dzielnicach Gdyni objętych programem rewitalizacji.

- Terenem widowisk plenerowych będzie piękna, naturalna sceneria parków i polan, której potencjał wydobędziemy, podkreślimy i w symboliczny sposób uzupełnimy poprzez sztukę. Zwrócimy uwagę gdynian i urzędników na potrzebę rewitalizacji tych zaniedbanych i dotychczas niewykorzystywanych miejsc - mówi Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna.

Rewitalizacja teatrem

Twórcy teatralni chcą zwrócić uwagę miasta - tak gdynian, jak i urzędników - na potrzebę rewitalizacji zaniedbanych i niewykorzystywanych miejsc. - Dotrzemy z kulturą wysoką do osób, którym niski status materialny nie pozwala na uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych. Poprzez włączenie mieszkańców wybranych dzielnic Gdyni: Redłowo, Chylonia, Oksywie i Babie Doły w proces przygotowań do prezentacji spektaklu czyli jego promocji, przygotowań terenu oraz wolontariatu przy pokazach, przyczynimy się do integracji społecznej i stworzymy uwarunkowania do różnych aktywności - takich, które mieszkańcy uznają za potrzebne i słuszne - podkreśla Kujawiński.

"Maskę" wyreżyserować ma Ewa Ignaczak [na zdjęciu], która od lat łączy teatr z pracą społeczną. Inicjuje i realizuje projekty, w których przestrzeń miejska gra jedną z głównych ról. Obecnie poświęca swoje siły i energię na docieranie z teatrem do najmniejszych miejscowości Województwa Pomorskiego, w ramach wielu edycji projektu "Teatr Zajechał".

Teatr Gdynia Główna ma już doświadczenie w realizowaniu projektów plenerowych. W lipcu tego roku zorganizuje trzecią już edycją "Pociągu do Miasta", czyli niebiletowanego festiwalu rozgrywającego się w gdyńskiej przestrzeni. Zagrają czternaście spektakli, dla których sceną, kolejny raz, staną się przywrócone do życia gdyńskie budynki, zapomniane podwórka oraz nowoczesne obiekty. Festiwal łączy w sobie to, co najlepsze w teatrze, z tym, co istotne w działaniach społecznych.

- Proponujemy teatr uliczny, lecz nie ten z efektami, inscenizacją, pomysłami widowiskowymi, a teatr oferujący przechodniom słowo, historię, bezpośredni dialog. W podróży po nietypowych zakątkach miasta towarzyszyć nam będą nietuzinkowi, wyraziści, niekiedy dziwni bohaterowie spektakli. Wspólnie z widzami szukamy nowych kontekstów, tworzymy nowe miejsca spotkań i ożywimy miasto! To także teatr dostępny dla każdego. Wstęp na wszystkie spektakle plenerowe jest, jak zawsze, bezpłatny - mówi nam Grzegorz Kujawiński.

Uzyskać finansowanie

- "Maska" jest bardzo uniwersalnym dziełem, które pozwala na wiele interpretacji i wykorzystanie wielu technik teatralnych. Chcemy wprowadzić fantastykę w przestrzeń miejską. Tekst Lema dotyka natury, sfery na styku człowieka i maszyny oraz konfliktu jaki to za sobą niesie. Człowiek/ robot, człowiek/ maszyna, natura/ mechanizm - sprawdzimy czy natura, przyroda w zderzeniu z tą historią może uwydatnić znaczenie tego konfliktu. Opowiadanie Lema przepełnione jest elementami fantastycznymi, elementami grozy oraz romansu, jest wciąż niezwykle aktualne. Wszystko to pozwala na stworzenie wspaniałego widowiska - opowiada Ewa Ignaczak.

Teatr ma szanse na dofinansowanie w ramach programu Lechstarter. W puli aż 100 tysięcy złotych. - Na tę chwilę, realizację uzależniamy od programu Lechstarter. Wierzymy się uda! Jeśli nie to oczywiście projekt będzie czekał na kolejną szansę na pozyskanie środków - podkreśla rzecznik teatru.

Przygotowania do spektaklu rozpoczną się zaraz po ogłoszeniu wyników, czyli na początku maja. Pod warunkiem, że Gdyni Głównej uda się uzyskać finansowanie, sztuka ma zostać zrealizowana do końca lipca (przygotowanie scenariusza, scenografii i kostiumów, kompozycja muzyki, próby do spektaklu, zakup sprzętu), a sama prezentacja planowana jest na sierpień i wrzesień.

Na projekt "Maska - spektakl plenerowy narzędziem rewitalizacji" można głosować pod adresem: http://lechstarter.urbanforms.org/projekt/396/maska-spektakl-plenerowy-narzedziemrewitalizacji. Głosować można codziennie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji