Artykuły

Proste historie Awierczenki z Rosji

"Cięte historie" to adaptacja kilku opowiadań Arkadija Awierczenki, prawie niezna­nego w Polsce klasyka litera­tury rosyjskiej początku XX w., którego twórczość wyrasta wprost z tradycji humoresek Gogola i Czechowa.

W krótkich, prawie bez wy­jątku miłosnych historiach mających urok bibelotu, Awierczenko ze staroświecką elegancją, rzadkim smakiem oraz sympatią do drugiego człowieka kreśli humory­styczne obrazy ludzkich przywar, śmiesznostek i naiw­ności.

- Do tego przedstawienia wraz z trójką aktorów wyko­rzystaliśmy 7 opowiadań i próbowaliśmy je złożyć w ca­łość - mówi Bartosz Zaczykiewicz, reżyser. - Widać w nich, że autor kocha ludzi, mimo że wytyka ich wady, ale nie wywyższa się ponad nich.

"Cięte historie" składają się z kilku miniatur na ogół sku­pionych wokół spraw serco­wych.

Mamy tu perypetie ślicznej Ninoczki, zazdrosnego Pietuchowa, domokrążcy Cackina, autora rozwiązłych powieści Kukuszkina czy nadzwyczaj czułej dla męża Katii bawiły naszych pradziadków, bawią także i nas, zwłaszcza kiedy śmiejemy się sami z siebie.

Autor opowiadań Awier­czenko jest w Polsce kompletnie nieznany, mimo że ukazało się w naszym kraju na początku XX wieku ponad 40 opowiadań.

Kompilacja jego miniatur bę­dzie jego polską prapremierą. W przedrewolucyjnej Rosji Awierczenko był redaktorem tygodnika "Satiricon". Felietony jego autorstwa cieszyły się bardzo dużym zaintereso­waniem i sympatią czytel­ników. Pisał błyskotliwie, ale bez zjadliwej ironii i złośli­wości. Jego utwory cechuje ra­dosna atmosfera i pobłażliwość wobec ludzkich wad, dużo w nich humoru sytuacyjnego.

- Cenię sobie to, że dzięki takim pisarzom mogę przej­rzeć się w wadach innych ludzi - mówi Bartosz Zaczykiewicz.

- Nie zawsze należy myśleć o życiu w sposób szalenie po­ważny, można się też pośmiać. Opowiadanie historii poprzez humor jest szalenie ciekawe.

Bartosz Zaczykiewicz reży­serował wiele spektakli nale­żących do klasyki dramatu. Zrealizował dwa monodramy nagradzane m.in. na festiwa­lach we Wrocławiu i Toruniu "Nos" wg Bruno Jasieńskiego (1990) oraz "...podszyty!" wg Witolda Gombrowicza (1993). Jest laureatem Nagrody im. Leona Schillera za osiągnięcia w dziedzinie reżyserii (2005). W spektaklu zagrają Kinga Piąty, Grzegorz Młodzik i Paweł Niczewski.

Do scenografii wykorzy­stane zostaną stylizowane meble i kostiumy z przełomu XIX i XX wieku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji