Artykuły

Łódź. Sprzeciw demagogii. W obronie dyrektora Majewskiego

W nawiązaniu do listów: "Związki nie chcą dyrektorów Teatru Jaracza" i "NSZZ "Solidarność" w obronie dyrektora Nowickiego" z dnia 30 marca, chcielibyśmy jednoznacznie zaprotestować przeciw naszym zdaniem niesprawiedliwej ocenie pracy Sebastiana Majewskiego i podlegającym mu aktorów - oświadczenie artystów i krytyków.

Dwa lata trwania Dyrekcji artystycznej Sebastiana Majewskiego zaowocowały zaproszeniami dla twórców teatralnych - wcześniej w Łodzi nieobecnych - których praca po raz pierwszy od wielu lat dała Teatrowi Jaracza posłuch w prasie ogólnopolskiej (m.in. Newsweek, Gazeta Wyborcza, Polityka, Wysokie obcasy etc.), branżowej (m.in. Didaskalia, Teatr, portale branżowe etc.), ponadto przyniosła zaproszenia na najważniejsze w Polsce festiwale teatralne (m.in. Boska Komedia w Krakowie, finał mTeatr, finał Klasyki Żywej, finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej etc.), a także zaowocowała nagrodami aktorskimi na wielu z nich (m.in. główna nagroda żeńska Międzynarodowego festiwalu Boska Komedia). Nie rozumiemy jednoznacznie negatywnych ocen pracy artystycznej Dyrektora Majewskiego, ani podstaw merytorycznych globalnych sądów ubranych w egzaltowane wypowiedzi o "utracie artystycznej rangi teatru".

Powyższe twierdzenia zdają się być oparte na prywatnych opiniach autorów listu, których ton i rażąca bezpodstawność wskazują co najmniej na niekompetencję, wymagającą sprostowania i oddania oceny pracy artystycznej Dyrekcji i zaproszonych przez Nią Twórców zróżnicowanej widowni, krytyce teatralnej, selektorom i jurorom festiwali. Nie mamy zgody na prezentowanie personalnych ocen jako faktów obiektywnych. Uważamy, że są one krzywdzące zarówno dla Dyrekcji, Twórców zaproszonych do Jaracza jak i dla Zespołu Aktorskiego, który realizował owe plany na przestrzeni ostatnich dwóch sezonów teatralnych.

Nie zamierzamy milczeniem pozwolić na dominację dyletantyzmu (w argumentacji obu Związków Zawodowych Łódzkiego Teatru ocierających się momentami o zwykłą głupotę) oraz czystego populizmu w działalnościach politycznych, które bez mrugnięcia okiem są w stanie zdyskredytować wymierną pracę doświadczonego managera kultury, celem uniknięcia ryzyka "pochopnego wyboru" nowej Dyrekcji.

Nie godzimy się na takie traktowanie ludzi, którzy swoim dorobkiem świadczą jakość przedkładanych propozycji artystycznych a taką osobą jest Sebastian Majewski.

Angelika Cegielska - aktorka

Michał Centkowski - krytyk teatralny Newsweek Polska

Marcin Chlanda - scenograf

Krystyna Duniec - prof. dr. hab. Instytut Sztuki PAN

Kornelia Dzikowska - scenografka

Jakub Falkowski - reżyser

Wojciech Faruga - reżyser

Lena Frankiewicz - reżyserka

Magdalena Jaworska - aktorka

Tomasz Jękot - dramaturg

Mirosław Kaczmarek - scenograf

Wojciech Klemm - reżyser

Dominika Knapik - reżyserka i choreografka

Patrycja Kowańska - dramaturżka

Dorota Krakowska - manager kultury, artystka

Damian Kwiatkowski - aktor

Marcin Liber - reżyser

Małgorzata Maciejewska - dramaturżka, dramatopisarka

Julia Mark - reżyserka

Danuta Marosz - dyrektor naczelna Teatru w Wałbrzychu

Karolina Mazur - scenografka

Paweł Paczesny - aktor

Maciej Podstawny - reżyser, dyrektor artystyczny Teatru w Wałbrzychu

dr Piotr Rudzki - adiunkt w Zakładzie Kultury i Sztuk Widowiskowych UWr

Agata Skwarczyńska - scenografka

Dominik Strycharski - kompozytor

Piotr Trojan - aktor

Paweł Świątek - reżyser

Krzysztof Wach - aktor

Mike Urbaniak - dziennikarz kulturalny i krytyk teatralny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji