Artykuły

Chore ciało umysł zniewolony

O czym rozmawia szóstka nieszczęśników wegetujących w sali prowincjonalnego szpitala, takiego szpitala jaki znamy z najbardziej okrutnych dowcipów Mleczki i opowieści o "Wesołym sanitariuszu"?

Na przykład o tym jak wspaniale może być w Szwajcarii. Fero jest opętany marzeniami o tym kraju. Jego rojeń słuchają inni pacjenci: Bratoj - ofiara nieudanej operacji, Piotr Surowikin cierpiący na amnezję, Jawaszew - działacz partyjny, a zarazem przypadek nieuleczalnego zaślepienia ("nawet cofając sic. idziemy do przodu"). Łazo - domorosły poeta oraz dziadek Trifon, który szykuje się w szpitalu umierać.

Gdy niespodziewanie fundacja założona przez wzbogaconego emigranta ze Szwajcarii, wymarzonej Szwajcarii naszych pacjentów, wizytuje szpital, pacjenci z tej właśnie sali zostają wytypowani na leczenie w sanatorium Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Alpach. Tyle tylko, że sami zrezygnują z tej niesłychanej szansy. Jest ona bowiem tak niesłychana, że aż... podejrzana. Pacjenci szpitala - widma mają nie tylko chore ciała, ale i tępe od indoktrynacji umysły. Ostatecznie daleko silniejszy od marzenia o tytułowej Szwajcarii okaże się lęk.

Sztuka jest bułgarska. Autor urodzony w 1950 r. Christo Bojcew zdążył już napisać 9 sztuk. "Szwajcaria" mieć będzie w Lublinie światową prapremierę.

Wyreżyserował ją Georgi Czerkełow, wybitny aktor Teatru Narodowego w Sofii od 25 lat, a od roku 1985 również dyrektor teatru w Plewen, z którym współpracuje lubelski Teatr Dramatyczny. Jest także reżyserem m. in. "Lotu nad kukułczym gniazdem".

Scenografia w tym spektaklu to dzieło Janusza Kijańskiego, który dokonał nie lada sztuki, transponując mdły pejzaż szpitalnej sali na metaforę zapomnianego od ludzi i cywilizacji kąta, w otoczce mirażu szwajcarskich Alp. Godna uwagi jest również muzyka autorstwa Mieczysława Mazurka. W sztuce grają m. in.: Włodzimierz Wiszniewski, Jerzy Rogalski, Jacek Gierczak, Piotr Wysocki i inni.

Spektakl będący mieszanką aż nadto dobrze nam znanych realiów, z surrealistyczną wersją szpitalnych przygód, pełną czarnego humoru i dowcipnego dialogu, stanowi nie tylko wkład Lublina w Dni Dramaturgii Bułgarskiej w Polsce, ale jest niebanalną i atrakcyjną ofertą dla publiczności. Premiera 3 grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji