Artykuły

Warszawa. Ostanie spektakle na Festiwalu Nowe Epifanie

Zostały dwa tygodnie z wydarzeniami festiwalowymi, w tym czasie zaprezentowane zostaną dwa spektakle teatralne - oba w Teatrze Lalka. Pierwsze z nich to premierowy spektakl "Mater Dolorosa" Darii Kopiec i Kacpra Kuszewskiego. Druga propozycja to gościnny spektakl lalkowy "Pasja" w reż. Wiesława Hejno.

29 marca (środa), g. 19.00

Rozmowa "Matka Polska"

Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11

Wstęp wolny

Jakie wyzwania stoją przed współczesną matką? Czy Perfekcyjna Pani Domu jest nową wersją Matki Polki? Już jutro porozmawiamy o tym, w jaki sposób deklarowane przez Polaków przywiązanie do wartości rodzinnych przekłada się na sytuację współczesnej Matki Polki. Gośćmi spotkania są Teresa Kapela, Olga Kapela, Sylwia Chutnik, dr Sylwia Urbańska, rozmowę prowadzi Barbara Schabowska.

***

1 kwietnia, (sobota), g. 11.00

Warsztaty teatralne "Hej, znasz mamę Jezusa?"

Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11

Wstęp wolny, ZAPISY

Warsztaty teatralne to przede wszystkim świetna zabawa, dużo ruchu i śmiechu. Będziemy przyglądać się mamie Jezusa. Czy jest choć trochę podobna do mojej mamy? Czy Maryja też pilnowała, żeby Jezus zjadł cały obiad? I żeby przedtem umył ręce? Czy kazała Mu codziennie ścielić łóżko? Jako grupa ekspertów od idealnego wychowywania, będziemy radzić Świętej Rodzinie, jak ma odnaleźć się w nowoczesnej Warszawie - z osiołkiem i smartfonem.

Prowadzenie: Ola Krzaklewska,

Czas trwania: 2h, wiek: 7+

***

1 kwietnia, (sobota), g. 15.00

Spacery szlakiem warszawskich kapliczek z przewodnikiem.

Miejsce zbiórki: pod Kościołem Św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.

Wstęp wolny, ZAPISY

Spacery organizowane wspólnie z Domem Spotkań z Historią. Spacery odbywają się w języku polskim.

***

2 kwietnia, (niedziela), g. 15.00

Koncert w 12 rocznicę śmierci Jana Pawła II "Totus Tuus"

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela

Wstęp wolny

W części pierwszej utwory polskich kompozytorów na chór a cappella, związane z postacią Jana Pawła II, jego biskupią dewizą Totus Tuus oraz z kultem Matki Bożej, mocno zakorzenionym w polskiej kulturze i tradycji. W drugiej części koncertu zabrzmi Litania do św. Jana Pawła II - na sopran, baryton, chór i orkiestrę, kompozycja Jana Krutula, dyrygenta Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.

***

Spektakl "Mater Dolorosa"

5 kwietnia, (środa), g. 18.00 PREMIERA w Teatrze Lalka

Pokazy

5 kwietnia, g. 18.00

6 kwietnia, g. 11.00

7 kwietnia, g. 18.00

11 kwietnia, g. 11.00

Teatr Lalka, bilety 35 zł

"Mater Dolorosa" to polifoniczna opowieść o dziewczynie, która zgodziła się zostać świętą. Chwilowe szczęście, jakie daje bycie wybraną spośród wszystkich dziewcząt na świecie, to tylko jedna z perspektyw. Zarówno Pismo Święte, jak i bogata ikonografia przedstawiająca wizerunek Matki Boskiej, ukazują jedno oblicze Marii. Kobiety posłusznej woli Bożej, wiernej żony, opiekunki, rodzicielki Jezusa Chrystusa, a po Jego śmierci matki ludzi wszystkich pokoleń. Życie Marii pełne jest pokory i wyrozumiałości wobec dokonującej się na jej oczach przepowiedni. Często w tym doskonałym wizerunku trudno dostrzec emocje prawdziwego człowieka. Czy ta młoda dziewczyna zdawała sobie sprawę, jaki los ją czeka? Czy nigdy nie miała wątpliwości? Na te pytania Pismo Święte nie daje odpowiedzi. Wideo zaproszenie www.youtube.com/watch?v=6vddMwn8DgI

Scenariusz: Daria Kopiec i Kacper Kuszewski

Reżyseria i scenografia: Daria Kopiec

Opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne: Kacper Kuszewski

Muzyka: Natalia Czekała, Krzysztof Guzewicz, Karolina Matuszkiewicz

Choreografia: Aneta Jankowska

Występują: Beata Duda-Perzyna, Aneta Harasimczuk, Anna Porusiło-Dużyńska, Grzegorz Feluś, Wojciech Pałęcki.

Spektakl dla widzów od lat 10.

Projekt jest koprodukcją Festiwalu Nowe Epifanie/ Gorzkie Żale 2017 i Teatru Lalka w Warszawie

***

8 kwietnia, (sobota), g. 11.00

Warsztaty architektoniczne "Zdrowa budowa"

Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11

Wstęp wolny, ZAPISY

Zdrowa Budowa, czyli gdzie zamieszkałaby Matka Ziemia - warsztaty architektoniczne, od bajki o trzech świnkach do EKObudownictwa. Który z trzech domków najbardziej nam się podoba? Czy dostałaby on ekologiczny certyfikat BREEAM? Dzieci dowiedzą się, co jest dobre dla Ziemi, a co jest dla niej szkodliwe. Jak budować, żeby żyć w zgodzie z naturą? Pokażemy, co może zrobić każdy, także młody architekt ze śmieciami, których nie da się zniszczyć.

Prowadzenie: Towarzystwo w Przestrzeni

Czas trwania: 2h, wiek: 8+

***

Spektakl "Pasja", Teatr Lalka

Pokazy

8 kwietnia, g. 18.00

9 kwietnia, g. 18.00

10 kwietnia, g. 9.00, 11.30

Bilety 35 zł

"Pasja. Misterium Męki Naszego Pana Jezusa Chrystusa" Michaela de Ghelderode (1868-1962) - reżyseria Wiesław Hejno (Teatr Lalki i Aktora w Łomży, 2015).

Jest to pierwsze w Polsce i drugie w Europie wystawienie sceniczne pełnego tekstu belgijskiego dramaturga, który grywany jest rzadko i we fragmentach, zwykle przez prowincjonalne teatry w Belgii. Jest on kompilacją ludowych przedstawień i podań, spisanych i ujednoliconych przez Ghelderode'go (1924). "To nie jest tekst religijny ale taki, w którym na przykładzie zdarzeń religijnych toczy się opowieść o ludzkim losie i ma ona wymiar metafizyczny" - powiedział reżyser W. Hejno po premierze. "Spośród około sześćdziesięciu scenografii, które projektowałem, ta na pewno jest jedną z ważniejszych czy nawet najważniejszą, chociażby z powodu ilości rzeźb i powagi spektaklu - przyznał Przemysław Karwowski. Niebagatelny udział w powstaniu lalek miał rzeźbiarz Andrzej Sulewski, mój dawny kolega z liceum w Supraślu, mieszkający w miejscowości Kocioł Duży w okolicach Pisza". Praca nad tym spektaklem i stworzeniem kilkudziesięciu drewnianych lalek trwała trzy lata.

Tłumaczenie: Zbigniew Stolarek

Reżyseria: Wiesław Hejno

Scenografia: Przemysław Karwowski

Muzyka: Bogdan Szczepański

Występują: Beata Antoniuk, Marzanna Gawrych, Eliza Mieleszkiewicz, Bogumiła Wierzchowska-Gosk, Marek Janik, Michał Pieczatowski, Tomasz Bogdan Rynkowski, Rafał Swaczyna

***

Festiwal Nowe Epifanie / Gorzkie Żale organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym w sposób różnorodny, bogaty i twórczy przybliżamy nauczanie Papieża Polaka.

Partnerzy Festiwalu: Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Teatr Lalka, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatr Studio im. St. Ignacego Witkiewicza, Dom Spotkań z Historią, Kinoteka, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Dom Polski w Zakrzewie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji