Artykuły

Łódź. Międzynarodowy Dzień Teatru po łódzku

27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. W południe spotykamy się w Pasażu Schillera. W Poleskim Ośrodku Sztuki z łodzianami porozmawia Maria Peszek, a teatr tańca KIJO zaprosi na premierę spektaklu "Mioklonopolis".

Orędzie do polskiego środowiska teatralnego napisał w tym roku Leszek Mądzik. Inicjator Sceny Plastycznej KUL odniósł się do wizji teatru jako spotkania z drugim człowiekiem. "Mamy może niewiele dróg, które prowadzą do uratowania człowieka, ale na pewno jedną z nich, choć nieraz błotnistą i trudną, jest teatr. Swoją terapię rozpoczął jeszcze przed wiekami, ale to dzisiaj wyjątkowo jej potrzebujemy". Treść orędzia zostanie dziś przedstawiona w południe w Pasażu Schillera. Jak co roku pracownicy łódzkich teatrów i teatrolodzy złożą kwiaty pod pomnikiem Schillera.

Chcemy mówić o teatrze wolności

W Międzynarodowym Dniu Teatru po raz ósmy rozpocznie się ogólnopolska akcja Dotknij Teatru, którą wymyślono w Łodzi (w grupie inicjatywnej są m.in. Tomasz Rodowicz z Teatru Chorea, Marcin Brzozowski z Teatru Szwalnia i Konrad Dworakowski z Teatru Pinokio). Projekt edukacyjny co roku ma hasło przewodnie. Tym razem - "Prze/kroczenie". - Chcemy mówić o teatrze wolności oraz gestach pozwalających artystom i publiczności na poszukiwania - mówi Anna Ciszowska, pomysłodawczyni i koordynatorka Dotknij Teatru.

Organizatorzy zachęcili twórców do refleksji nad "ciałem jako obiektem opresji", "kulturą jako systemem ograniczeń", "awangardą literacką jako dowodem przekraczania konwencji". W programie znalazło się ponad 20 premier. Przygotowano spektakle, performance, wykłady, panele dyskusyjne i wystawy. Akcja potrwa do 3 kwietnia, tradycyjnie udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Tytułowe "Prze/kraczanie" rozumiane było na różne sposoby. W Centrum Kultury Młodych będzie można zobaczyć spektakl przygotowany przez niepełnosprawnych, w AHE zaprezentuje się grupa teatralna Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a Arkadiusz Wójcik z Teatru Powszechnego pracował z podopiecznymi Monaru. Dom Literatury zaprasza na dwa dni z problematyką LGBT. Projekt "Homoletyka" to panele dyskusyjne, premiera spektaklu "Homuś" i koncert zespołu Mięta. - Szukamy w teatrze tego, co nienormatywne, trudne, odważne, co pozwala nam przekroczyć nasze uprzedzenia - mówi Marta Zdanowska z Domu Literatury.

Taniec, literatura i reportaż

Zadowoleni będą miłośnicy teatru tańca. Grupa KIJO poszukiwała związków tańca z medycyną. "Mioklonopolis" wyreżyserował Michał Ratajski. Pracownia Fizyczna zaprasza na "Matrycę [Prześwit 1/8] w reż. Pawła Grali, Kadra Krem - na muzyczno-ruchową instalację "Ciele" w reż. Katarzyny Lesisz. Grupa OFF Harnam zrealizowała "War Zone/Play Ground" w reż. Joanny Wolańskiej.

Punktem wyjścia bywały teksty literackie. Marcin Brzozowski wziął na warsztat powieść Arundathi Roy "Bóg rzeczy małych", Teatr Zamiast - "Pocałunek kobiety pająka" Manuela Puiga. Michał Rzepka pokaże w Teatrze Lalek Arlekin "Straty/Nadmiary" zainspirowane książką Olivera Sacksa "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" (zbiorem opowieści z życia osób z zaburzeniami neurologicznymi). Inspiracją były też fakty. Katarzyna Skręt wykorzystała w performansie "Tsunami tendenko" fragmenty reportażu "Ganbare! Warsztaty umierania" Katarzyny Boni. "Homuś", który zostanie zaprezentowany premierowo w Domu Literatury, to inscenizacja dramatu Stacha Szulista, do którego punktem wyjścia był reportaż "Szedł grzech przez wieś" Adama Szarego, opublikowany w "Dużym Formacie".

W ósmej odsłonie DT zadebiutuje łódzka Nieformalna Grupa Dramatopisarzy. Teksty do "Dziecka na plaży" w reż. Łukasza Bzury napisali m.in. Michał Lachman, Jarosław Zaręba, Grzegorz Woźniak i Mateusz Sidor.

W programie nie zabrakło propozycji dla dzieci. "Dom duszy" Teatru Szwalnia będzie prezentowany w szpitalach, w Teatrze Logos Monika Tomczyk i Luiza Łuszcz-Kujawiak pokażą "Bajkę o włosie Patryku" Maliny Prześlugi. Teatr Lalek Arlekin organizuje warsztaty inspirowane serią Brandona Mulla o Baśnioborze.

Z Nowego do POS

Miasto wyłożyło na ósmą edycję 235 tys. zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie ogłosiło jeszcze wyników programu Edukacja kulturalna (wyniki miały być znane w styczniu), więc z niektórych planowanych wydarzeń trzeba było zrezygnować. Nie ma gadżetów, ograniczono działania promocyjne. - Wnioskowaliśmy o prawie 400 tys. To i tak niedużo, w 2011 roku mieliśmy dofinansowanie na poziomie 600 tys. - mówi Ciszowska. - Ponieważ wyników wciąż nie ma, nie zaprosiliśmy teatru Malabar, Mai Komorowskiej i "Stop klatki" Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Chroniliśmy wydarzenia premierowe przygotowywane specjalnie na Dotknij Teatru, łódzcy twórcy są dla nas najważniejsi.

Operatorem Dotknij Teatru został Poleski Ośrodek Sztuki. - Bałam się tej zmiany, ale zostaliśmy bardzo pozytywnie przyjęci. Staram się już nie pamiętać, że ten projekt miał korzenie w Teatrze Nowym. Pamiętam natomiast o Zdzisławie Jaskule, bo praca z nim była zawsze przygodą - mówi Ciszowska. - Dopóki widzowie są z nami, nasze działania mają sens.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji