Artykuły

Warszawa. Kto zostanie szefem Teatru Ateneum?

Znamy nazwiska kandydatów na dyrektora Teatru Ateneum. Trzeci z rzędu konkurs miasto ma rozstrzygnąć 30 kwietnia.

O stanowisko ubiega się tym razem czworo kandydatów. Żaden z nich w ostatnich latach nie pracował regularnie w teatrze instytucjonalnym. Ich nazwiska otrzymaliśmy w trybie dostępu do informacji publicznej - choć termin zgłoszeń minął 22 lutego, ratusz zwlekał z publikacją listy. Oto kandydaci:

- Paweł Dangel, ukończył moskiewską reżyserię w latach 70., reżyserował w latach 80. w teatrach polonijnych w Anglii. Później był dyrektorem polskiego oddziału Nationale-Nederlanden, następnie, do 2012 r., prezesem Allianz Polska. Dangel do zawodu wrócił niedawno, reżyserując farsę "Czego nie widać" w Teatrze Nowym w Łodzi. W 2014 r. ubiegał się bezskutecznie o dyrekcję Teatru Powszechnego w stolicy.

- Bogdan Krzysztof Kozyra to absolwent aktorstwa filii krakowskiej PWST we Wrocławiu. W latach 1989-91 grał w Teatrze Rozmaitości, potem epizody w serialach. W latach 2004-06 był zastępcą dyrektora TVP Polonia, w 2011 r. ubiegał się bezskutecznie o stanowiska członka zarządu TVP. W latach 2007-09 kierował Studiem Filmowym Domu Żołnierza Polskiego w Warszawie.

- Andrzej Pawłowski wykłada na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej. W latach 80. i 90. reżyserował w Ateneum, między 1989 a 1991 r. kierował Teatrem Studyjnym w Łodzi. W 2005 r. ubiegał się o dyrekcję Teatru Wybrzeże.

- Katarzyna Matuszewska, bliżej nieznana w branży.

Teatr Ateneum czasy artystycznej świetności ma za sobą, ale wciąż w jego zespole są znani dziś przede wszystkim z ekranu aktorzy: Piotr Fronczewski, Marian Opania, Marcin Dorociński, Agata Kulesza. Miasto przeprowadza konkurs na szefa tej sceny już po raz trzeci. Pierwsze dwa nie zostały rozstrzygnięte.

Pierwszy unieważniono ze względów formalnych - żaden kandydat nie odpowiadał wymogom, wg których staż kierowniczy to wyłącznie zajmowanie stanowiska pochodzącego z mianowania w publicznej instytucji kultury, a nie np. w organizacji pozarządowej czy firmie.

W kwietniu ub.r. ratusz ponownie rozpisał konkurs, zmieniając definicję stażu kierowniczego. - Jednak za drugim razem komisja uznała, że żaden kandydat nie spełnia oczekiwań - powiedział w sierpniu ub.r. "Stołecznej" przewodniczący komisji, wiceprezydent Jarosław Jóźwiak.

W poprzednich konkursach, poza Dangelem i Pawłowskim, startowali m.in. reżyser Artur Tyszkiewicz czy aktor Tomasz Karolak, który planował m.in. koprodukcje ze swoim prywatnym Teatrem IMKA w reżyserii artystów takich jak Mikołaj Grabowski. Dziś plany te realizuje częściowo razem z Teatrem Nowym w Łodzi. Pomysły te nie spodobały się części zespołu Ateneum, a Karolak zrezygnował ze starań.

Sceną przy ul. Jaracza kieruje obecnie p.o. dyrektora Ryszard Marków, wcześniej zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych. Miasto chciało mianować go szefem bez konkursu, ale zgody na to nie wyraził minister kultury Piotr Gliński. Budynek teatru, należący do kolejarskich związków zawodowych, wymaga remontu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji