Artykuły

Kielce. "Pasja" z Piaskiem w KCK

Ponad 130 wykonawców weźmie udział w "Pasji" - widowisku taneczno-wokalnym inspirowanym Drogą Krzyżową, które na początku kwietnia zobaczymy na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury.

Pokazanie głównych bohaterów - Marii Magdaleny i Judasza, a także Jezusa i Maryi - w tanecznych układach wymagało od twórców sporego wyczucia.

Pomysłodawcami widowiska są Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak, szefowie Kieleckiego Teatru Tańca. - Marzyliśmy od zawsze o takim temacie, ale chcieliśmy pokazać Drogę Krzyżową trochę od innej strony. Stąd koncepcja, aby głównymi bohaterami był Maria Magdalena i Judasz, pokazany jako człowiek, który popełnił błąd i chce się wycofać - mówi Elżbieta Szlufik-Pańtak.

Wszystkie teksty napisał kielczanin Henryk Jachimowski, zaś muzykę skomponował Paweł Łukowiec, wykładowca Akademii Świętokrzyskiej.

- Stanęliśmy przed trudnym zadaniem stworzenia spektaklu dwuwarstwowego, opartego na tańcu i śpiewie. Trzeba było uważać, żeby te dwa świata sobie nie przeszkadzały, ale wręcz uzupełniały - mówi Jachimowski.

Podobne problemy miał autor muzyki. - Partie taneczne spędzały mi przez jakiś czas sen z powiek. Podobnie jak muzyka dla głównych wokalistów, czyli Justyny Steczkowskiej i Andrzeja Piasecznego [na zdjęciu]. Po pierwszym spotkaniu byłem już spokojny - opowiada Łukowiec. Andrzej Piaseczny podkreśla, że tak ambitny projekt udało się zrealizować w Kielcach. - Wielu mieszkańców ma kompleks zaściankowości i uważa, że tutaj się nic nie udaje. Tymczasem mamy do czynienia z genialną muzyką i tekstem oraz grupą kieleckich twórców, którzy swoją pracą dokonali tego wszystkiego - mówi Piaseczny.

Role głównych bohaterów - Marii Magdaleny i Judasza - są obsadzone podwójnie. Zatańczą Ewelina Kubot i Grzegorz Pańtak, a zaśpiewają wspomniani już Steczkowska i Piaseczny. Tańczącymi solistami są także Michał Ośka (gra Jezusa) i Anna Budnicka (Maryja). Twórcy kieleckiej "Pasji" musieli więc wykazać się sporym wyczuciem, bo jak tu pokazać skaczącego po scenie półnagiego Judasza, albo zadzierającą nogi Marię Magdalenę?

- Musieliśmy uważać, aby noga nie była zadarta zbyt wysoko, żeby choreografia na przykład Jezusa nie stała się dla widzów zbyt dyskusyjna. Z drugiej strony czasem wymagała tego od nas ekspresja tancerzy - mówi Elżbieta Szlufik-Pańtak

Kielecka "Pasja"

To wspólne przedsięwzięcie Kieleckiego Teatru Tańca, Filharmonii Świętokrzyskiej i dwóch chórów - Fermata i Akademii Świętokrzyskiej. W widowisku, którego premiera odbędzie się 12 kwietnia na dużej scenie KCK, weźmie udział 130 artystów, wśród nich Justyna Steczkowska i Andrzej Piaseczny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji