Artykuły

Warszawa. List prezydenta do Wiesława Myśliwskiego

Pańskie pisarstwo jest prezentacją najwyższych osiągnięć polskiej kultury - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Wiesława Myśliwskiego, który w sobotę skończył 85 lat. Prezydent podkreślił, że Myśliwski to "jeden z najznakomitszych współczesnych polskich pisarzy".

Andrzej Duda w liście do pisarza opublikowanym na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii zwrócił uwagę, że pisarstwo Myśliwskiego, "przetłumaczone do dziś na ponad dwadzieścia języków i wszędzie budzące podziw intensywną konkretnością przedstawianego w nim świata i jednocześnie uniwersalnością swego przesłania, jest prezentacją najwyższych osiągnięć polskiej kultury".

"Pana mądre, poruszające książki, pełne ekspresji i dojrzałej wiedzy o ludzkim życiu, są dla nas zaproszeniem, by zastanowić się nad sprawami z pozoru prostymi, codziennymi, z których zbudowany jest porządek świata i w których często przejawia się sens człowieczego losu oraz tajemnica istnienia" - zaznaczył prezydent.

A. Duda, zwracając się do artysty, napisał: "Pozostaje pan wierny inspiracjom zaczerpniętym z kultury chłopskiej, w której tak ważne jest słowo mówione oraz własne, osobiste widzenie świata i konsekwentnie, właśnie na tych filarach, buduje pan swoją koncepcję literatury skoncentrowanej na wyrażaniu ludzkiej podmiotowości".

"Trudno nie być pod wrażeniem pańskich książek jako swego rodzaju traktatów filozoficznych, z których warto czerpać liczne myśli i prawdy" - czytamy w liście.

Prezydent Duda podziękował za lekcję, jakiej dostarcza Polakom pisarstwo Myśliwskiego. "Lekcję trudnej, ale niezbywalnej wolności, umacniania własnej tożsamości i przynależności, służby podstawowym wartościom i odważnego kreowania własnego losu" - dodał.

"Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności za to, że odgrywa pan wobec nas w tych niełatwych poszukiwaniach rolę życzliwego współwędrowca i mentora" - napisał prezydent.

Prezydent życzył pisarzowi "dobrego zdrowia, wielu sił i kolejnych twórczych osiągnięć". "Jak wielokrotnie pan podkreślał, nigdy nie stawia pan w swoich literackich konstatacjach ostatecznej kropki, która by je finalnie zamykała - dlatego z nadzieją oczekujemy pańskiej następnej książki" - zaznaczył.

Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 r. w Dwikozach koło Sandomierza. Po ukończeniu studiów polonistycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej.

W latach 1975-1990 kierował redakcją kwartalnika "Regiony", redagował także dwutygodnik "Sycyna".

Debiutował w 1967 r. powieścią "Nagi sad", w której opowiedział o swoim ojcu. Konflikt między tożsamością odziedziczoną i pożądaną ukazał w powieści "Pałac" (1970) oraz dramacie "Klucznik" (1978). Najobszerniejszą epopeją chłopskiego losu w twórczości pisarza okazała się powieść "Kamień na kamieniu" (1984). Kolejna książka - "Widnokrąg" (1996) uhonorowana została w 1998 roku nagrodą Nike, podobnie jak wydany w 2006 roku "Traktat o łuskaniu fasoli".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji