Artykuły

Tychy. Laureaci X Tyskiego Festiwalu MOnodramu MOTYF

Zakończyła się X edycja Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF, organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury. Grand Prix Festiwalu - Wielki Wóz Tespisa jury przyznało Marcie Pohrebny z Zielonej Góry za monodram pt. "Słodka".

Zakończyła się X edycja Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF, organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach od 15 do 19 marca. Przez 5 dni miłośnicy teatru mieli okazję zobaczyć m.in. Wioletę Komar w spektaklu "Diva", za który otrzymała wiele prestiżowych nagród na świecie, prof. Annę Kramarczyk (juror konkursu festiwalowego) w spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek pt. "Plama", charyzmatycznego i pełnego energii Arkadiusza Jakubika z zespołem Dr Misio podczas koncertu promującego materiał z płyty, która ukaże się już w kwietniu.

Niezwykłe anegdoty ze świata teatru usłyszała publiczność zebrana na spotkaniu autorskim z Jerzym Stuhrem, mistrzem i przewodniczącym jury tegorocznej edycji festiwalu. Wzruszające i zabawne historie opowiadane przez prof. Jerzego Stuhra zakończyły się długą kolejką chętnych do otrzymania autografu na egzemplarzu książki "Ja kontra bas", która opowiada historię niezwykłego spektaklu "Kontrabasista".

W niedzielne popołudnie, podczas Gali Finałowej rozdano nagrody za najlepsze monodramy (protokół poniżej) i wręczono statuetki Wielkiego i Małego Wozu Tespisa wykonane przez dwóch tyskich artystów - Tomasza Wenklara (koncepcja) i Wojciecha Łukę (wykonanie).

Po oficjalnej części prof. Jerzy Stuhr wystąpił w fenomenalniej roli samotnego "Kontrabasisty", który przemiennie w zabawny i wzruszający sposób opowiada historię swojego życia. Sala pękała w szwach a sam profesor Stuhr otrzymał rzęsiste brawa od zebranej publiczności.

Podczas Festiwalu odbyło się również forum teatralne, na którym uczestnicy i obserwatorzy festiwalu łącznie z jury diagnozowali kondycję współczesnego monodramu oraz warsztaty aktorskie z niezwykłą Anną Kramarczyk, aktorką, pedagog i profesor Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im Ludwika Solskiego w Krakowie, która na Festiwalu pełniła funkcję jurora.

***

Protokół z obrad jury

X Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF 2017

Jury festiwalu w składzie:

Jerzy Stuhr - aktor i reżyser teatralny i filmowy, pedagog, profesor sztuk teatralnych - przewodniczący jury

Anna Kramarczyk - aktorka, pedagog, profesor Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie

Paweł Drzewiecki - aktor, reżyser, dyrektor artystyczny festiwalu,

po obejrzeniu 14 prezentacji konkursowych, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

GRAND PRIX FESTIWALU - Wielki Wóz Tespisa i nagrodę pieniężną w wysokości 3000 zł - Marcie Pohrebny z Zielonej Góry za monodram pt. SŁODKA (na zdjęciu)

I Nagrodę w wysokości 1000 zł - Bartoszowi Cwalińskiemu z Krakowa za monodram pt. OPCJA DWA I MOŻE JEDNA TRZECIA

Podkreślając umiejętności warsztatowe, zdobyte w toku kształcenia na Wydziale Lalkarskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, które wyróżniają go na tle artystów amatorów, jury postanawia przyznać NAGRODĘ SPECJALNĄ w wysokości 1000 zł - Rafałowi Domagale z Białegostoku za monodram pt. AMOR OMNIA VINCIT.

WYRÓŻNIENIE w wysokości 500 zł - Klaudii Kowalik z Bolesławca, za monodram pt. DWUDZIESTY PIERWSZY.

WYRÓŻNIENIE w wysokości 500zł - Weronice Walasiewicz z Torunia za monodram pt. CHUDA.

NAGRODĘ UCZESTNIKÓW FESTIWALU w wysokości 1000 zł - "MAŁY WÓZ TESPISA" otrzymuje Marta Pohrebny z Zielonej Góry za monodram pt. SŁODKA.

Jury docenia teatralne poszukiwania uczestników oraz odwagę podejmowania w prezentowanych przedstawieniach tematów ważnych dla dzisiejszej egzystencji naszego kraju, jak również problemów europejskich.

Jury składa serdeczne wyrazy uznania pracownikom Miejskiego Centrum Kultury w Tychach za profesjonalizm i ogromne zaangażowanie w organizację festiwalu, co czyni to wydarzenie prawdziwym świętem ludzi teatru.

Serdeczne podziękowania jury składa również władzom Miasta Tychy - za mecenat sprawowany nad festiwalem, umożliwiający jego rozwój oraz stworzenie płaszczyzny do wartościowej rozmowy na temat kondycji sztuki monodramu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji