Artykuły

Gdańsk. Dotknij Teatru z prof. Krystyną Duniec

W ramach działań zorganizowanych podczas projektu "Dotknij Teatru w Trójmieście", 30 marca o godz. 14.30 w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku odbędzie się wykład otwarty prof. Krystyny Duniec z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie pt."Ciało w zwrocie performatywnym".

"Współczesny teatr lubuje się we wszelkiego rodzaju prowokacjach: obrazoburczych, kiedy każe aktorom kopulować przy wtórze Czerwonych maków; społecznych, kiedy zaprasza widzów do noclegowni dla bezdomnych; obyczajowych, epatując nagością i seksem.

W dzisiejszym teatrze, w którym cielesność jest tak często celem i środkiem, językiem i przedmiotem opisu, właśnie ciało budzi najwięcej kontrowersji."

(prof. Krystyna Duniec, "Ciało w teatrze")

***

Krystyna Duniec

profesorka w Zakładzie Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki PAN. Pomysłodawczyni i kierowniczka Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS i Nowego Teatru. Autorka książek "Kaprysy Prospera. Szekspirowskie inscenizacje Leona Schillera" (1998); "Jan Kreczmar. Grał jakby uczył" (2004); "Ciało w teatrze. Perspektywa antropologiczna" (2012). Współautorka książek "Soc i Sex" (2009) i "Soc Sex i Historia" (2014). Współredaktorka amerykańskiej antologii "(A)pollonia. Twenty First Century Polish Drama and Texts for the Stage" (2014). Wydała także w swoim opracowaniu "Bruliony" Jana Kreczmara (2003) oraz tom zbiorowy "Aktor. Niepewna tożsamość" (2012).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji