Artykuły

Piekło świata. "Zbombardowani" w Starym Teatrze

W najbliższy piątek (27 bm., godz. 19.15) na Scenie Kameralnej Starego Teatru, w ramach trwającego festiwalu re_wizje/ antyk, odbędzie się premiera "Zbombardowanych" w reżyserii Mai Kleczewskiej. W spektaklu, do którego scenografię przygotowała Katarzyna Borkowska, a muzykę skomponowała Maja Pietruszewska-Koper, wystąpią: Krzysztof Globisz, Sandra Korzeniak i Sebastian Pawlak.

Autorką "Zbombardowanych" jest Sarah Kane, angielska dramatopisarka, przedstawicielka nurtu teatralnego nazywanego "nowym brutalizmem", która zmagając się z depresjami zginęła śmiercią samobójczą mając zaledwie 28 lat. Hanna Krall zauważyła: "Sarah Kane opowiada o świecie, w którym człowiekowi wolno wszystko. Kiedy wszystko wolno, to na końcu jest śmierć. Zadana innym albo samemu sobie. Kane zabiła siebie z taką samą bezwzględnością, z jaką traktowała bohaterów swojego teatru. Życie i teatr Sary Kane przypominają, że trzeba chronić człowieka przed nim samym. Można to powiedzieć prościej. Sara Kane uczy nas, dlaczego potrzebny jest Bóg".

Jej utwory, poruszające w sposób kontrowersyjny tematy seksu, przemocy, chorób psychicznych wystawiane były na wielu scenach Europy wywołując nierzadko skandal i oburzenie. Podobnie było ze "Zbombardowanymi". Kiedy utwór zaprezentowano w 1995 roku w teatrze Royal Court w Londynie, 23-letnia wówczas Sarah Kane spotkała się z wielkim atakiem krytyków. - "Kane pisała Zbombardowanych oglądając bezpośrednie relacje z wojny w Bośni. Po ataku na Word Trade Center dramat nabiera nowego znaczenia. Dziś, kiedy jesteśmy bogatsi o te dramatyczne zdarzenia, a także o doświadczenia Czeczeni, Afganistanu i Iraku, okrucieństwo Kane staje się doświadczeniem naszego człowieczeństwa. Sztuka odsłania piekło relacji między dwojgiem ludzi - wojnę na poziomie mikro, którą nagle oglądamy w skali makro. Zbombardowani stawiają nas wobec pytań fundamentalnych, jakie zadajemy sobie w sytuacji katastrofy lub wtedy, gdy tę katastrofę antycypujemy; wobec pytań, na które nie ma odpowiedzi, bo spotykamy się z tym, co ostateczne i niepojęte. Wtedy znów jesteśmy bezbronni" - powiedziała Maja Kleczewska w jednym z wywiadów.

Kolejne spektakle: 28 i 29 bm. oraz 4-6 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji