Artykuły

Łódź. "Punkt Zero. Łaskawe" na MFSPiN

Dziś o godz. 19.00 w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zaprezentowany zostanie w Opus Filmie spektakl "Punkt Zero. Łaskawe" Teatru Provisorium w Lublinie w reż. Janusza Opryńskiego. Po prezentacji odbędzie się spotkanie z jego twórcami, które poprowadzi Łukasz Drewniak.

Twórcy spektaklu - jak sami mówią - mają odwagę sięgnąć po opisaną przez Jonathana Littella historię Maxa Aue, kata, niemieckiego oficera, członka elitarnej grupy nazwanej mistrzami śmierci, który brał czynny udział w zagładzie Żydów. Trzeba bowiem odwagi, by opowiedzieć ten burzliwy los wykształconego Europejczyka, który uwierzył w sens swojej pracy. Odwaga jest także potrzebna do tego, by jeszcze raz próbować mówić ze sceny o zagładzie. Jak mówić? Czy jest sens wracać do tego co niewyobrażalne? (...) Punkt Zera - ten pierwszy człon tytułu - twórcy spektaklu zaczerpnęli z refleksji Imre Kertésza, a konkretnie z mowy wygłoszonej w berlińskim Renaissance Theater; " [...] W końcu Auschwitz nie zdarzył się w pustce, ale na gruncie zachodniej kultury i cywilizacji [...]. W płomieniach zginęło to wszystko, co dotychczas uznawaliśmy za europejskie wartości, i w tym etycznym punkcie zero, w tym moralnych i duchowych ciemnościach jedynym punktem, od którego można wszystko zacząć, jest to, co ów mrok spowodowało: Holokaust [...]"

Trwa Plebiscyt Publiczności XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. To widzowie decydują, który spektakl zwycięży oraz kto otrzyma tytuł Najlepszej Aktorki i Najlepszego Aktora. W tym roku można głosować również przez internet: http://powszechny.pl/pl/plebiscyt-2017/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji