Artykuły

Warszawa. Premiery w Teatrze Ateneum

Trwają próby do polskiej prapremiery "Ojca" Floriana Zellera. Sztukę, nagrodzoną prestiżową nagrodą Molire Award reżyseruje Iwona Kempa. Teatr Ateneum przygotowuje również drugą premierę - "Kandyd, czyli optymizm" w reż. Macieja i Adama Wojtyszków zaplanowaną na 18 maja.

Osiemdziesięcioletni André (w tej roli Marian Opania), wydaje się być ciągle w niezłej formie. Jednak niepokój najbliższych budzą pojawiające się coraz częściej u niego kłopoty z pamięcią. Anna (Magdalena Schejbal) stara się zapewnić ojcu możliwie najlepszą opiekę, licząc, że to spowolni postęp choroby. Ale to nie utrata pamięci zdaje się być największym problemem starszego pana. Prawdziwym dramatem jest niepokojące rozpadanie się więzi rodzinnych, zanik wzajemnego zrozumienia, społecznej empatii, szczęścia oraz zwykłego zdrowego rozsądku. Kto w tych okolicznościach zachowa się uczciwie, a kto będzie wykorzystywał nieszczęście? I czyj świat jest prawdziwszy - chorego ojca czy pozornie zdrowej rodziny?

"Ojciec" to przejmująca tragifarsa napisana przez Floriana Zellera, bodaj najczęściej granego dziś na świecie współczesnego dramatopisarza francuskiego. Spektakl reżyseruje Iwona Kempa, znana między innymi ze znakomitych realizacji sztuk i scenariuszy Ingmara Bergmana.

Polska prapremiera: 8 kwietnia

***

"KANDYD, CZYLI OPTYMIZM", filozoficzna powiastka napisana przez Voltaire'a, w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego, a dla naszego teatru opracowana przez Macieja Wojtyszkę i Krzysztofa Orzechowskiego, z muzyką Jerzego Derfla.

Opowiada o losach młodzieńca, którego Natura obdarzyła "charakterem najłagodniejszym na świecie". Wychowany w "raju na ziemi", na skutek nieszczęśliwych splotów wydarzeń zostaje z tego raju wygnany i skazany na tułaczkę po świecie. Podobno "najlepszym ze światów", jak powiada o nim inny bohater "Kandyda", filozof Pangloss. Czy rzeczywiście najlepszym? Barwne i niesamowite przygody, których doświadcza naiwny Kandyd, również i nam dają okazję do zaktualizowania naszego poglądu na rzeczywistość.

To sztuka o naturze, sile i granicy optymizmu, utrzymana w klimacie ironii, satyry, sarkazmu, a nierzadko absurdu. Zdziwią się Państwo, jak zadziwiająco wiele ta osiemnastowieczna powiastka filozoficzna ma wspólnego ze światem, w którym żyjemy.

Nie bez znaczenia jest, że po publikacji w roku 1759 "Kandyd" odniósł ogromny sukces wydawniczy, stając się jednocześnie wielkim skandalem. Książka, którą Voltaire wydał anonimowo, w wielu krajach była zakazywana, oskarżano ją o bluźnierstwo oraz podburzanie do niepokojów politycznych. Ba, pomawiano ją nawet o... antyintelektualizm.

Dziś "Kandyd" należy do kanonu najważniejszych dzieł światowego literatury.

Reżyseria: Maciej Wojtyszko, Adam Wojtyszko

Premiera: 18 maja

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji