Artykuły

Warszawa. "Iwona, księżniczka Burgunda" i dwie premiery w TR Warszawa

TR Warszawa kwiecień rozpocznie Warszawskimi Spotkaniami Teatralnymi, gdzie pokazywany będzie spektakl Grzegorza Jarzyny "Iwona, księżniczka Burgunda" z Teatru Narodów, koprodukowany przez TR Warszawa przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Polskiego w Moskwie. Pokaz odbędzie się 2 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Dramatycznym.

Kwiecień to także dwie premiery w TR Warszawa. 6 kwietnia odbędzie się premiera "Puppenhaus. Kuracja" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego, laureata zeszłorocznej nagrody Debiut w TR. 9 kwietnia premiera nowego spektaklu Anny Karasińskiej "Fantazja".

"Iwona, księżniczka Burgunda" (na zdjęciu)

2 kwietnia, godz. 19.00

Koprodukcja Teatru Narodów w Moskwie i TR WARSZAWA

Inscenizacja "Iwony, księżniczki Burgunda" to trzecie spotkanie Grzegorza Jarzyny z dramatem Witolda Gombrowicza. Wcześniej reżyser wystawił sztukę w Starym Teatrze w Krakowie w 1997 roku oraz zrealizował opartą na niej operę z muzyką Zygmunta Krauzego i własnym librettem (premiera w Théâtre Sylvia Monfort w Paryżu w 2004 roku). Moskiewski spektakl jest zarazem pierwszą pracą Grzegorza Jarzyny z rosyjskimi aktorami. Premiera "Iwony, księżniczki Burgunda" odbyła się w Teatrze Narodów, prestiżowej scenie, z którą współpracowali w ostatnich latach najwybitniejsi światowi reżyserzy, m.in. Alvis Hermanis, Robert Lepage, Thomas Ostermeier i Robert Wilson.

Sztuka Gombrowicza, opublikowana rok przed wybuchem II wojny światowej, balansuje między komedią a thrillerem psychologicznym. To groteskowa opowieść o fikcyjnej rodzinie, której konwencjonalne życie zakłóca pojawienie się zamkniętej w sobie dziewczyny imieniem Iwona. Chociaż w całej sztuce tytułowa bohaterka wypowiada zaledwie parę słów, jej milcząca obecność wywołuje przewrót na dworze, rozbijając konwenanse, odsłaniając ukrywane tajemnice i doprowadzając rodzinę królewską na skraj upadku. Spektakl Grzegorza Jarzyny koncentruje się wokół konfliktu między systemem społecznych norm i zakazów a wolnością jednostki. Postać milczącej Iwony jest metaforą buntu bezbronnego człowieka, który nie umie i nie chce żyć w narzuconym systemie. Nie rozumiem, dlaczego ludzie nie rozwijają się na przestrzeni wieków - mówi reżyser. - Technika i cywilizacja są elementami stałego i szybkiego procesu ewolucji i mogłoby się wydawać, że powinniśmy być również bardziej doświadczeni i zbliżeni do istoty człowieczeństwa. Jednak w rzeczywistości gubimy się w tym systemie. Jarzyna czyta dramat Gombrowicza także przez historię rodziny samego autora, dla którego prototypami bohaterów były osoby z jego życia i dzieciństwa.

Premiera: 10, 11 października 2016 roku, Moskwa

Produkcja: Teatr Narodów w Moskwie, TR Warszawa, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Instytutem Polskim w Moskwie.

czas trwania: 3 godz. (z przerwą)

miejsce: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy/Plac Defilad 1

Przedstawienie pokazywane w ramach 37.Warszawskich Spotkań Teatralnych. Bilety do nabycia na stronie festiwalu: www.warszawskie.org

Spektakl grany w języku rosyjskim z polskimi napisami.

***

PREMIERA

"Puppenhaus. Kuracja"

4-6 kwietnia, godz. 19.00

7-8, 11-12 kwietnia g. 18.00

"Zdrajcy narodu", "kolaboranci" i "odszczepieńcy" to figury z okresu II wojny światowej, które powracają w dzisiejszych dyskursach narodowych i politycznych. Magda Fertacz i Jędrzej Piaskowski w swoim spektaklu chcą spojrzeć na problem zdrady i kolaboracji z perspektywy alternatywnych kodów pamięci - przemilczanych, niewygodnych, uciekających od plakatowego bohaterstwa i czarno-białego rozumienia patriotyzmu. Punktem wyjścia do poszukiwań jest sztuka serbskiego dramatopisarza Djordje Lebovića "Lalka z łóżka nr 21", dotykająca moralnej oceny kobiet-więźniarek Auschwitz, które pracowały jako prostytutki w obozowym domu publicznym. Konstruując teatralną fantazję na temat wojennej historii, twórcy zadają szereg pytań dotyczących stygmatyzacji, karania i oceny ludzi, którzy z różnych powodów podczas okupacji uciekali od heroizmu, obowiązku walki oraz poświęcenia życia dla ojczyzny. W jaki sposób konstruowana jest pamięć historyczna i moralna ocena postaw z przeszłości? Jakie są granice intepretacji i fantazjowania na temat historii, w którą wpisane są trauma i heroizm? Jak wyleczyć zbiorową pamięć?

Materiałem do scenariusza są m.in. losy Marii Malickiej, wybitnej przedwojennej aktorki warszawskiej, oskarżonej o kolaborację z Niemcami podczas okupacji, a po wojnie objętej zakazem występowania w Warszawie, oraz postać Arletty, właściwie Leonie Bathiat, wybitnej aktorki francuskiego kina i teatru lat 30 i 40, w czasie wojny utrzymującej bliskie relacje z Niemcami, po wojnie skazanej na więzienie a następnie kontynuującej karierę narodowej gwiazdy. Inspiracją dla spektaklu jest również historia Deutsches Filmtheater, działającego w budynku Teatru Rozmaitości przy Marszałkowskiej 8 podczas okupacji niemieckiej, oraz "Mon Café", kawiarni mieszczącej się przed i w trakcie II wojny światowej w Alejach Jerozolimskich, będącej popularnym miejscem spotkań warszawskich homoseksualistów i homoseksualistek.

Obsada: Justyna Wasilewska, Agnieszka Żulewska, Sebastian Pawlak, Lech Łotocki

Spektakl realizowany jest w ramach programu Debiut TR, którego celem jest wspieranie rozwoju najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Co roku młody twórca wybrany przez dział artystyczny TR Warszawa zapraszany jest do wyreżyserowania spektaklu w sali warsztatowej.

miejsce: TR Warszawa/Marszałkowska 8/sala warsztatowa

bilety: normalny 40 zł/ulgowy 30 zł/wejściówka 20 zł

***

PREMIERA

"Fantazja"

7-8 kwietnia, godz. 20.30

9 kwietnia, godz. 19.00

11-12 kwietnia, godz. 20.30

Nowy spektakl Anny Karasińskiej.

Obsada: Agata Buzek, Dobromir Dymecki, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Zofia Wichłacz, Adam Woronowicz.

miejsce: TR WARSZAWA/Marszałkowska 8/ Scena TR

bilety: normalny 60 zł/ulgowy 40 zł/wejściówka 30 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji