Artykuły

Hłasko, Grochowiak i inni

Jeśli dobrze policzyłam to aktualnie w repertuarze warszawskiego Teatru Dramatycznego jest siedem różnych sztuk do obejrzenia.

Różnych, bo obok pozycji klasycznych (jak np. "Don Juan" Moliera) są także i współczesne, a nawet te najwspółcześniejsze. Polskie i obce. Ostatnią premierą Teatru Dramatycznego jest sztuka Semena Złotnikowa "Przyszedł mężczyzna do kobie­ty" w reżyserii Janusza Bukow­skiego i ze scenografią Teresy Rużyłło. Akcja tej współczesnej sztuki obyczajowej rozgrywa się w cią­gu zaledwie jednego wieczoru w standardowym M-l, Tutaj właśnie spotyka się dwoje lu­dzi: ona i on. Cel spotkania - matrymonialny. Rozmowie tych dwojga towarzysźą zabawne sytuacje wynikające z napięć spo­wodowanych nieśmiałością roz­mówców, swego rodzaju niepo­radnością toczącej się rozmowy i brakiem zaufania do siebie. Ten prywatny dwuosobowy wieczorek zapoznawczy stwarza niezwykle komiczne sytuacje. Ale nie tylko, są tu też momen­ty wzruszające, ot jak choćby te, gdzie kobieta i mężczyzna opowiadają o swoich nieuda­nych próbach zbudowania no­wego życia. W przedstawieniu "Przyszedł mężczyzna do kobiety" wystę­pują (na zmianę): Anna Koła­kowska, Mirosława Krajewska, Janusz Bukowski (gościnnie) i Marek Dąbrowski.

Do ostatnich premier tego tea­tru należy także debiut drama­turgiczny Witolda Szymanderskiego "Bezterminowi". Rzecz jest niejako metaforą sytuacji zamknięcia - dosłownego (akcja dzieje się w zakładzie odosob­nionym) i wewnętrznego, psychicznego.

W repertuarze teatru znajdu­je się także "Ósmy dzień ty­godnia" wg opowiadania Marka Hłaski (spektakl ten objeździł już kilka festiwali, gdzie był znakomicie przyjmowany przez publiczność), są także "Dziew­czynki" Iredyńskiego jest "Oka­pi" Grochowiska, "Śmierć ko­mandora" Łubieńskiego.

Tak więc jest w czym wybie­rać na wolne wieczory, bowiem pozycji tu sporo jak na jeden teatr.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji