Artykuły

Łódź. "Dotknij Teatru" w Szwalni

Jak co roku Teatr Szwalnia przygotowuje premiery w ramach akcji "Dotknij Teatru". Tym razem zaprasza na spotkania z kulturą azjatycką.

Ewa Łukasiewicz i Iwona Dróżdż przygotowują spektakl "Dom duszy" skierowany do dzieci, Katarzyna Skręt pracuje nad instalacją performatywną "Tsunami tendenko" poruszającą temat potrójnej tragedii, która dotknęła Japonię 11 marca 2011 roku, natomiast Marcin Brzozowski wziął na warsztat powieść "Bóg rzeczy małych" Arundhati Roy.

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą 1 i 2 kwietnia w Teatrze Szwalnia.

***

Dom duszy" to historia małej rybki głębinowej, która z mroków i ciemności dna oceanicznego próbuje wydostać się ku słońcu, ku jasności. W podróży do samej siebie, towarzyszy jej pytanie o istotę duszy, jak o nią dbać, by nie stracić z oczu tego, co najważniejsze? Na swojej drodze spotyka inne stworzenia, które krok po kroku prowadzą ją do celu. Spektakl poprzez piękną i prostą metaforę stawia dzieci przed filozoficznym pytaniem, na które nawet dorosłym nie łatwo odpowiedzieć. Czym jest dusza?

Scenariusz spektaklu powstał m.in. z fragmentów książek "Maum. Dom duszy" Heekyoung Kim i Iwony Chmielewskiej oraz "Rybka i słońce" Przemysława Wechterowicza. Ważnym elementem spektaklu są również rysunki dzieci oraz ich przemyślenia na temat duszy, spisane przez autorki projektu. Materiał zebrany podczas przeprowadzonych wcześniej warsztatów w przedszkolach i szkołach podstawowych uzupełnił spektakl, wprowadzając nowe wątki i pomysły, stwarzając tym samym warstwę dokumentalną zdarzenia.

Koncepcja i realizacja: Ewa Łukasiewicz, Iwona Dróżdż

Scenografia: Justyna Rochala

Czas trwania: 45 min.

Pokazy:

30 marca - Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 im. M. Konopnickiej AM w Łodzi, ul. Sporna 36/50 - spektakl zamknięty

31 marca - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. dr Wł. Biegańskiego, ul. Kniaziewicza 1/5 , Łódź - spektakl zamknięty

1 kwietnia, godz. 12.00 - Teatr Szwalnia, ul. Struga 90, Łódź - bezpłatne wejściówki

2 kwietnia, godz. 12.00 - Teatr Szwalnia, ul. Struga 90, Łódź - bezpłatne wejściówki

3 kwietnia - Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, ul. Rzgowska 281/289 , Łódź - spektakl zamknięty

Na spektakle w Teatrze Szwalnia obowiązują bezpłatne wejściówki, ilość miejsc ograniczona. Odbiór odbędzie się 21 marca w godz. 18.00-20.00 w Teatr Szwalnia,

ul. Struga 90.

***

"Tsunami tendenko" to próba wydobycia wspomnień w postaci pojedynczych zmysłów - zapamiętanych zapachów, obrazów zapisanych przez oko, dźwięków, smaków, ale także faktur, uczucia w ciele na samą myśl o TYM. Przerażającym żywiole, który wzbudza tak wielki strach, że od samego początku przygotowuje się ciało na możliwość ucieczki, opuszczenie domu i bliskich.

Poruszenie tego, co jest pomiędzy słowami, co skrywa milczenie, a może co ochrania? Spotkanie na poziomie bolesnej traumy, próba współodczuwania i zrozumienia. Bycia z drugim człowiekiem mimo wszystko. Mimo milczenia, mimo smutku, na przekór wyrytym w ciele słowom: "tsunami tendenko".

Jest czas, w którym należy przestać uciekać. To pokój, w którym zamknięte są wszystkie emocje, wspomnienia, wciąż powracające upiory. Takim pokojem jest drugi człowiek, któremu powierzasz swoją opowieść.

Instalacja performatywna inspirowana jest reportażem Katarzyny Boni "Ganbare! Warsztaty umierania", poruszającym temat potrójnej tragedii, która dotknęła Japonię 11 marca 2011 roku - trzęsienia ziemi, tsunami i wybuchu elektrowni w Fukushimie.

Swoimi opowieściami dzielą się: Miwa Tajima, Patrycja Świeczkowska i Norihisa Miyagi

Koncepcja, realizacja, narracja: Katarzyna Skręt

Wideo: Norihisa Miyagi, found footage

Głos: Grzegorz Mikołajczyk

Tłumaczenie rozmowy: Shizuka Suzuki

W narracjach audio zostały wykorzystane fragmenty reportażu "Ganbare! Warsztaty umierania" Katarzyny Boni (AGORA S.A., 2016) i opowiadań ze zbioru "Wszystkie boże dzieci tańczą" Haruki Murakamiego (tłum. Anna Zielińska-Elliott, Wydawnictwo MUZA)

Miejsce: Teatr Szwalnia, ul. Struga 90, Łódź

Czas trwania: 30 min

Pokazy: 1 kwietnia, godz. 15.00, 15.40, 16.20, 17.00, 17.40, 18.20, 19.00, 19.40, 20.20, 21.00

2 kwietnia, godz. 13.00, 13.40, 14.20, 15.00, 15.40, 16.20, 17.00, 17.40, 18.20, 19.00

***

Spektakl na motywach powieści "Bóg rzeczy małych" to opowieść o trudnej i pełnej cierpienia miłości, wyrzeczeniach i ofiarach jakie z sobą niesie. Główni bohaterowie, para bliźniąt, Rahel i Estha przywołują pełne smaków i zapachów obrazy z dzieciństwa. Wspominają matkę, Ammu, która rozbita po nieudanym małżeństwie, wróciła do rodzinnego domu w Ajemenem, małym miasteczku na zachodzie Indii. Przez pryzmat odkrytej tajemnicy historia minionych lat rysuje stracone przez brutalną ingerencję dorosłych, pełne obaw i rozpaczy dzieciństwo, i jego wpływ na późniejsze życie bliźniąt. Tekst porusza przede wszystkim problem dyskryminacji kobiet w Indiach. Na poziomie prawnym, społecznym, kulturowym i politycznym wciąż są obywatelkami drugiej kategorii, podobnie jak przedstawiciele niższych kast. Dyskryminacja ze względu na płeć i pochodzenie jest przyczyną tragedii, które spotykają bohaterów i bohaterki powieści.

reżyseria, scenariusz: Marcin Brzozowski

muzyka wykonywana na żywo: Barbara Drążkowska, B. C. Manjunath

obsada: Anna Bolewska, Anna Bieżyńska, Anna Biernacik, Mateusz Więcławek, Mateusz Czwartosz (studenci III roku wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi)

kostiumy: Paulina Ptasznik

organizator: Koło Naukowe studentów III roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej

w Łodzi

czas trwania: 90 min

Pokaz: 2 kwietnia, godz. 19.00

Odbiór bezpłatnych wejściówek odbędzie się 21 marca w godz. 18.00-20.00 w Teatrze Szwalnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji