Artykuły

Dama pikowa

W niedzielę i poniedziałek o godz. 18.30 na sce­nie operowej w Teatrze im. Słowackiego pre­mierowe przedstawie­nia "Damy pikowej" Czajkowskiego.

Libretto na podstawie opowiada­nia Puszkina napisał brat kompozyto­ra Modest Czajkowski "Damę pikową" Czajkowski pisał szybko - od koń­ca stycznia do połowy marca 1890 r. powstał szkic, w kwietniu wyciąg for­tepianowy; partytura została ukończo­na w czerwcu. Komponowanie wiąza­ło się z silnymi emocjami. "W niektó­rych miejscach zdarzało mi się poczuć nagle tak straszliwy lęk, taki strach i dzi­kie przerażenie, że na pewno po czę­ści udzieli się publiczności przy słu­chaniu" - pisał w liście.

19 grudnia tegoż roku w operze pe­tersburskiej odbyło się przedstawie­nie prapremierowe. "Od początku do końca opera miała ogromne powodze­nie, po każdym obrazie wywoływano autora i wykonawców. Po I akcie ofia­rowano kompozytorowi srebrny wie­niec, po drugim - ogromną wawrzynową lirę - pisał główny reżyser teatru Giennadij Kondratiew do dyrektora carskich teatrów.

Bohaterem "Damy pikowej" jest Herman, niebogaty oficer, zakocha­ny w pięknej Lizie. Liza ma wyjść za księcia Jeleckiego, choć serce skła­nia ją ku Hermanowi. Herman ma jednak drugą namiętność - hazard. Pragnie poznać tajemnicę trzech za­wsze wygrywających kart - ten sekret należy do babki Lizy, starej hrabiny zwanej Damą pikową. Powtarzana w towarzystwie legenda głosi, że hra­bina wyjawiła w przeszłości sekret dwóm osobom - trzecia będzie spraw­cą jej śmierci...

Kierownikiem muzycznym jest Iwona Sowińska, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, zwią­zana z Operą Narodową w Warszawie (asystentka dyrygentów, m.in. Kazimierza Korda przy "Damie pikowej" reżyserowanej przez Mariusza Trelińskiego w 2004 r.), a reżyserem - Krzysztof Nazar. Scenografię zaprojektował Marek Chowaniec, kostiumy-Zofia de Ines.

W obsadzie m. in.: Ewa Biegas/Magdalena Nowacka (Liza), Krzysztof Bednarek/Paweł Wunder (Herman), Andrzej Biegun/Przemysław Firek (Tomski), Grzegorz Pazik/Artur Ruciński (Jelecki), Alicha Węgorzewska-Whiskerd/Bożena Zawiślak-Dolny (Hrabina) oraz orkiestra, chor. i balet Opery Krakowskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji